Przykład reprezentatywny – co to jest?

Wiele osób myli warunki umowy z przykładem reprezentatywnym. Co to jest? Dowiedz się, dlaczego jest on istotny podczas wyboru oferty. Na jakiej podstawie jest on ustalany i co może Ci powiedzieć o wybranej pożyczce? Sprawdź w naszym artykule.

Czym jest przykład reprezentatywny?

Oglądając reklamy w internecie, nie raz można napotkać się na oferty kredytów i pożyczek. Niezależnie od tego, czy jesteś na stronie banku, czy firmy pożyczkowej, łączy je jedno. Jest to przykład reprezentatywny. Co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, przykład reprezentatywny to przykład, który pokazuje z jakimi kosztami jest związana pożyczka lub kredyt. Jego szczegóły określa ustawa o kredycie konsumenckim. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe musza go przestrzegać.

Co musi zawierać przykład reprezentatywny?

Co na temat przykładu reprezentatywnego mówi litera prawa? Sięgnijmy do wyżej wspomnianej ustawy. W rozdziale 2. art. 8 czytamy: “Przy określaniu reprezentatywnego przykładu należy określić warunki umowy o kredyt konsumencki, na których kredytodawca lub pośrednik kredytowy spodziewa się zawrzeć co najmniej dwie trzecie umów danego rodzaju przy uwzględnieniu przez te umowy średniego okresu kredytowania, całkowitej kwoty kredytu i częstotliwości występowania na rynku umów danego rodzaju”.

A zatem przykład reprezentatywny musi zawierać takie informacje, jak:

  • całkowita kwota i koszt kredytu;
  • wysokość odsetek;
  • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania;
  • wysokość raty;
  • czas obowiązywania umowy;
  • dodatkowe warunki (np.: ubezpieczenie);
  • kwota prowizji i marży;
  • kształtowanie stopy oprocentowania.

W ustawie czytamy także, że warunki przykładu określa się na podstawie dwóch trzecich umów, które bank lub pożyczkodawca spodziewa się zawrzeć przy danym produkcie. Z tego powodu do jego obowiązków należy gromadzenie odpowiednich danych, aby móc podać przykład reprezentatywny.

Jak traktować przykład reprezentatywny?

Wiele osób myli przykład reprezentatywny z ostatecznymi warunkami pożyczki lub kredytu. Niewiele klientów wie jednak, że są to dane, które są ustalane na podstawie statystyk. Dotyczą one tylko dwóch trzecich umów, jakie instytucja spodziewa się zawrzeć.

Kiedy jednak składasz wniosek o kredyt lub pożyczkę, jest on weryfikowany indywidualnie. Twoja zdolność kredytowa i dotychczasowa historia decyduje o tym, jakie warunki zostaną Ci przyznane. Mogą one odbiegać od tego, co jest przedstawione w przykładzie.

Jak zatem traktować taką informację na stronie pożyczkodawcy lub banku? Z całą pewnością jest to dobry punkt odniesienia, kiedy porównujesz podobne produkty. Przykład reprezentatywny pozwala Ci bowiem utożsamić się z podanymi parametrami. Pamiętaj jednak, że nie jest on decydujący.

Podsumowanie

Przykład reprezentatywny to obowiązkowy element każdej reklamy kredytu lub pożyczki. Chociaż nie odzwierciedla on ostatecznych warunków umowy, warto wziąć go pod uwagę podczas wyboru ofert.

Zobacz też

Jak nadpłacić kredyt gotówkowy i ile możemy na tym zyskać?

30 kwietnia, 2025

Większość osób wie, że da się nadpłacać kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Z jednej strony pozwala skrócić okres kredytowania, a z drugiej obniża całkowity koszt kredytu naliczony przez bank. Dowiedz się, czy nadpłata będzie dla Ciebie opłacalna. Czym jest nadpłata kredytu? Prawo daje Ci możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Niezależnie od […]

Czytaj dalej...

Wypowiedzenie umowy pożyczki – jak bezboleśnie zrezygnować z zaciągniętej pożyczki?

25 marca, 2025

Podpisanie umowy pożyczki jest warunkiem, aby otrzymać pieniądze. Jest to wiążący dokument, który zobowiązuje nas do terminowej spłaty według opisanych zasad. Jakie jednak zapisy powinna zawierać umowa i jakie są nasze prawa?

Czytaj dalej...

Ryzyko kredytowe – jak sprawdzić czy jesteś dla banku klientem wysokiego ryzyka?

24 marca, 2025

Klienci, u których poziom ryzyka niespłacenia zobowiązania jest wysoki, mogą napotkać trudności z uzyskaniem finansowania. Kwestie takie jak zła historia kredytowa oraz niskie zarobki często sprawiają, że banki niechętnie udzielają im kredytów. Masz podejrzenia, że należysz do grupy osób o niekorzystnym profilu ryzyka? Co zrobić w takiej sytuacji? I skąd wziąć pieniądze? Przeczytasz o tym […]

Czytaj dalej...