Szwajcaria na narty

Powrót 29 stycznia, 2020

Szwajcaria jest jedynym krajem na świecie, który może się pochwalić pokaźną kolekcją 4-tysięczników. Nigdzie również w Europie nie pozostało tyle lodowców ile w tym właśnie kraju. Doskonałe warunki narciarskie, wspaniałe widoki i wyśmienite warunki pogodowe. To wszystko mamy na wyciągniecie dłoni, o ile naturalnie zdecydujemy się na narty w Szwajcarii, która kojarzy się od zawsze z wysokim standardem oraz wysokiej klasy ośrodkami narciarskimi. Wyjeżdżając w rejon Alp Szwajcarskich mamy pewność tras, jakości obsługi oraz zadowolenia z pobytu na urlopie.

Drogo, niedrogo

Mówiąc Szwajcaria, przychodzi nam do głowy nie tylko doskonały standard usług. Kojarzymy ten kierunek przede wszystkim z wysokimi cenami. Rzeczywiście, ceny w Szwajcarii nie są przyjazne dla każdego narciarza, szczególnie jeśli mamy na myśli najbardziej komfortowe ośrodki i hotele. Zaskakującym może być jednak fakt, iż w więkrzości przypadków koszty narciarskiej eskapady będą zbliżone do wyjazdy w rejony Alp do Francji, Włoch czy Austrii.

Warto więc zastanowić się przez chwilę, zanim po raz kolejny wklepiemy w wyszukiwarkę hoteli nazwę, któregoś z odwiedzanych corocznie ośrodków w dolinie Stubaiu.

Nie ma się co dziwić więc, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do Szwajcarii. Perfekcyjnie przygotowane i zabezpieczone stoki, doskonałe warunki freeridowe i rewelacyjne szlaki skiturowe.

Doskonałe ośrodki

Jednym z najbardziej znanych i z pewnością najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim jest Zermatt. Tereny znajdują się na wysokości ponad 2500 i zapewniają niesamowity widok na Matterhorn. Trudno go zresztą nie zauważyć jako, że wznosi się bezpośrednio za miastem. 360-kilometrowy górski szlak łączy dwa kraje i trzy miejscowości wypoczynkowe. Druga strona Matterhorn znajduje się we Włoszech, a jednym z najwspanialszych momentów na tej trasie jest jazda przez Theodul Pass, do włoskiego systemu szlaków.

Najwyższa na świecie kolejka linowa 3S przewozi 2 tysiące osób na godzinę do lodowca Matterhorn, położonego na wysokości 3883 metrów nad poziomem morza. To jedno z miejsc, gdzie na nartach można jeździć praktycznie przez cały rok. Udogodnieniem będzie aplikacja Zermatt Skiguide, która korzystając z parametrów GPS, pomaga narciarzom poruszać się między lokalizacjami górskimi. Aplikacja notuje również czas, dostosowuje trasy do stylu narciarza, przypomina kwestie bezpieczeństwa, pogodę oraz aktualnie otwarte wyciągi i stoki.

Ogromną zaletą szwajcarskiego ośrodka jest połączenie z włoskimi terenami Cervinia-Breuil. Dzięki czemu, trasami o łącznej długości 360 kilometrów możemy dowolnie jeździć przez kilka dni nie powtarzając szlaku.

Historyczne St. Moritz jest jednym najstarszych i najsłynniejszych na świecie ośrodków sportów zimowych. Był gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1928 oraz 1948 roku, a jego infrastruktura często wykorzystywana jest obecnie do zawodów w narciarstwie dowolnym. St. Moritz dysponuje ponad 20 wyciągami, które zabierają narciarzy na trasy o długości ponad 160 kilometrów.

Davos kojarzyć się może z dorocznym i jednym z najbardziej znanych na świecie forum ekonomicznym goszczącycm zarówno polityków, jak i najznamienitszych ekonomistów. Ośrodek narciarski Davos-Klosters to z kolei jeden z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów terenów narciarskich. Rozciąga się w pięciu miejscowościach: Parsenn/Gotschna, Jakobshorn, Pischa, Madrisa i Rinerhorn, na wysokości pomiędzy 1124 m a 2844 metrów nad poziomem morza. Do dyspozycji przygotowano około 300 kilometrów doskonale przygotowanych tras o różnych stopniach trudności oraz przeszło 50 wyciągów, które łącznie przewożą ponad 60 000 osób w ciągu godziny.

Kolejnym z listy znakomitych ośrodków narciarskich jest Adelboden. To jedno z najlepiej przygotowanych narciarsko miejsc, między innymi z uwagi na rozgrywane tam co roku zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. W Adelbodem mamy do dyspozycji ponad 210 kilometrów tras narciarskich o różnym poziomie zaawansowania oraz skorzystać z 70 wyciągów.

Położona w samym sercu Gryzonii – Arosa, ze świetnie przygotowanymi trasami może być dla wielu turystów pragnących zaznać nieco spokoju wyborem optymalnym. Jako, że położona jest z dala od ruchu tranzytowego, zapewnia doskonałe warunki do odpoczynku. Ośrodek nie jest największym w regionie, lecz zapewnia około 70 kilometrów doskonale przygotowanych tras. Nieco tylko dalej znajduje się połączony trasami z Arose ośrodek Lenzerheide. Biorąc pod uwagę obydwa ośrodki, stworzyły one wspólny teren z 225 kilometrami zróżnicowanych tras.

Poza opisanymi przez nas ośrodkami narciarskimi, w Szwajcarii można uprawiać narciarstwo alpejskie w dziesiątkach innych miejsc. Trasy, wyciągi oraz cała infrastruktura narciarska przygotowana jest na światowym poziomie i często przewyższa jakością sąsiadów z Włoch czy też Francji. Ceny, jak już wspominaliśmy wcześniej nie zawsze sprzyjają poważnym zakupom, lecz również nie powalają. Dobrze zaplanowany i skalkulowany wyjazd na szwajcarskie stoki nie musi wcale być kosztowny.