Finanse osobiste – czym są? Jak o nie dbać?

Powrót 28 lutego, 2022

Ile pieniędzy co miesiąc zarabiasz? Ile z nich wydajesz? Czy część z nich inwestujesz lub oszczędzasz? Pytania te dotyczą Twoich finansów osobistych. Warto o nie dbać nie tylko na czarną godzinę. Podpowiemy Ci, czym one są dokładnie i jak o nie zabiegać na co dzień.

Czym są finanse osobiste?

Mówiąc o finansach osobistych, myślisz tylko o środkach zgromadzonych na koncie prywatnym? Po części masz rację, ale finanse osobiste to znacznie szerszy temat. Rozróżniamy bowiem prywatne, jak i bankowe finanse. Czym się one różnią?

Prywatne finanse osobiste

Finanse prywatne to środki, jakie wykorzystujesz na co dzień. Należą do nich między innymi:

 • dochody;
 • emerytury i renty;
 • świadczenia socjalne;
 • rachunki;
 • codzienne wydatki;
 • oszczędności;
 • inwestycje.

Bankowe finanse osobiste

Banki mają trochę inne spojrzenie na Twoje finanse. Zaliczają one do nich takie środki jak:

 • kredyty gotówkowe i hipoteczne;
 • pożyczki;
 • konta oszczędnościowe;
 • karty kredytowe;
 • konta osobiste.

Jak widzisz, finanse osobiste to nie tylko środki, jakie masz w swoim portfelu. Zaliczają się do nich także pieniądze pożyczone z banku czy z firm pożyczkowych. Jednak to tylko od Ciebie zależy, jak będą one wyglądać. Jak dbać o swoje finanse osobiste?

Zapanuj nad swoim budżetem

To chyba najtrudniejszy, ale najważniejszy krok dbania o finanse osobiste. Zdarza się bowiem, że nie zna się do końca swoich przychodów. Kilka źródeł dochodów i elastyczne formy zatrudnienia sprawiają, że na koncie masz co miesiąc inną kwotę. Dotyczy to zwłaszcza osób z własną działalnością gospodarczą, a także pracowników pracujących w kilku miejscach jednocześnie.

Co więc zrobić? Aby zapanować nad swoim budżetem, warto prowadzić listę miesięcznych przychodów i wydatków. Nawet jeśli ta kwota różni się w poszczególnych miesiącach, będziesz miał pojęcie, ile średnio zarabiasz na miesiąc, a ile wydajesz. Tym samym zauważysz, czy Twoje wydatki są wyższe, czy niższe od Twoich zarobków.

Oszczędzanie i poduszka finansowa

Kolejnym krokiem do poukładanych finansów osobistych są oszczędności. Nie można mówić o poczuciu bezpieczeństwa, jeśli nie masz odłożonej choćby niewielkiej kwoty na czarną godzinę. Pieniądze, jakie możesz przeznaczyć w razie nagłych i nieprzewidzianych wydatków, nazywamy poduszką finansową.

Eksperci od oszczędzania i finansów osobistych zalecają, aby mieć odłożone co najmniej równowartość wynagrodzenia z 3 miesięcy. Im więcej, tym lepiej. Warto jednak wyznaczyć sobie minimalną kwotę, do jakiej będziesz dążył. Realistyczny cel da motywację, aby odkładać pieniądze. Pamiętaj, że w oszczędzaniu kluczem jest systematyczność. Kiedy raz wyrobisz sobie nawyk, że na początku miesiąca 10% wynagrodzenia idzie na drugie konto, po kilku miesiącach będziesz zadowolony z rezultatu.

Pożyczaj rozsądnie

Pożyczki, kredyty i chwilówki to produkty stworzone dla ludzi. Nie ma w nich nic złego. Jeśli jednak nie zachowasz rozwagi i rozsądku, Twoje finanse osobiste mogą ucierpieć, kiedy jesteś dłużnikiem w firmie pożyczkowej lub w banku.

Jak zatem pożyczać z głową? Decyduj się kredyt lub pożyczkę tylko wtedy, kiedy wiesz, że naprawdę jej potrzebujesz, aby sfinansować swoje cele lub nagłe wydatki. Po drugie, wybieraj spośród najlepszych ofert. Porównaj propozycje kilku firm i na tej podstawie zdecyduj, której klientem zostaniesz. Sprawdź również ofertę na LendOn.pl, gdzie możesz liczyć nie tylko na atrakcyjną ofertę, ale również promocje dla nowych i stałych klientów.