Kupujemy projektor

Powrót 9 października, 2019

Projektory multimedialne stały się obok telewizorów jednym ze standardowych elementów wyposażenia domowego centrum rozrywki. Ich ceny w przeciągu kilku ostatnich lat spadły do poziomu, gdzie zakup nie rujnuje budżetu nawet mniej zasobnego portfela. Wykorzystujemy je do oglądania zdjęć z wakacji, filmów oraz wszelakiego rodzaju gier komputerowych. Wielość modeli może zaskoczyć. Od najprostszych, przeznaczonych do użytku domowego, akademickiego aż do najbardziej zaawansowanych, biznesowych urządzeń wyznaczających nowe kanony wizualizacji.

Sięgając zatem po kartę, czy gotówkę, aby stać się właścicielem projektora, zastanówmy się jakie jego funkcje i parametry będą dla nas istotne. Czego powinniśmy wymagać od projektora, aby pojęcie multimedialności stanowiło rzeczywiste odniesienie do obsługiwanych aktywności, nie zaś tylko dodatkowy koszt.

Po pierwsze: Rozdzielczość

Projektory określane jako multimedialne oferują bardzo szeroki zakres  rozdzielczości od SVGA aż do 4K. Naturalnie, czym wyższa rozdzielczość wyświetlanego obrazu tym lepiej. Zdecydowanie docenimy to w trakcie oglądania zdjęć z wakacji oraz produkcji National Geographic w przypadku ustawienia dużą przekątnej wyświetlania. Rozdzielczościami najchętniej wybieranymi są obecnie bardzo klasyczne również dla innych urządzeń 1024 x 768, 1280 x 800, 1920 x 1080 oraz 1920 x 1200. Z listy tej pozycja ostatnia posiada najlepsze parametry, również w zakresie proporcji obrazu, który zdefiniowany został na poziomie 16:10. Dobrym rozwiązaniem jest również projektor o rozdzielczości Full HD szczególnie, gdy jego głównym przeznaczeniem będzie wyświetlanie filmów. Jeżeli jednak nasze wymagania nie są zanadto wysokie, satysfakcjonującym wyborem stanie się urządzenie proponujące obraz o rozdzielczości XGA.

Po drugie: Kontrast

Kontrast jest bardzo istotnym parametrem wyświetlania obrazu szczególnie gdy decydujemy się na zakup projektora do obsługi kina domowego lub gdy założeniem będzie korzystanie z urządzenia w warunkach sali kinowej, a więc w dużym zaciemnieniu. Wówczas, wskazanym jest wybór urządzenia oferującego jak najwyższy współczynnik kontrastu. W sytuacji, gdy projektor pracować będzie w pomieszczeniach doświetlonych, parametr ten nie będzie miał większego wpływu na jakość wyświetlanego obrazu.

W artykule dotyczącym istotnych parametrów nowoczesnych telewizorów poruszaliśmy kwestię HDR (High Dynamic Range). Funkcjonalności sprawiającej, że kolory na ekranie są jeszcze bardziej nasycone i co ważne realistyczne. O ile kupując projektor multimedialny możemy nabyć urządzenie z HDR, o tyle nie znajduje ona odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Po trzecie: Kolory

Wybierając projektor, postarajmy się rozważyć nie tylko jego markę i model, ale nade wszystko typ. Ponieważ możemy wybierać pomiędzy klasycznymi rozwiązaniami bazującymi na technologii LCD oraz o wiele bardziej nowoczesnymi DLP, warto poświęcić chwilę czasu na zastanowienie się nad zagadnieniem. Rzutniki LED (albowiem, tak właśnie powinniśmy je określać) i projektory DLP różnią się zasadą działania oraz ceną. Rzutniki DLP to urządzenia wyświetlające obraz w oparciu o pracę minimum pół miliona luster umieszczonych na  tak zwanym modulatorze światła. W zależności od tego, w jakim położeniu znajduje się dane zwierciadło, światło na nie padające po odbiciu i przejściu przez soczewkę tworzy białą lub czarną plamkę. Aby taki czarno-biały obraz zmienić w kolorowy, stosuje się wirujące trójkolorowe dyski, które przepuszczając promienie światła, wyzwalają tworzenie gamy kolorów na ekranie.

Projektory z kolei wykorzystują ciekłe kryształy, które ulegają polaryzacji pod wpływem indukowanej światłem energii elektrycznej. Spolaryzowane kryształy przepuszczają światło wiązek barwnych o określonym widmie, które tworzą obraz trafiając na ekran. Projektory LCD będą z pewnością nieco tańsze i doskonale dają sobie radę z wyświetlaniem nasyconych barw. W przypadku DLP kolorystyka obrazu będzie równie dobra, a parametry czerni o wiele lepiej wyświetlane.

Po czwarte: Światło

Naturalnym założeniem kupującego jest, że projektor multimedialny, a szczególnie projektor do domu, z pewnością będzie pracował często. Oznacza to, że w pewnym momencie będziemy musieli zwrócić uwagę na parametry światła/lampy projektora i w sytuacji, gdy będzie się ona zużywać, na koszty związane z jej wymianą. Warto zatem poszukać urządzeń oferujących tryb eco, tryb optymalizacji wyświetlania oraz wyposażonych w lampy wysokociśnieniowe. Urządzenia takie, wykorzystywane zwłaszcza w warunkach domowych mogą z powodzeniem pracować 10, a nawet 15 tysięcy godzin zanim zaczniemy dostrzegać pogorszenie się obrazu. Zdecydowanie najlepszym i zarazem najwyższej klasy rozwiązaniem jest projektor pracujący w oparciu o laserowe źródło światła , wytrzymujący bez pogorszenia jakości obrazu 20, a nawet 30 tysięcy godzin. W tym przypadku jednak zakup na kredyt może być całkiem niezłym pomysłem.  

Po piąte: Przydatne funkcjonalności

Uniwersalność projektora w zastosowaniach biznesowych, edukacyjnych i domowych bazuje na drobnych niekiedy elementach, które dostarczają w sumie komfort jego użytkowania. Decydując się na zakup urządzenia, zwrócić należy więc uwagę na detale, jak chociażby funkcja współpracy ze wskaźnikami. Inną równie przydatną funkcją jest współdzielenie ekranów. Jeśli projektor wspiera takie rozwiązanie będzie w stanie wyświetlić jednocześnie obraz z kilku czy kilkunastu źródeł. Niezwykle wygodna jest możliwość połączenia z projektorem bezprzewodowo poprzez Wi-Fi. Posłuży ono do współdzielenia ekranu innych urządzeń i bezprzewodowego wyświetlania obrazu.