Blokada środków na koncie – ile trwa? Co oznacza?

Powrót 21 lutego, 2023

Straciłeś dostęp do konta? Nie możesz wykonać przelewu? Płatności kartą są zablokowane? Blokada środków na koncie to czarny scenariusz dla każdej osoby, która ma długi. Dowiedz się, z czego wynika taka sytuacja oraz jak długo może ona trwać.

Blokada konta bankowego – na czym polega?

Kiedy bank nałoży blokadę na Twoje konto, na pewno nie ujdzie to Twojej uwadze. Dotyczy ona bowiem nie tylko zgromadzonych środków na rachunku, ale również przyszłych przelewów. W takiej sytuacji nie możesz ani ich wypłacić, ani zrobić transakcji na inne konto. Zablokowane są również płatności online oraz kartą płatniczą. 

Blokada środków może być dla wielu osób niemiłą niespodzianką. Warto jednak zachować spokój i dowiedzieć się, dlaczego ona wystąpiła. Pozwoli to znaleźć wyjście z tej sytuacji.

Kto może zablokować środki na koncie?

Kiedy nie masz dostępu do środków na koncie, pierwsze podejrzenie spada na bank. Najczęściej to właśnie do niego kierujemy swoje zażalenie. Jednak instytucje bankowe rzadko odpowiadają samodzielnie za takie czynności. W większości przypadków blokada konta występuje w wyniku wniosku złożonego przez np.:

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
  • Urząd Skarbowy;
  • Krajową Administrację Skarbową;
  • Komornika;
  • Organy jednostek samorządowych. 

Przyczyna blokada środków na koncie

Jeśli masz zablokowane środki na koncie, stoi za tym jakaś przyczyna. Najczęstszym powodem są zaległości wynikające z nieuregulowanych rat pożyczek czy kredytów, a także zaleganie z podatkami, alimentami czy mandatami.

Jest jednak taka sytuacja, kiedy to bank może zablokować transakcje klientowi. Dzieje się to wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa finansowego. Dotyczy to również wysokich, niestandardowych przelewów, które mogą odbiegać od normy.

Jakich środków bank nie może zablokować?

Blokada środków na koncie nie oznacza tego, że w jednej chwili tracisz całe źródło utrzymania. Zgodnie z prawem kwota wolna od zajęcia wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia. Co więcej, zajęciu nie podlegają również takie świadczenia jak: zasiłki rodzinne, z pomocy społecznej, dodatki pielęgnacjacyjne, 500+ czy alimenty.

Ile trwa blokada środków na koncie?

Niestety środki na koncie bankowym zostają zablokowane, dopóki nie zostanie spłacone zadłużenie we właściwym organie. Dopiero na jego wniosek bank może zdjąć blokadę i odmrozić dostępne środki.

Z racji tego, że bank nie odpowiada za blokadę, wysyłanie próśb do niego jest bezcelowo. Problemy związane z zadłużeniem, które doprowadziły do tej sytuacji, warto rozwiązywać bezpośrednio u wierzyciela. Tylko w ten sposób możesz poprawić swoją sytuację.

Podsumowanie

Kiedy bank zablokuje Twoje konto, nie robi tego bez przyczyny. Najczęściej stoją za tym nieuregulowane długi, których konsekwencje narastają miesiącami, a nawet latami. Nie warto ignorować takiej sytuacji, a zamiast tego szukać sposobów na to, aby ją wyprostować.