Co to jest restrukturyzacja kredytu?

Powrót 1 marca, 2022

Nie masz jak zapłacić kolejnej raty? Boisz się rosnących odsetek? Restrukturyzacja kredytu pomoże Ci nie popaść w jeszcze w większe długi. Na czym ona polega? Sprawdź, jak z niej skorzystać i jak napisać poprawny wniosek.

Restrukturyzacja kredytu – kiedy jest pomocna?

Zacznijmy od tego, co to jest restrukturyzacja kredytu. Może z niej skorzystać każda osoba, która skorzystała z oferty banku i ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. Na odpowiedni wniosek może liczyć na zmianę warunków umowy, które ułatwią jej oddanie należności.

Restrukturyzacja może różnić się w zależności od banku, gdzie masz kredyt, a także od Twojej sytuacji finansowej. Najczęściej możesz spotkać się z takimi rozwiązaniami jak:

  • wydłużenie okresu spłaty – Twój kredyt może być rozciągnięty o dodatkowe miesiące, co zmniejszy Twoje raty. Pamiętaj, że może to podwyższyć całkowity koszt kredytu, jaki poniesiesz.
  • wakacje kredytowe – popularne w ostatnim czasie wakacje kredytowe to nic innego jak odroczenie rat na określoną liczbę tygodni lub miesięcy, W tym czasie jednak odsetki cały czas są naliczane.
  • skrócenie czasu kredytowania – możesz również zdecydować się na szybszą spłatę zobowiązania i płacenie wyższych rat. W efekcie całkowity koszt kredytu będzie dla Ciebie korzystniejszy.
  • zawieszenie rat innym sposobem restrukturyzacji kredytu jest zawieszenie rat kapitałowo-odsetkowych lub tylko kapitałowych. Wiąże się to jednak z wyższymi odsetkami.

Jak wygląda wniosek o restrukturyzację kredytu?

Podstawą skorzystania z restrukturyzacji kredytu jest złożenie odpowiedniego wniosku. Tylko na jego podstawie bank wie o tym, że Twoje problemy finansowe uniemożliwiają terminową spłatę rat i potrzebujesz korzystniejszych warunków umowy.

O możliwości restrukturyzacji najczęściej dowiadujemy się, kiedy dostajemy wezwanie do zapłaty. Najlepiej jednak, taki wniosek złożyć wcześniej. Jeśli wiesz, że na horyzoncie masz problemy finansowe i w najbliższym czasie, nie będziesz miał środków na spłatę kredytu, poinformuj bank już teraz. Nie tylko będziesz w bardziej komfortowej sytuacji, ale także zostaniesz odebrany jako odpowiedzialna osoba.

Oprócz podania podstawowych danych osobowych i informacji na temat zobowiązania, wniosek o restrukturyzację warto także uzasadnić. Jak to zrobić? Przedstaw krótko swoją sytuację finansową. Jeśli masz dowody na poparcie swoich twierdzeń, dobrze również je wskazać.

Przesunięcie terminu spłaty pożyczki

Problemy z zobowiązaniami dotyczą nie tylko kredytów. Mogą one także wystąpić w przypadku pożyczek krótkoterminowych. W ich przypadku termin spłaty jest niedługi. Najczęściej na oddanie chwilówki mamy 30 lub 60 dni.

Co, kiedy nie jesteśmy w stanie spłacić pożyczki? Wtedy również możemy liczyć na pomoc firmy, z której pożyczyliśmy pieniądze. Poszczególni pożyczkodawcy mogą mieć różne rozwiązania w takich przypadkach. W LendOn.pl możesz skorzystać z przedłużenia terminu spłaty o 30 dni. Wystarczy tylko złożyć poprawnie wniosek.

Podsumowanie

Mówi się, że nie powinno się pożyczać więcej, niż można oddać. Chociaż jest to prawda, niekiedy życie zaskakuje swoimi scenariuszami i musimy się do nich dostosować. Kiedy nie jesteś w stanie spłacić pożyczki lub kredytu w terminie, skorzystaj z dostępnych opcji takich jak restrukturyzacja kredytu. Unikniesz w ten sposób rosnących odsetek i wpisu do bazy dłużników.