Gwiazdkowe trendy zakupowe

Powrót 6 grudnia, 2019

Czego spodziewamy się pod choinką? No cóż, w zależności od wieku i naszych upodobań oraz kilku jeszcze innych powszechnych bardzo czynników, nasze oczekiwania sa bardzo różne. Bazując jednak na wszelakiego rodzaju badaniach, których odnaleźć w sieci, szczególnie przed swiętami możemy wiele wynika, iż z wcale dużym prawdopodobieństwem pod choinką znajdziemy perfumy.

Perfumy i co jeszcze?

Otóż poza, czy też raczej należałoby powiedzieć obok perfum, pod choinką znajdą się różnorodne kosmetyki, ubrania i biżuteria, ale także e-booki i książki. Spora grupę podarunków stanowi elektronika. Obok wspomnianch już e-booków wysoka pozycję zajmują coraz modniejsze smartwatche oraz smartbandy. Nie mniej popularne są smartfony, laptopy oraz konsole do gier. Wraz ze wzrostem potencjału rynku gier komputerowych, te właśne pozycje podobnie jak i filmy, również znajdują miejsce pod świątecznym drzewkiem. Co ważne, w związku z odejściem producentów od popularnych jeszcze niedawno nośników takich jak płyta CD lub DVD, gry dostarczane są w formie kart podarunkowych poszczególnych serwisów. Najpopularniejszymi są na dziś Netflix, PlayStation Store oraz Google Play.

Dość oryginalną grupą prezentów, na które decydujemy się w dalszym ciągu jest szeroko rozumiana sztuka. Obok prac malarskich bowiem, wsokiej klasy publikacji i wydawnictw pod choinka znaleźć możemy obrusy, tkaniny, rękodzieło artystyczne, wyroby regionalne. Sezon i szczególna okazja sprzyja również prezentowym zakupom świątecznej pościeli, obrusów i nakryć stołowych.

Eko, wege i natura…

Najpopularniejszymi prezentami w kategorii zdrowie pozostają szczoteczki do zębów. Mamy tu na myśli nieco bardziej wyrafinowane urządzenia niż te standardowe i klasyczne. A więc szczoteczki zasilane energią oraz szczoteczki soniczne. Popularne są także ciśnieniomierze oraz wszelakiego rodzaju masażery ciała. Coraz bardziej dbamy o ciało i sylwetką, coraz uważniej też przyglądamy się swojej kondycji i zdrowiu. Nawilżacze i oczyszczacze powietrza od kiedy zaczęła wzrastać w nas świadomość wszechobecnego zanieczyszczenia i zimowego smogu. Ekologia oraz związane z nią wprost lub pośrednio idee sprawiają, że artykuły posiadające w nazwie słówka eko, wege, nature, równie często wybierane są na prezenty. Nie ma znaczenia jednak kategoria rzeczy, które kupujemy. Zainteresowaniem cieszą się bowiem zarówno szampony do włosów na bazie lnu, książki traktujące o życiu w równowadze z naturą, jak i odzież uszyta z bawełny pozyskanej z plantacji organicznych.

Prezenty kojarzą się od zawsze z garderobą. Kupujemy jej relatywnie dużo. Począwszy od skarpetek, poprzez bieliznę (również tą na ‘specjalne okazje’), spodnie, koszule, aż do czapek, rękawiczek i szalików. Spośród dodatków, szczególnym zainteresowaiem cieszą się torebki oraz portfele. Wspomniana już na początku biżuteria, szczególnie ta sprzedawana w gustownych zestawach utrzymuje swoją popularność jako znakomity prezent od wielu lat.

Samochód

Do listy świątecznych prezentów dodać możemy również te związane ze sferą motoryzacji. Lubujemy się w kupowaniu zestawów kluczy i narzędzi samochodowych. Doposażamy auta w kamery zarówno ułatwiające manewry w ciasnej infrastrukturze miejskiej, jak i nagrywające sytuację na ulicy. Prezentami stają się alkomaty, co świadczyć może o silnym instynkcie samozachowawczym kierowców, lub też zwykłej patologii.

W dalszym ciągu kupujemy antyradary zapominając jednocześnie, iż nie do końca korzystanie z niech dozwolone jest przez prawo. Plusem w tej sytuacji jest fakt, iż coraz częściej mają one postać oprogramowania działającego na zupełnie innej zasadzie niż urządzenia hardware’owe i stanowiącego element prewencji behawioralnej kierowcy.

Dla nieco bardziej zaawansowanych znawców techniki motoryzacyjnej ciekawym prezentem może być interfejs diagnostyczny pozwalający na samodzielne sprawdanie parametrów auta. Tego typu urządzenia zyskują coraz bardziej na popularności również dlatego, że spada jakość usług serwisowych w warsztatach samochodowych. Fani dwóch kółek obdarowywani są odzieżą motocyklową oraz akcesoriami. To też coraz większa grupa prezentów, która jest odzwierciedleniem wzrostu liczby motocykli na naszych drogach.

Nieodmiennie kupujemy prezenty naszym domowym zwierzakom. I w tym przypadku dominują zabawki, kocie domki, nowe smycze i uprzeże dla czworonogów.

Myślimy również praktycznie. Jak? Ano poprzez pryzmat domowych potrzeb. Kupujemy rodzinnie telewizory, czemu sprzyja klimat specjalnych świąt, lodówki oraz odkurzacze. Zainteresowaniem darzone są również nieco mniejsze artykuły AGD, jakimi są golarki, trymery oraz głosniki bluetooth.

Co ciekawe, coraz częściej pod choinką znajdujemy gotówkę, kupony, bony oraz vouchery, które na swój sposób rozwiązują potencjalny problem nie chcianych prezentów.

Jaki prezent chcielibyśmy znaleźć pod choinką?

Nasze oczekiwania pokrywają się w zasadzie z czynionymi zakupami prezentów. Jest to jak najbardziej logiczne. Oczekiwania więc dotyczą elektroniki, kosmetyków, realizacji hobby. Odzież, szczególnie ta modna oraz dodatki do niej, jak biżuteria, zegarek czy też konkretna torebka lub buty. Z elektroniki zdecydowanie chcielibyśmy otrzymać nowy smartfon lub smartwatch.

…a czego raczej nie?

Od niepamiętnych czasów najmniej pożądanym prezentem, jaki chcielibyśmy znaleźć pod choinką są skarpetki. Podobną estymą cieszą sią wszelakiego rodzaju przedmioty, których głównym i jedynym zadaniem jest zbieranie kurzu. Naszej radości nie będą budowały także garnki, żele pod prysznic, tanie alkohole oraz chusteczki do nosa.