Bankomat nie wypłacił pieniędzy, a pobrał je z konta? Dowiedz się, co zrobić

Powrót 11 grudnia, 2023

Wypłacanie środków z bankomatu to podstawowy sposób, aby wejść w posiadanie gotówki ze swojego konta. Co jednak w sytuacji, kiedy bankomat nie wypłacił pieniędzy, ale pobrał je z konta? Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji oraz co zrobić, kiedy w niej się znajdziesz. Czytaj dalej w naszym artykule.

Dlaczego bank nie wypłacił pieniędzy? Najczęstsze powody

Chociaż bankomat jest przydatnym urządzeniem, nie zawsze jest niezawodny. W niektórych sytuacjach może on nie wypłacić pieniędzy. Mimo że nie zdarza się to często, warto znać najczęstsze przyczyny takich problemów. Są to między innymi:

 • Problemy z kartą – to jedna z najczęstszych przyczyn, kiedy bankomat nie wypłaci pieniędzy. Uszkodzona karta, błędy związane z chipem lub paskiem magnetycznym mogą skutecznie uniemożliwić płatności oraz korzystanie z urządzenia.
 • Przekroczony limit – jeśli na Twoim koncie bankowym znajdują się limity związane z bankomatami, przekroczenie określonej kwoty uniemożliwia wyciągnięcie pieniędzy. Sposobem jest zwiększenie limitów w swojej bankowości mobilnej lub w oddziale.
 • Brak odpowiednich nominałów – w bankomacie może zabraknąć banknotów o konkretnych wartościach, które są niezbędne do zrealizowania żądanej kwoty wypłaty.
 • Brak środków w bankomacie – Inną możliwością jest brak środków w bankomacie. Urządzenie w takiej sytuacji powinno poinformować klienta o problemie i nie pobierać środków z jego konta.
 • Problemy techniczne – czasami przyczyną może być chwilowy problem techniczny bankomatu. W takim przypadku bank powinien automatycznie zauważyć błąd i zwrócić środki na Twoje konto.

Co zrobić, jeśli bankomat nie wypłacił pieniędzy, a pobrał środki z konta?

Przede wszystkim nie odchodź od bankomatu. Zachowaj wydruk transakcji. Jeśli to możliwe, zrób zdjęcie ekranu bankomatu – będzie to Twój dowód. Upewnij się, że na zdjęciu widoczna jest data i godzina transakcji.

Kolejnym krokiem jest szybki kontakt z bankiem. Wyjaśnij sytuację i dostarcz wszystkie niezbędne informacje: datę, godzinę, lokalizację bankomatu oraz kwotę, którą próbowałeś wypłacić.

Jak złożyć reklamację?

Jeśli z Twojego konta zniknęły pieniądze, a bankomat ich nie wypłacił, masz pełne prawo, aby zgłosić reklamację. W ten sposób możesz odzyskać utracone środki. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim takie informacje jak:

 • data i czas transakcji;
 • adres bankomatu;
 • numer identyfikacyjny bankomatu;
 • dane rachunku oraz karty;
 • Twoje dane jako właściciela karty;
 • dane do korespondencji.

Bank ma obowiązek rozpatrzyć reklamację w terminie do 30 dni. W wielu przypadkach proces ten trwa jednak krócej.

Podsumowanie

Sytuacja, kiedy bankomat nie wypłacił pieniędzy, a pobrał je z konta, może być stresująca. Najważniejsze jednak, aby wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji. Zadbaj o dowody transakcji oraz jak najszybciej skontaktuj się z bankiem. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na szybkie odzyskanie pieniędzy.