Zarabiać pasywnie – część II. Offline.

Powrót 23 września, 2019

Kontynuując temat dochodu pasywnego i płynących z jego posiadania korzyści, zastanowimy się tym razem, czy poza internetem taka forma budowania ekonomicznego komfortu jest możliwa. Jest to swego rodzaj biznes, który pozwala przy minimalnym zaangażowaniu zarabiać, dlatego powinniśmy potraktować całe zagadnienie, jak przystało na biznesmenów. Naturalnym krokiem jest, iż budując biznes będziemy musieli zainwestować. W poprzednim artykule powiedzieliśmy sobie, że inwestycje mogą przyjmować bardzo zróżnicowaną formę. Tak więc zdarzy się, iż będą to nakłady finansowe, czas, czy też nasza praca w ramach, której przygotujemy ciekawe wpisy na blogu.

Co poza internetem?

Książka

O ile w poprzednim wpisie o dochodzie pasywnym koncentrowaliśmy się między innymi na e-book’ach, o tyle w niniejszym powiemy sobie o klasycznej papierowej książce. Dlaczego? Książka papierowa nawet w dobie wysoko rozwiniętej ‘cyfryzacji’, mediów społecznościowych oraz komercjalizacji wszystkiego wokół, w dalszym ciągu znajduje bardzo duże grono nabywców. Tradycyjne wydawnictwa cieszą się popularnością zwłaszcza wówczas, gdy jesteśmy w stanie wesprzeć je formą elektroniczną. Skąd zainteresowanie takim modelem wydawniczym? Odpowiedź nie jest prosta, natomiast popularność czytników (e-book) sprawiła, że czytelnicy sięgają po nie w przypadku podróży. W domu, w dalszym ciągu preferowany jest klasyczny – papierowy sposób poznawania treści.

Wynajem nieruchomości – mieszkanie

Sprawa nieco cięższej kategorii niż książka, niemniej jednak potrafiąca dostarczać naprawdę wiele satysfakcji. Temat możemy potraktować co najmniej w dwóch obszarach. Jako wynajem całego mieszkania, jeśli oczywiście takim dysponujemy oraz jako wynajem okazjonalny jego części (pokoi). Tak więc jeśli należymy do grona szczęśliwców posiadających mieszkanie (lub mieszkania), które możemy przeznaczyć na wynajem, pozostaje kwestia, kto powinien zajmować się sprawami administracyjnymi. Możemy naturalnie robić to sami lub też o ile nie dysponujemy wystarczająco silną motywacją, przekazać sprawę firmie, która zrobi to za nas. W odmiennej nieco sytuacji znajdują się osoby posiadające co prawda mieszkanie, ale jedyną formą wynajmu na który mogą sobie pozwolić jest udostępnienie zainteresowanym pokoju. Co ciekawe, dzięki takim portalom jak Airbnb, osoby decydujące się wynajmować pokój budżetowym podróżnikom, przy odpowiednim obłożeniu nie mają powodu do zmartwień.

Wynajem nieruchomości – grunty

Alternatywnym rozwiązaniem może być inwestycja w ziemię. Grunty z natury swej są jednym z najlepszych pomysłów inwestycyjnych pozwalających nie tylko pominąć kwestie inflacji, ale również całkiem nieźle zarabiać. Nie chodzi tu jedynie o zakupie ziemi, a następie jej sprzedaży, ale o podziale na mniejsze działki i wynajmie. Wiele osób z przyjemnością wynajmie kawałek gruntu, aby bawić się w działkowca. Jeśli ten kawałek znajduje się w miarę niedaleko od cywilizacji, tym większa satysfakcja finansowa może nas spotkać. Jeśli zakupiony przez nas grunt będzie posiadał odpowiednią dla konkretnych upraw wielkość, może okazać się iż wydzierżawienie całości będzie co najmniej doskonałym interesem.

Wynajem wszystkiego…

Kolejny ciekawy temat, szczególnie wówczas, gdy jesteśmy właścicielem czegoś, co można wynająć. Nieużywany komputer, garaż, komórka lokatorska, gadżety/meble/stroje do filmów. Myślę, że w domach większości z nas znaleźć można sporo rzeczy, które wzbudzą zainteresowanie. Jeśli mimo starań okaże się, iż nie dysponujemy tego typu przedmiotami, zastanówmy się nad ich leasingiem. Możemy rozważyć wzięcie w leasing maszyn, urządzeń lub pojazdów, które z uwagi na dynamiczny rozwój szczególnej gałęzi biznesu znajdą chętnych na ich wynajem.

Reklama na samochód

Nieco oldschool’owe lecz wciąż z powodzeniem stosowane przez wszelakiego rodzaju reklamodawców rozwiązanie. Obklejamy auto i czerpiemy zysk z comiesięcznego abonamentu. Charakter reklam będzie bardzo różny – od piwa bezalkoholowego i bio-kosmetyków do nowej kolekcji ubranek dziecięcych i pożyczek krótkoterminowych lub kredytów. Trzeba się przyzwyczaić do roli banera reklamowego, nie mniej jednak jest to raczej bezbolesne.

Finansowy guru

To nieco z przekąsem określony kierunek rozwoju pasywnego dochodu, pozwalający w miarę bezpiecznie czerpać z dobrodziejstwa lokat i wypłacanych odsetek. Ma to jednak sens tylko wówczas, gdy oprocentowanie lokat jest wyższe po odliczeniu „podatku Belki” niż poziom inflacji. Tak więc zanim zdecydujemy się zostać rentierem banku, postarajmy się sprawdzić, czy przypadkiem nasz wkład realnie nie straci na koniec okresu lokaty. Alternatywą mogą być papiery dłużne skarbu państwa, czyli popularne obligacje. Warto zerknąć w tamtym kierunku, o ile nie mamy innego pomysłu, jak ulokować pieniądze.

Inwestycje grupowe

Jakiś czas temu zaistniała w środowisku konsumentów marka Grupon. Naturalnie, trudno byłoby nazwać wspólne kupowanie wizyt u fryzjera, czy też transportu butów inwestycją, niemniej jednak kierunek nie jest nieznany. Inwestycje grupowe bowiem polegają na ‘wspólnym’ kupowaniu udziałów w danym przedsięwzięciu biznesowym. Pojęcie ‘wspólne’ nie określa jednak, iż musimy się dzielić dochodem z innymi inwestorami, a definiuje najczęściej graniczną kwotę wejścia dostępną dopiero dla większej grupy zainteresowanych. W ten sposób możemy stając się udziałowcami niewielkiej części na przykład hotelu lub apartamentowca czerpać profity przez wiele kolejnych lat.

Franczyza

Tak, kojarzy się z fastfoodem i wypożyczalniami samochodów. Może jednak znakomicie sprawdzić się w świecie on-line, jeśli tylko postanowimy dystrybuować produkt/usługę, za którą stoi poważna firma. Z drugiej strony, to my możemy być franczyzodawcą o ile posiadamy wystarczająco dobry produkt, który pod naszym szyldem będą dysrybuować inni. Dzięki takiemu rozwiązaniu, licencjobiorca (dystrybutor) będzie wpłacał co miesiąc uzgodnioną opłatę licencyjną.

Podsumowanie

Metod i sposobów na tworzenie portfela pomysłów przynoszących dochód pasywny jest bez liku. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się wypróbować jeden, czy też kilka powinniśmy to dokładnie rozważyć. Każda bowiem inwestycja, czy to finansowa, czasowa czy też angażująca nasze zasoby wiedzy powinna przynieść w założeniu i efekcie zysk. Oczywiście, należy założyć nie tylko jego poziom, ale i horyzont czasowy. Logika i konsekwencja działań oraz wspieranie się dostępną literaturą fachową pozwoli z pewnością na dobór metod optymalnych dla środowiska biznesowego, w którym działamy.