Kiedy żyrant musi spłacać kredyt?

Powrót 28 czerwca, 2022

Jesteś żyrantem kredytu, a może dopiero stoisz przed podjęciem takiej decyzji? Niezależnie od tego, na jakim etapie się znajdujesz, warto poznać swoje prawa i obowiązki. Dowiedz się, z czym wiąże się poręczenie kredytu i kiedy żyrant musi spłacać kredyt drugiej osobie.

Na czym polega poręczenie kredytu?

Poręczenie jest zabezpieczeniem kredytu lub pożyczki. Polega ono na tym, że poręczyciel, czyli żyrant, zobowiązuje się do spłaty długu, jeśli kredytobiorca nie wywiąże się z tego obowiązku.

Nie każda osoba może zostać żyrantem. Bank lub inna instytucja finansowa najpierw sprawdza zdolność kredytową i dotychczasową historię. Przyszły poręczyciel jest zatem traktowany tak samo, jak kredytobiorca.

Co więcej, poręczenie kredytu jest również odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej. Banki nie patrzą przychylnie na żyrantów. Dlaczego? Nawet jeśli kredytobiorca spłaca kredyt, istnieje ryzyko, że w pewnym momencie przestanie. Wtedy poręczyciel bierze dług na siebie. Z tego powodu ich zdolność kredytowa może być mniejsza.

Jakie są prawa żyranta?

Kiedy żyrant musi spłacać kredyt? Przede wszystkim wtedy, kiedy kredytobiorca przestanie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Warto jednak pamiętać o swoich prawach. Wywiązanie się z poręczenia niestety nie należy do najłatwiejszych i banki nie zawsze się na nie godzą.

Po pierwsze żyrant powinien wiedzieć na bieżąco, czy kredytobiorca spłaca kredyt. Ważne bowiem, aby wiedział, że wystąpiły opóźnienia lub powstał dług. W końcu to on będzie musiał go spłacić.

Po drugie żyrant ma także prawo, aby wymagać od kredytobiorcy spłaty zobowiązania. Jest to tak zwane roszczenie regresowe, czyli ubieganie się o zwrot poniesionych kosztów. W tym celu wysyłane jest wezwanie do zapłaty głównemu dłużnikowi. Jeśli pozostanie ono bez odzewu, żyrant może pójść do sądu.

Co więcej, przed zawarciem umowy o kredyt, warto zadbać o to, aby pojawiły się tam zapisy, które będą na korzyść żyranta. Jest to na przykład informacja o tym, że bank będzie dochodził swoich praw w pierwszej kolejności od kredytobiorcy. W umowie może być również zapis o maksymalnej kwocie poręczenia i odpowiedzialności finansowej.

Co zamiast poręczenia pożyczki?

Coraz mniej firm pożyczkowych ma w swojej ofercie pożyczki na żyranta. Spada również zainteresowanie takimi produktami. Niewątpliwie ma to swoje dobre strony. Na rynku coraz prościej otrzymać dodatkowe pieniądze. Pożyczkodawcy nie wymagają zbędnych formalności. Na pożyczkę możesz liczyć nawet wtedy, kiedy nie masz najlepszej zdolności kredytowej.

Tak samo jest w LendOn.pl. Aby otrzymać pożyczkę, wystarczy wypełnić wniosek online. Pieniądze na koncie możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia. Bez zaświadczeń i zbędnych formalności.

Podsumowanie

Rola żyranta jest odpowiedzialna. Jeśli kredytobiorca nie będzie spłacał swojego długu, zobowiązanie przejdzie właśnie na żyranta. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o poręczenie kredytu, zastanów się, czy jesteś na to gotowy.