Lichwa – co to jest? Jak się przed nią chronić?

Powrót 26 lipca, 2022

Nie wiesz, co to jest lichwa? Wiedza na ten temat może Cię uchronić przed nieuczciwymi pożyczkodawcami. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy i jak uniknąć nieetycznych praktyk.

Co to jest lichwa?

Lichwa nie jest pojęciem nowym. Słowo to jest odpowiednikiem łacińskiego wyrazu usuram, czyli odsetki. Czy zatem wszystkie odsetki to lichwa? Niekoniecznie.

Na początek warto dowiedzieć się, co to jest lichwa. Najłatwiej opisać ją jako wyzysk drugiej osoby poprzez wysokie odsetki. Co ważne, wymienione koszta muszą przekraczać przepisy prawa. Najczęściej się one niewspółmiernie wysokie w stosunku do pożyczonej kwoty.

Lichwa. Co mówi kodeks?

Polskie prawo przeciwdziała lichwie już od kilkunastu lat. Na początek warto wspomnieć art. 304 Kodeksu karnego: „kto, wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

To jednak nie wszystko. W ustawie o kredycie konsumenckim znajdziemy zapisy o tym, że pożyczający mają obowiązek, aby podać RRSO i całkowitą kwotę pożyczki przed podpisaniem umowy.

Z kolei kodeks cywilny mówi o tym, że maksymalne odsetki nie mogą przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych.

Lichwie ma przeciwdziałać również Ustawa antylichwiarska. Jest to skrócona nazwa ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw.

Nowa ustawa antylichwiarska zaś proponuje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jest to o 2 lata dłużej niż obecne zapisy.

Podaje ona także wzór na maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytów. Wynika z niego, że wysokość odsetek nie powinna przekraczać 25% pożyczki i 30% kwoty w stosunku rocznym

Czy lichwa to wszystkie pożyczki na wysoki procent?

Przyjęło się uważać, że lichwa to wszystkie pożyczki pozabankowe. Tak wiele osób odpowiada na pytanie, co to jest lichwa. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie do końca.

Owszem, pożyczki mogą być nieestetyczne. Jednak jeśli firma pożyczkowa działa zgodnie z prawem, musi stosować się do odpowiednich przepisów prawa. W innym razie miałaby poważne konsekwencje prawne. Dlatego większość firm pożyczkowych, które znasz, nie wykorzystują lichwy.

Kiedy zatem możesz spotkać się z lichwą? Najczęściej dotyczy ona pożyczek prywatnych udzielanych przez osoby fizyczne. Dlatego, zanim podpiszesz taką umowę, warto ją dokładnie przeczytać. W razie wątpliwości – zrezygnuj. Pamiętaj, że o pożyczkę w firmie pozabankowej nie jest trudno. Z całą pewnością jest to bezpieczna opcja.

Podsumowanie

Wiesz już, co to jest lichwa. Możesz się z nią spotkać w przypadku nieuczciwych pożyczkodawców. Dlatego warto wybierać firmy pożyczkowe, które od lat świadczą swoje usługi i mają zaufanie klientów.