Saldo co to jest?

Powrót 28 lutego, 2022

Chociaż z niektórymi pojęciami masz styczność na co dzień, nie zawsze wiesz, co dokładnie oznaczają. Tak samo jest z pojęciem saldo. Co to jest? Intuicja może nam podpowiadać, co to takiego. Warto jednak poznać dokładną definicję, aby wiedzieć, co ono oznacza i czym się różni od dostępnych środków.

Co to jest saldo?

Kiedy sprawdzasz swoje konto bankowe, widzisz kwotę, jaką możesz dysponować na dowolny cel. Niekiedy jednak saldo jest inne i pokazuje wyższą sumę. Czy bank się pomylił i przyznał Ci więcej pieniędzy? Niestety nie. Wyższa kwota, jaką widzisz na swoim rachunku bankowym, to saldo księgowe.

Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest saldo, najprościej będzie powiedzieć, że są to Twoje finanse, którymi bank w tej chwili dysponuje. Do salda konta zaliczają się również blokady i nierozliczone transakcje. Dlatego saldo a dostępne środki mogą być różne, co wyjaśniamy poniżej.

Saldo a dostępne środki – jaka jest różnica?

Między saldem a dostępnymi środkami jest kilka różnic. Wiesz już, że do salda zaliczają się także blokady. Są to pieniądze, które zdołałeś już wydać, ale nie wyszły one jeszcze z Twojego banku i nie zaksięgowały się na drugim koncie. Z tego powodu zdarza się, że saldo jest wyższe niż dostępne środki. Kiedy pieniądze wyjdą z konta, obie te pozycje się wyrównają. Do tego czasu mogą być różne i nie jest to powód do niepokoju.

Na co zatem patrzeć, kiedy chcesz sprawdzić stan konta? Na saldo czy dostępne środki? Rzecz jasna na dostępne środki. Jest to bowiem kwota wolna od blokad, którą możesz dowolnie rozporządzać. Jest ona natychmiastowo pomniejszana o bieżące wydatki w przeciwieństwie do salda konta.

Saldo kredytowe a saldo dostępne

Wiesz już czym jest saldo, ale czy znasz różnicę między saldem księgowym a saldem dostępnym? Chociaż jest pomiędzy nimi kilka podobieństw, oznaczają one dwie różne rzeczy. 

W obu przypadkach jest to kwota, jaką dysponuje bank. Różnica polega na tym, czy dotyczy ona Twojego konta debetowego, czy rachunku kredytowego.

Saldo kredytowe najczęściej opiewa na wyższą kwotę niż saldo dostępne. Może ono wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Suma ta zależy od wysokości przyznanego kredytu na rachunku bieżącym. Saldo kredytowe to zatem zarówno kwota, jaką posiadasz na koncie, jak i nierozliczone transakcje. W jej skład mogą wchodzić także inne opłaty jak prowizja, odsetki czy ubezpieczenie.

Co to jest saldo kredytowe? Podsumowanie

Kiedy na Twoim koncie bankowym posiadasz 2000 złotych, ale przelewasz 500 złotych na spłatę pożyczki, saldo konta nie zmieni się, dopóki pieniądze nie wyjdą z Twojego banku. Oznacza to, że saldo wciąż będzie wynosiło 2000 złotych, ale dostępne środki pokażą tylko 1500 złotych. Z czasem obie sumy będą równe.

Dlatego też zwracaj większą uwagę na dostępne środki. Saldo konta poinformuje Cię o tym, czy bank dalej dysponuje Twoimi pieniędzmi, ale nie będziesz mógł ich już wykorzystać, jeśli wcześniej je wydałeś.