Wybieramy tablet

Powrót 4 listopada, 2019

Co sprawia, że tablety pomimo opanowania środowiska mobilnego przez smartfony w dalszy ciągu cieszą się popularnością? Właśnie ich mobilność, która w zestawieniu z rozmiarem pozwala na komfortowe korzystanie z multimediów, sieci i wszelakiego rodzaju aplikacji. Co prawda w znakomitej większości przypadków tablety wykorzystywane są raczej w domu, niemniej jednak zarówno w podróży, jako podręczne kino, jak i w biurze, jako sprawny notatnik spisują się równie dobrze.

Jeśli zatem któregoś dnia dojdziemy do wniosku, iż warto byłoby niedrogo wypełnić lukę technologiczną pomiędzy smartfonem, a laptopem, może okazać się, iż to właśnie tablet stanie się odpowiednim wyborem.

Wyświetlacz

Tablet sprosta naszym wymaganiom i cieszyć będzie długo, o ile przed zakupem zdefiniujemy ich pełną listę. Zacznijmy zatem od jego wielkości, co automatycznie przełoży się na wielość wyświetlacza. Aby komfortowo korzystać ze sprzętu w różnych warunkach, wyświetlacz, na który powinniśmy zwrócić uwagę powinien być niemniejszy niż 8 cali z rozdzielczością 1024×768 pikseli. Czym wyższa rozdzielczość, tym oglądany obraz jest lepszej jakości. To zapewni dobry obraz oraz pożądaną przynajmniej od czasu do czasu mobilność urządzenia. Wyświetlacze 10-cio calowe z rozdzielczością 1920 x 1200 pikseli, 2048 x 1536 lub 2736 x 2048 dadzą z pewnością większy komfort w czasie oglądania filmów i grania, natomiast warto pamiętać, że taki rozmiar niesie ze sobą pewne wyzwania. Duże znaczenie ma też format obrazu: panoramiczny 16:9 i 16:10 nadaje się do oglądania materiałów wideo, klasyczny 4:3, ułatwi pracę na dokumentach i surfowanie po Internecie. Tablet w swej naturze urządzeniem nie posiadającym klawiatury, dlatego tak więc dodatkowa ochrona wyświetlacza będzie miała duże uzasadnienie. Gorilla Glass w tym przypadku sprawdzi się znakomicie.

Łączność

Elementem krytycznym dla zapewnienia pełnej funkcjonalności urządzenia jest łączność. Podstawową formą jest w przypadku tabletów WiFi oraz Bluetooth. Niestety ograniczają one możliwości sprzętu z uwagi na brak ciągłego dostępu do sieci. Aby nie rozczarować się tabletem, powinien on być wyposażony z założenia zarówno w modem obsługujący standard 3G lub LTE. Pamietajmy, iz z transmisją danych w sieciach komórkowych związane są dodatkowe koszty.


Tablet, podobnie jak smartfon to również komputer. To oczywiście powszechnie wiadomo. Niemniej jednak, skoncentrowani na wielkości ekranu i sposobie, w jaki tablet łączy się z Internetem zapominamy czasem o tym detalu.

Procesor

Z uwagi na coraz bardziej zaawansowane aplikacje, które posiadać chcemy lub też już posiadamy na naszym sprzęcie, warto jest zapewnić ich właściwe działanie. W tym celu istotnym jest, aby procesor w naszym tablecie posiadał co najmniej 4 rdzenie oraz pamięć ram na poziomie minimum 4GB. Ta informacja jest ważna również dlatego, iż w większości przypadków producenci tabletów nie przewidują możliwości dokładania (upgrade’u) kolejnych układów pamięci.

Kluczowym parametrem w procesie decyzyjnym będzie poza ceną, wydajność tabletu. Pojęcie to związane jest nie tylko z procesorem i pamięcią, ale nade wszystko z konfiguracją sprzętu oraz sposobem jego wykorzystywany. Coraz bardziej zaawansowane aplikacje i gry wymagają wydajniejszego sprzętu niż programy standardowe. Stąd też, jeśli szukamy sprzętu do obsługi relatywnie prostych ‘rzeczy’, wystarczający okaże się model z procesorem dwurdzeniowym (taktowanie 1.2-1.4 GHz) i 2 GB pamięci RAM.

Zasilanie

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich urządzeń mobilnych, pietą achillesową tabletów są baterie. Niezależnie od tego w jaki sposób korzystać będziemy z urządzenia, prawdopodobieństwo, iż ładowanie konieczne będzie przynajmniej raz w ciągu 24 godzin jest bardzo duże. Dlatego też wybierając tablet postarajmy się w miarę możliwości zainwestować w sprzęt tablet z dużym akumulatorem (ponad 4500 mAh). Niektóre modele wyposażone są w stacje dokujące, z których można korzystać w przypadku, gdy urządzenie ma pracować jeszcze dłużej.

Ważne

W przypadku jeśli jednak zależy nam na korzystaniu z zaawansowanego oprogramowania, czy też ‘pamięciożernych’ gier celować powinniśmy w tablet dysponujący procesorem o czterech lub ośmiu fizycznymi rdzeniami oraz wydajną jednostką graficzną. Poza tym nieodzownym będzie układ pamięci o co najmniej 6GB RAM.Koniecznie należy zwrócić uwagę, czy model tabletu cieszący się naszym zainteresowaniem poza wewnętrzną pamięcią posiada również możliwość jej rozszerzenia poprzez dokupienie karty microSD. W przypadku braku takiej opcji powinniśmy sprawdzić, czy deklarowana przez producenta ilość pamięci flash wystarczy na przechowywanie wszystkich informacji. Z uwagi na wielkość przechowywanych plików ich częstokroć multimedialną specyfikę, wielkość standardową układu pamięci powinniśmy określić na 64GB. Jednorazowo zapłacona za tablet z większą pamięcią tablet cena, będzie z pewnością niższa, aniżeli późniejszae próby podrasowania jego parametrów.

System operacyjny

System operacyjny, który znajdzie się na naszym tablecie powinien być w stanie obsłużyć zarówno proste aplikacje użytkowe, portfolio multimediów, programy graficzne, ale także aplikacje biurowe, jak chociażby pakiet Microsoft Office.

Jakość

Wszystkie elementy urządzenia powinny być doskonale spasowane. Chodzi nie tylko płynność działania oprogramowania, ale także estetykę tabletu. Z poprzeczką, którą dawno temu zawiesił Apple wraz z pojawieniem się pierwszego iPada mierzą się praktycznie wszyscy najwięksi gracze na rynku elektroniki użytkowej. Obudowy tabletów są zatem coraz lepsze, jeśli chodzi o design oraz jakość, a także coraz bardziej odporne na uszkodzenia. Nie wszystkie modele co prawda są wodoodporne, lecz zakup stosownego etui powinno sprawę załatwić.

Pamiętajmy, iż słabej jakości materiały, z których wykonany będzie tablet mogą przysłużyć się do szybkiego końca urządzenia. Bez względu na to, czy pod uwagę bierzemy budżetowy, czy też high-endowy sprzęt, warto uważnie przyjrzeć się jak spasowane zostały elementy obudowy oraz czy przy normalnym użytkowaniu obudowa niepokojąco nie trzeszczy. Idealnie, aby obudowa wykonana została z aluminium lub w ostateczności z wysokiej jakości plastiku. Warto również sprawdzić, czy tył obudowy pokryto materiałem antypoślizgowym. To być może detal, lecz trzymając urządzenie w dłoni lub na kolanach, szybko docenimy ten właśnie szczegół.