Płynność finansowa – co to jest? Jakie są wskaźniki płynności finansowej?

Nawet niewielka jednoosobowa działalność gospodarcza musi mieć płynność finansową, aby móc się rozwijać. Niezapłacone faktury, zamrożony kapitał i niewłaściwi kontrahenci mogą ją pogorszyć. Aby przekonać się, jaka jest płynność finansowa i kondycja firmy, należy obliczyć jej wskaźniki. Dowiedz się, jak to zrobić.

Czym jest płynność finansowa?

Płynność finansowa dotyczy każdej firmy, a nawet osoby prywatnej, która obraca aktywami. Pozwala ona określić zdolność do spłaty bieżących zobowiązań i możliwość zakupu potrzebnych towarów oraz usług.

Są dwa ujęcia płynności finansowej:

  • statyczna – pokazuje płynność finansową firmy pod kątem danego dnia, uwzględniając bilans oraz rachunek zysków i strat;
  • dynamiczna – obrazuje płynność finansową w wybranym okresie, biorąc pod uwagę rachunek przepływów pieniężnych.

Kiedy firma posiada dobrą płynność finansową, może bez trudu dokonywać zakupów, płacić faktury i nie zalegać z wynagrodzeniami. Do jej określenia używa się składników płynności finansowej.

Wskaźniki płynności finansowej

Każdy przedsiębiorca powinien znać wskaźniki płynności finansowej. To właśnie one mówią o tym, czy firma jest stabilna, czy też jej zdolność jest zagrożona. Wyróżniamy 4 wskaźniki płynności finansowej, które teraz krótko omówimy.

1. Wskaźnik płynności szybkiej – mówi nam o zdolności wykorzystania bieżących aktywów bez zgromadzonych zapasów, których spieniężenie może być problematyczne. Oblicza się go na podstawie podzielenia aktywów bez zapasów przez obecne zobowiązania.

2. Wskaźnik płynności bieżącej – dotyczy możliwości pokrycia zobowiązań z wykorzystaniem aktywów obrotowych. Aby go obliczyć, należy wziąć pod uwagę wartość aktywów bieżących i podzielić ją przez posiadane zobowiązania.

3. Wskaźnik płynności gotówkowej – jest wskaźnikiem dotyczącym posiadanej gotówki oraz aktywów, które łatwo jest spieniężyć na poczet bieżącej zobowiązań. W celu obliczenia tego wskaźnika dzieli się inwestycje krótkoterminowe przez zobowiązania.

4. Wskaźnik płynności natychmiastowej – stosuje się go sprawdzenia, czy firma może opłacić bieżące zobowiązania przy bieżących aktywach i środkach finansowych. Oblicza się przesz podzielenie aktywów i środków pieniężnych przez zobowiązania do 3 miesięcy.

Jak dbać o płynność finansową firmy?

Zarówno za wysoka, jak i za niska płynność finansowa może świadczyć o niestabilnej sytuacji firmy. Kiedy jest ona za wysoka, duża część naszego kapitału może być zamrożona i trudna do spieniężenia. Z kolei za niska płynność finansowa to sygnał o możliwych problemach finansowych i zagrożeniu niewypłacalnością.

Dlatego tak ważne jest, aby dokonywać odpowiednich obliczeń i sprawdzać wskaźniki płynności finansowej firmy. W ten sposób można dojść do tego, które elementy przynoszą straty i pogarszają sytuację przedsiębiorstwa.

Aby dbać o płynność finansową firmy, warto dobierać właściwych kontrahentów, którym można zaufać. Opłacane faktury w terminie oraz odpowiednie decyzje finansowe pozwolą na dalszy rozwój biznesu.

Zobacz też

Wypowiedzenie umowy pożyczki – jak bezboleśnie zrezygnować z zaciągniętej pożyczki?

25 marca, 2025

Podpisanie umowy pożyczki jest warunkiem, aby otrzymać pieniądze. Jest to wiążący dokument, który zobowiązuje nas do terminowej spłaty według opisanych zasad. Jakie jednak zapisy powinna zawierać umowa i jakie są nasze prawa?

Czytaj dalej...

Ryzyko kredytowe – jak sprawdzić czy jesteś dla banku klientem wysokiego ryzyka?

24 marca, 2025

Klienci, u których poziom ryzyka niespłacenia zobowiązania jest wysoki, mogą napotkać trudności z uzyskaniem finansowania. Kwestie takie jak zła historia kredytowa oraz niskie zarobki często sprawiają, że banki niechętnie udzielają im kredytów. Masz podejrzenia, że należysz do grupy osób o niekorzystnym profilu ryzyka? Co zrobić w takiej sytuacji? I skąd wziąć pieniądze? Przeczytasz o tym […]

Czytaj dalej...

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...