Sprzęt AGD. Promocje i inne. Kupujemy pralkę

Powrót 9 grudnia, 2019

Kupujemy pralkę.

Przedświąteczny okres zakupów w tym czas wszelakiego rodzaju wyprzedaży skłaniają do większego niż zwykle zainteresowania artykułami gospodarstwa domowego. Planujemy na ten bowiem czas statystycznie większe zakupy mając na uwadze zarówno okazje cenowe, jak i możliwość skorzystania z rat 0%, odroczonej płatności lub wynegocjowania atrakcyjnego modelu spłat należności.

Dużą popularnością cieszą się więc w okresie wzmożonych promocji duże AGD, takie jak pralki, suszarki, kuchenki i lodówki. Zakupy poprzedzamy krótką analizą funkcji urządzenia, skupiając się głównie jednak na jego cenie. Ogromnym atutem obecnie produkowanych urządzeń jest to, że są do siebie funkcjonalnie podobne. Naturalnie, możemy kupić pralkę za 500PLN lub 5000PLN, nie mniej jednak generalnie będzie służyła do tego samego. Ponieważ stanowi jeden z podstawowych sprzętów AGD, dlatego zazwyczaj staramy się nabyć urządzenie, które przynajmniej w teorii bezawaryjnie będzie nam służyło jak najdłużej.

Na co zwrócić uwagę?

Na jakie więc parametry powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie przepłacając stać się posiadaczem przyzwoitego urządzenia?

Po pierwsze, zdecydujmy, jaki typ pralki będzie w naszym przypadku odpowiedni. Pralka do zabudowy, czy też wolnostojąca. Oczywiście, decyzję wymusi raczej sposób umeblowania pomieszczenia, w którym urządzenie będzie stało.

Plusem w przypadku pralek wolnostojących jest fakt, iż portfolio modeli jest znacznie szersze niż w przypadku pralek do zabudowy. Niezależnie od typu, warto zwrócić uwagę, aby pralka miała zdejmowaną pokrywę górną, dzięki czemu łatwiej zabudować ją pod blatem. Spośród pralek wolnostojących możemy wybierać w grupie urządzeń otwieranych od góry i z boku. Każdy z modeli ma swoich zwolenników i adwersarzy. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na pralkę otwieraną od góry , pamiętajmy planując ewentualne umeblowanie pomieszczenia, aby pozostawić nad nią około 60 centymetrów wolnej przestrzeni do swobodnego otwierania.

Skoro udało nam się podjąć decyzję nie tylko o zakupie pralki, ale również dokonać wyboru jej typu, zastanówmy się, co sprawi, iż będziemy w stanie wskazać na właściwy model?

W tym miejscu warto rozważyć kilka ważnych kwestii, dzięki czemu łatwiej będzie nam dobrać urządzenie, które sprosta potrzebom naszej rodziny i nie będzie ruinowało budżetu.

Otóż w zależności od liczebności rodziny będziemy musieli zastanowić się, jaka pojemność bębna sprosta codziennym wyzwaniom? Ponieważ na rynku znajdziemy modele o pojemności od 3 kg do 10 kilogramów, będziemy mogli wybierać z listy wielu zbliżonych do siebie modeli. Idealnie byłoby przyjąć założenie, iż w przypadku 1-2 osób najlepszym rozwiązaniem będzie pralka o pojemności do 5 kilogramów. W sytuacji natomiast, gdy nasza rodzina liczy 3-4 osoby, bęben o pojemności 6-7 kilogramów sprawdzi się doskonale.

Bęben

Kolejnym parametrem na naszej liście będzie rodzaj bębna. To element, który zazwyczaj był pomijany w trakcie wyboru pralki, ale na który warto jednak zwrócić uwagę. Czy kształt bębna oraz jego struktura mają wpływ na efektywność prania? Producenci, którzy przodują na rynku twierdzą, że tak dostarczając kolejne, coraz to bardziej wymyślne modele. Wydaje się, że w tym przypadku podobnie jak ma to miejsce w wielu innych nie do końca dających się jednoznacznie udowodnić, kwestia dobrego marketingu odgrywa największą rolę. Wracając jednak do samego kształtu bębna. Większość modeli będzie miała tradycyjną budowę, jednak znajdziemy na rynku też takie o strukturze diamentu, plastra miodu, czy kropli wody. Według producenta struktura diamentu pozwala na delikatniejsze pranie, dzięki czemu materiał się nie zaciąga, struktura plastra miodu ma sprawiać, że tkaniny się nie mechacą, ani nie zaciągają, z kolei struktura kropli wody pozwalać ma na dokładniejsze usuwanie plam. Czy tak dzieje się w rzeczywistości, i czy warto zapłacić więcej za tego typu innowację, mogą ocenić jedynie korzystający z rozwiązania.

Pamiętać należy, iż od parametru jakim jest prędkość wirowania zależy, jak suche będzie pranie po wyciągnięciu z pralki. Naturalnie kierując się informacjami na etykietach odzieży, należy pamiętać, że nie wszystkie tkaniny możemy wirować na wysokich obrotach, a pranie jest bardziej zagniecione po wirowaniu. W przypadku parametru szybkości wirowania, na rynku znajdziemy pralki ‘kręcące się’ z szybkością między 800, a 1500 obrotów na minutę. Zwróćmy uwagę na to, czy pralka ma możliwość regulacji prędkości wirowania.

Ekologia?

Jako, że wielu producentów chcąc przekonać nas do swoich wyrobów oznacza, je symbolami kojarzącymi się z ekologicznym podejściem do środowiska, nieodzownym będzie również ocena urządzenia pod kątem zużycia energii. Klasy energetyczne, którymi oznaczane są pralki obejmują całe portfolio możliwości. Toteż w naszych poszukiwaniach trafimy zapewne na modele oznaczone literką ‘D’ (najsłabsza klasa energetyczna), ale także A+++ (najwyższa klasa energetyczna). Który z modeli wybrać? Odpowiedź wydawać by się mogło jest prosta. Otóż, wcale nie do końca. Co prawda urządzenia o najniższej klasie energetycznej zużywają najwięcej prądu w przeliczeniu na cykl prania, to z pewnością są dużo tańsze od tych oznaczonych symbolem A+++.

Logicznie więc, urządzenia o najwyższej klasie energetycznej będą sporo droższe. Pytanie jakie należy zadać brzmi – jak szybko zwróci się nam różnica pomiędzy urządzeniami o skrajnych klasach energetycznych w naszym przypadku? Jeśli stanie się tak po roku użytkowania pralki, doskonale. Wówczas ma sens zakup droższego urządzenia, albowiem już po roku jego użytkowania zobaczymy zysk. Jeśli jednak stanie się to po pięciu latach, należy się mocno zastanowić. Obecnie produkowane urządzenia mogą niestety nie dożyć tego wieku.

Kolejnym parametrem ekologicznym jest poziom zużycia wody w cyklu prania. Z uwagi na to, że za wodę także płacimy, to kolejny bardzo ważny w przypadku pralki parametr. Im niższe jest zużycie wody na cykl prania, tym lepiej. Pamiętajmy, że pralki o większej pojemności będą zużywać zazwyczaj więcej wody, dlatego warto szukać modelu, które daje możliwość prania ekonomicznego przy połowie załadunku.

Hałas

Wybierając pralkę, zapominamy bardzo często o czynniku, jakim jest poziom emitowanego przez nią hałasu. Standardowo pralki pracują, emitując hałas na poziomie między 45-70 dB. Podczas wirowania poziom hałasu podnosi się do 80dB. Warto wybrać pralkę o jak najmniejszym natężeniu hałasu, jednak mimo wszystko pozostaje ona i tak jednym z głośniejszych sprzętów AGD w domu. Należy pamiętać przy tym, że na poziom emitowanego hałasu wpływa również odpowiednie wypoziomowanie pralki.