Pożyczka przez internet. Jak to działa?

Powrót 15 marca, 2020


Pożyczanie pieniędzy przez internet jest dzisiaj bezpieczne i proste. Nie trzeba się obawiać o wyciek swoich danych i o to, czy udzielona pożyczka naprawdę dotrze na konto. Sprawdź, jak działa pożyczka przez internet.

Spis treści:

  • Dla kogo pożyczka przez Internet
  • Pożyczka przez internet – jak to działa
  • Pożyczka przez internet – jak to działa
  • Ile można pożyczyć
  • Czy pożyczka przez internet jest bezpieczna?

Pieniądze prosto na konto bez wychodzenia z domu? To możliwe. Kiedy szybko potrzebujemy pieniędzy, rozwiązaniem może być kredyt przez internet lub pożyczka on-line. Pieniądze prosto na konto można pożyczyć zarówno w banku jak i w instytucji pozabankowej. Jednak w przypadku banku potrzebna będzie dobra historia klienta, wszak bank wie, jakie mamy przychody, czy spłacamy zobowiązania oraz posiada ocenę naszej zdolności kredytowej. Jeśli zechcemy wziąć kredyt w banku, którego nie jesteśmy klientem, cała procedura może trwać dłużej. Prawdopodobnie będzie wymagała wizyty w placówce bankowej. Kiedy staramy się o większe pieniądze, na sfinansowanie większych inwestycji, jak kupno mieszkania, samochodu czy spory remont – możemy nie mieć innego wyjścia niż kredyt w banku. Jeśli jednak pożyczyć chcemy niedużą kwotę, na niezbyt długi okres, warto rozważyć pożyczkę on-line. Umożliwia ona szybkie pożyczenie pieniędzy, bez formalności i bez wychodzenia z domu.

Dla kogo pożyczka przez internet

Pożyczka on-line to rozwiązanie dla osób, które chcą szybko uzyskać gotówkę na konto bez konieczności wizyty w banku. Najczęściej takie pożyczki udzielane są w kwocie do kilku tysięcy złotych. Większość instytucji oferujących pożyczki daje maksimum 20 tysięcy złotych. Pożyczka przez internet przeznaczona jest dla osób, które są w stanie ją spłacić. Warto wiedzieć, że większość firm pożyczkowych stara się oszacować zdolność klienta do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Korzystają one także z BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Zwykle firmy wymagają także, aby klient był obywatelem Polski i miał pełną zdolność do czynności prawnych. Nie udziela się pożyczek osobom, co do których orzeczono upadłość konsumencką. Oczywiście wymagany jest także odpowiedni wiek: co najmniej 18 lat. Górna granica wynosi zwykle 75-78 lat.

Pożyczka przez internet – jak to działa

Pożyczenie pieniędzy przez internet jest bezpieczne i proste, szczególnie, jeśli suma nie jest wielka. Wystarczy znaleźć interesującą nas ofertę – może być to oferta banku lub instytucji pozabankowej. Następnie trzeba wypełnić wniosek i poczekać na decyzję. W wielu przypadkach informacje o decyzji zostaną przekazane drogą elektroniczną, a pieniądze przelane prosto na wskazane konto. W innych przypadkach można spodziewać się telefonu od przedstawiciela instytucji, który ustali szczegóły finalizacji umowy. W ogromnej ilości przypadków pieniądze można pożyczyć nie wychodząc z domu. Wystarczy dostęp do komputera lub smartfona.

Ile można pożyczyć

Większość firm pożyczkowych proponuje od 500 do 10, 15, maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak to, czy dana kwota zostanie przyznana zależy od tego, co wpiszemy we wniosku o pożyczkę. Chodzi o wysokość zarobków, wydatki oraz posiadane już zobowiązania finansowe. Wiele zależeć może także od historii w BIK. Znaczenie ma nawet wiek pożyczkobiorcy. Zanim zdecydujemy się na kwotę, warto sprawdzić w kalkulatorze, ile będzie wynosić rata spłaty pożyczki i upewnić, że taka kwota w codziennym budżecie się znajdzie. Niestety pożyczki przez internet są zwykle dość wysoko oprocentowane. Ale to cena, jaką płaci się za wygodę i łatwość jej zaciągnięcia. Dlatego kalkulując, czy stać nas na pożyczkę, weźmy pod uwagę zarobki, wydatki codzienne i stałe, ale także możliwość zaistnienia nagłych niespodziewanych potrzeb finansowych. Bezpieczniej jest wziąć mniejszą kwotę – aby załatać budżetową dziurę, ale nie wplątać się w większe kłopoty finansowe.

Czy pożyczka przez internet jest bezpieczna?

Aby pożyczka on-line była bezpieczna należy korzystać tylko z usług sprawdzonych firm. Jak sprawdzić, czy dana firma jest uczciwa? Przede wszystkim warto sprawdzić rejestr instytucji pożyczkowych na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Ważne, aby firma dopełniła wszystkich formalności i była oficjalnie zarejestrowana jako instytucja, która udziela pożyczek. Warto wiedzieć, że Komisja udziela również informacji, czy firma pożyczkowa działa rzetelnie, czy nie toczą się wobec niej postępowania o oszustwo, czy nikt nie zgłosił próby wyłudzenia. Biorąc pożyczkę przez internet nie trzeba obawiać się wycieku danych – strony internetowe posiadają specjalne szyfrowanie, które zabezpiecza przed wypływem danych osobowych. Za sprzedanie naszych danych dalej bez zgody, grożą dziś surowe kary.

Warto pamiętać, że uczciwe firmy nie wymagają przedpłat przed decyzją o udzieleniu pożyczki. Nie powinniśmy być nakłaniani do przelewania jakichkolwiek pieniędzy na konto instytucji. Nawet po telefonie doradcy klienta czy innego przedstawiciela.

Cała procedura zaciągania pożyczki przez internet jest prosta, ale trzeba pamiętać, że pożyczkę trzeba będzie spłacić. W razie trudnej sytuacji, niektóre firmy zgadzają się za odroczenie terminu spłaty długu. Jednak po czasie odroczenia odsetki zaczynają rosnąć, możemy spodziewać się wizyty windykatora i jeśli nadal nie spłacimy długu – sprawy w sądzie.