Kiedy raport BIK traci ważność?

Powrót 10 sierpnia, 2022

Informacje w BIK to jedna z pierwszych rzeczy, którą weryfikuje bank. Dlatego warto wiedzieć, co się w nim znajduje. Kiedy raport BIK traci ważność? Dowiedz się, po jakim czasie dane znikają z bazy.

Jakie dane są w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to przedsiębiorstwo powołane przez Związek Banków Polskich w 1997 roku. Jego rolą jest minimalizowanie ryzyka kredytowego i zwiększanie bezpieczeństwa instytucji sektora finansowego.

Z BIK współpracują nie tylko banki. Z bazy korzystają także SKOK-i i firmy pożyczkowe. Dlatego możesz w nim znaleźć informacje o pożyczkach i kredytach.

Co więcej, zdecydowana większość danych w BIK jest pozytywna. Dlatego samo wpisanie do bazy nie powinno Cię zaniepokoić. 

Jakie są zadania BIK?

Dlaczego BIK zostało powołane? Aby zrozumieć jego rolę, warto poznać funkcje, jakie pełni. Przede wszystkim jego zadaniem jest gromadzenie i przekazywanie informacji o bieżących i zaległych zobowiązaniach. Są one przekazywane przez banki i inne instytucje.

BIK służy także do sprawdzania zdolności kredytowej klienta. Dzięki udostępnionym informacjom bank widzi jego historię kredytową. Na tej podstawie może ocenić, jak wysokie jest ryzyko kredytowe.

Czy raport BIK traci ważność?

Osoby, które zastanawiają się, czy raport BIK traci ważność, najczęściej mają nieuregulowane kredyty. W innym razie nie miałyby powodu, żeby przejmować się wpisami w bazie. Pozytywne informacje bowiem działają na ich korzyść.

Chociaż raport BIK może zmieniać się z dnia na dzień, usunięcie negatywnych danych nie jest takie proste. Dopóki dług nie zostanie uregulowany, wpis w bazie będzie cały czas widoczny. 

Kiedy są aktualizowane dane w BIK?

Dane w BIK muszą być na bieżąco aktualizowane. Wierzyciel ma 7 dni na wprowadzenie zmiany. Dotyczy to nie tylko spłaty zobowiązania, ale także zawarcia nowej umowy, przedawnienia długu lub zmiany warunków. Dzięki temu raport BIK jest zawsze aktualny.

Jak sprawdzić raport BIK?

Każdy z nas powinien sprawdzać raport BIK. Nawet jeśli spłacasz wszystko w terminie, warto upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Przypadków wyłudzeń nie brakuje.

Możesz za darmo sprawdzić dane w BIK. W tym celu należy złożyć wniosek o udostępnienie kopii danych. Znajdziesz w nim podsumowanie historii kredytowej, a także informacje o bieżących kredytach i pożyczkach. 

Nie zawiera on jednak szczegółowych danych takich jak scoring BIK, czyli ocenę punktową. Aby ją sprawdzić, należy pobrać pełny raport. Kosztuje on 39 złotych i pozwala dowiedzieć się więcej na temat swojej sytuacji finansowej.

Pamiętaj, że negatywny wpis w BIK może przekreślić Twoje szanse na otrzymanie kredytu. Wciąż jednak możesz liczyć na dodatkową gotówkę. Pomogą Ci w tym firmy pożyczkowe. Wystarczy złożyć wniosek na stronie internetowej. Odpowiedź otrzymasz po chwili. Tak samo jak pieniądze na koncie.

Podsumowanie

Raport BIK nie traci ważności sam z siebie. Dopóki dług nie zostanie spłacony, wierzyciel nie musi usuwać informacji o nim z bazy. Warto o tym pamiętać, kiedy chcesz zaciągnąć kolejne kredyt lub pożyczkę.