Co to jest datio in solutum? Kiedy możemy się z tym spotkać?

Powrót 2 września, 2021

Spłacenie pożyczki może być niekiedy trudne. Szukamy wtedy sposobów na uregulowanie długu w alternatywny sposób. Jednym z rozwiązań jest datio in solutum, czyli świadczenie w miejscu wykonania. Sprawdź, czym jest datio in solutum i kiedy możesz z niego skorzystać.

Definicja datio in solutum

Spośród różnych terminów dotyczących finansów, znajdziemy wiele ciekawych zagadnień. Jednym z nich jest datio in solutum. Chociaż obecnie jest coraz rzadziej wykorzystywane, warto wiedzieć, co to jest i kiedy się go wykorzystuje.

Datio in solutum pochodzi od łacińskiego wyrażenia i oznacza świadczenie w miejsce wykonania. Prostymi słowami jest to sytuacja, kiedy zamiast oddać należność decydujemy się na przeniesienie prawa własności na wierzyciela. Przedmiotem datio in solutum może być przedmiot wartościowy jak biżuteria, czy też samochód lub nieruchomość.

Kiedy decydujemy się na datio in solutum, nasze zobowiązanie wygasa. Przeniesienie własności zdejmuje z nas obowiązek spłaty pożyczonej kwoty oraz naliczonych odsetek. Warunkiem jest zgoda wierzyciela na to, aby dług został spłacony w innej postaci niż jest w zapisie umowy.

Jak już wspomnieliśmy, datio in solutum jest rzadko wykorzystywane. Instytucje finansowe rzadko wykorzystują taką formę zwrócenia należności. Z przeniesieniem własności możemy się za to spotkać w pożyczkach prywatnych, gdzie pożyczkodawcą jest druga osoba, a nie firma.

Datio in solutum a podatki

Kwestia, która może budzić spore wątpliwości, są podatki. Kiedy decydujemy się na umowę pożyczki, PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, jest już wliczony do spłacanej kwoty. W przypadku datio in solutym zmieniamy warunki umowy i oddajemy zadłużenie w inny sposób, niż zakładała pożyczka. Co więc z podatkami?

Podatek VAT

Kiedy jesteśmy podatnikiem VAT, jesteśmy zobowiązani do płacenia podatku w trakcie dokonywania sprzedaży lub zakupu towaru i usług. Nie inaczej jest z datio in solutum. Prawo nie zakłada możliwości rezygnacji z podatku VAT w sytuacji przeniesienia własności na wierzyciel. Jeśli jesteśmy płatnikami VAT, a czynność podlega opodatkowaniu, musimy opłacić VAT.

Datio in solutum a PCC

Trochę inaczej wygląda sytuacja z PCC. Podatek od czynności cywilnoprawnych jest pobierany w przypadku pożyczek od firm lub osób prywatnych. W przypadku datio in solutum jesteśmy zwolnieni z opłaty PCC. Wynika to z faktu, że podatek od czynności cywilnoprawnych ma miejsce w przypadku umowy sprzedaży. Z kolei datio in solutum jest porozumieniem, wskutek którego umowa pożyczki ulega wygaśnięciu.

Datio in solutum to jedna z form spłacenia zobowiązania przez dłużnika. Można ją wykorzystać między innymi w pożyczkach prywatnych, kiedy wierzyciel wyrazi zgodę na przeniesienie własności. W przypadku banków lub firm pożyczkowych warto zainteresować się innymi możliwościami takimi jak przedłużenie terminu spłaty pożyczki.