Kupujemy smartband

Powrót 15 listopada, 2019

Sport od pewnego czasu przestał być jedynie domeną żądnych wysiłku fizycznego atletów, a stał się areną walki elektronicznych gigantów oferujących całą gamę urządzeń osobistych współczesnym gladiatorom. Dzięki różnorakim pomysłom i ofertom firm produkujących sprzęt wspierający nas we wszystkich chyba dyscyplinach sportowych, przywdziewamy na siebie coraz bardziej interesujące gadżety.

Który z nich jest najpopularniejszy? Zdecydowanie opaska na przegub dłoni monitorująca aktywność fizyczną.


Pomiędzy opaskami dedykowanymi dla ciekawskich, chcących się dowiedzieć, ile kroków wykonują dziennie maszerując do biura, a opaskami dla aktywnych fizycznie sportsmenów biegających o poranku, nie ma wielkich różnic. Logika działania tych urządzeń jest bardzo zbliżona. Naturalnie, te stworzone dla wymagających, pożądających informacji nie tylko o liczbie wykonanych kroków, ale i spalonych kaloriach, tętnie po wykonanej serii ćwiczeń posiadają znacznie więcej funkcji. Z tej perspektywy, możemy pokusić się o stwierdzenie, iż opaski wyższej klasy mogą być pod pewnymi względami niemal tak funkcjonalne jak najlepsze smartwatche i zegarki sportowe.

Na co zwrócic uwagę?

Decydując się na zakup opaski zwróćmy więc uwagę na opcje, które opaska proponuje. Oprócz funkcjonalności weźmy pod uwagę także czas pracy i jakość oraz wykonanie. Ten ostatni element jest równie istotny co pozostałe. Dobrze dobrany sprzęt bowiem będzie nie tylko funkcjonalny zgodnie z naszymi oczekiwaniami, ale również estetyczny. Ważne zatem jest, aby w produkcji wykorzystane zostały materiały wysokiej jakości i przyjemne dla skóry oraz czytelne zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz ekrany.

Wybierając spośród dostępnych modeli, możemy doskonale dobrać urządzenie zarówno do realnych potrzeb wynikających z rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej, jak i preferowanej estetyki i designu. Zwróćmy jednak uwagę na ceny, ponieważ tak, jak w większości przypadków zbyt atrakcyjna oferta może oznaczać nietrwały lub kiepskiej jakości produkt. Warto o tym pamiętać, ponieważ producenci i dystrybutorzy kuszą bardzo korzystnymi ofertami na zupełnie nieznany sprzęt. Jeśli więc nie do końca orientujemy się w specyfice egzotycznych marek, postarajmy się zainwestować w dobrze znany brand, który z dużym prawdopodobieństwem służyć nam będzie bezawaryjnie kilka sezonów.

Cena i funkcjonalność

Z czysto ekonomicznego punktu widzenia, weryfikując poszczególne opaski, z powodzeniem zdołamy znaleźć takie, które cechują się atrakcyjnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Drugim szalenie istotnym elementem będzie ustalenie, czy dany model kompatybilny jest ze smartfonem, który akurat posiadamy. Ponieważ wszystko opiera się na systemach operacyjnych, przeglądając oferty, zwróćmy uwagę na ten właśnie aspekt.

Budżetowe opaski sportowe dostarcza w szerokiej gamie produktów Xiaomi. Przyzwyczailiśmy się już do obecności urządzeń tej marki w naszych domach, toteż nic dziwnego, że do ich portfolio dołączył kolejny. Obecnie do dyspozycji jest ich kilka w całkiem rozsądnej cenie, do 300PLN.

Za około 150PLN możemy nabyć bardzo przyzwoitą opaskę MI Band 4 łączącą znakomitą funkcjonalność z niezłym designem. W obudowie umieszczono kolorowy wyświetlacz OLED wyświetlający bardzo czytelny nawet w jasny dzień obraz. Dostępna gama kolorów pozwala również, jeśli ktoś ma ochotę na pobawienie się ustawieniami ciekawego tła. Opaska liczy kroki, mierzy puls, monitoruje sen, potrafi rozpoznać pływanie, ma energooszczędny Bluetooth 5.0 i potrafi pracować nawet 20 dni na jednym ładowaniu. Producent dostarcza ją również w wersji z modułem NFC.

Nieco tańszym choć tylko o około 20PLN jest Xiaomi MI Band 3. Model ten ma nieco większy wyświetlacz od MI Band 4, dzięki czemu zapewnia lepszą widoczność i łatwiejszą obsługę. Moduł Bluetooth zainstalowano tu w wersji 4.2. Obudowa opaski jest wodoszczelna. Czas pracy na ładowaniu zdefiniowany przez producenta to 20 dni. Opaska oferuje funkcje krokomierza, licznika kalorii, pulsometru, ale także monitorowanie snu i pomiar przebytej odległości.

Nieco droższą od poprzednich jest propozycja serwowana przez drugiego z dobrze już z znanych na polskim ryku chińskiego producenta elektroniki użytkowej Huawei. Huawei Band 2 Pro dostarcza sporo informacji, które pozwalają optymalizować treningi, a tym samym przyspieszać ich efekty. To klasyczna opaska sportowa mierząca tętno, tempo, dystans, poziom absorbowania tlenu, a także czas i jakość snu. W obudowie zawiera także moduł GPS i nieodłączny Bluetooth. Sprzęt jest dobrze wykonany i tak samo się prezentuje. Opaska jest wygodna i wytrzymała, co w przypadku dyscyplin wymagających bezpośredniego kontaktu z rywalem jest zdecydowanie istotne. Wyświetlacz wykonany został w technologii PMOLED.

Honor Band 4 to propozycja dotykająca już poziomu 200PLN. Klasyczna, lecz niepozbawiona ciekawego designu propozycja dla wszystkich ceniących nieco większe wyświetlacze. Dostarcza dobrej jakości, głębokie kolory wraz z czytelnym, dotykowym wyświetlaczem w technologii AMOLED. Opaska zbiera i wyświetla informacje dotyczące liczby kroków, metrów i kalorii, szczegóły na temat tętna oraz snu. Nie trzeba dodawać, że jest wodoodporna. Poza tym bardzo wygodna, co można przypisać również faktowi, iż jest niezwykle lekka. Komunikacja odbywa się klasycznie, za pomocą modułu Bluetooth, któremu towarzyszy standardowo GPS. Estetyka wykonania wraz z jakością nie pozostawia złudzenia, że producent dołożył starań, aby sprzęt zyskał duże grono użytkowników.

Dla wszystkich, którzy sport traktują raczej poważnie i w miarę systematycznie przygotowano propozycję o długiej nazwie, która podkreśla oryginalność produktu, MIO MiVia Essential 350. Oznaczenie 350 zupełnie przypadkiem mówi nam również o średniej cenie, w jakiej opaskę tą możemy kupić. Opaska liczy wykonane kroki, pokonany dystans i spalone kalorie. Dodatkową i bardzo ciekawą z uwagi na pochodzenie technologii jest monitor pracy serca EKG. Urządzenie pomaga również przeprowadzić trening oddechu, a nawet sprawdzić swój Health & Body Index. Ten ostatni wskaże nam nasz wiek biologiczny oraz poziom stresu i energii. W urządzeniu zastosowano moduł łączności Bluetooth w wersji 4.0.

Spośród szerokiej gamy urządzeń dostarczanych przez doskonale znaną amerykańską firmę Garmin, warto rozważyć jeden z nowszych modeli opasek, Vivosport. Obok podstawowych funkcji sportowych udostępnia narzędzia do monitorowania pułapu tlenowego oraz całodziennego pomiaru wysiłku. Oblicza i wyświetla przemianę materii podstawowej/aktywności (kcal) oraz szybkość spalania tkanki tłuszczowej. Posiada też standardowo GPS, pulsometr, a także moduł Bluetooth w wersji 4.0. Oczywiście jest też wodoodporna. Opaska Garmina jest wyposażona praktycznie we wszystko, czego moglibyśmy się spodziewać przy cenie sięgającej 450PLN. Nie da się ukryć jednak, że dla osób bardzo aktywnych urządzenie stanowić będzie doskonałe wsparcie w codziennym treningu.

Ważne

Kupując opaskę pamiętajmy, iż nie zastąpi ona okresowych wizyt kontrolnych u lekarza. Nawet jeśli wskazuje parametry, które dla naszego wieku są książkowo idealne, nie należy kierować się bezkrytycznie tymi informacjami.


Opaska jest świetnym towarzyszem pomagającym utrzymać formę i motywującym do osiągania coraz lepszych rezultatów. Starajmy się zatem traktować ją jako swego rodzaju osobistego trenera i doradcę.