Płatność odroczona – co to jest, jak z niej skorzystać?

Kup teraz, a zapłać później. Idea odroczonych płatności zdobywa popularność na całym świecie. Jest coraz powszechniejsza także w Polsce. Dowiedz się, na czym ona polega i jakie są jej wady oraz zalety.

Czym jest płatność odroczona?

Cieszące się sporym zainteresowaniem płatności odroczone są dostępne w coraz większej ilości sklepów. Na czym polegają? To nic innego jak model płatności oferowany przez operatorów płatniczych. Dają oni możliwość zapłaty za zakupiony towar po jego zamówieniu. W zależności od dostawcy czas ten może trwać nawet do 30 dni.

Cały proces nic nie kosztuje, a w dniu zapłaty płacisz tyle, ile wynosiła cena w dniu zamówienia. Pamiętaj jednak, że kiedy nie wywiążesz się z opłacenia zakupów, zostaniesz obciążony odsetkami.

Płatność odroczona rozwiązuje także kwestię zwrotów. Nawet kiedy odeślesz jeden z zakupionych produktów, nie zostaniesz z zamrożonymi środkami na koncie.

Zalety i wady zakupów z odroczoną płatnością

W krajach europejskich zakupy z odroczoną płatnością są bardzo popularne. Szacuje się, że 30% zakupów dokonywana jest właśnie w taki sposób. Skąd bierze się ich tak duża popularność? Warto przyjrzeć się ich zaletom.

Za odroczoną płatnością może przemawiać brak konieczności zapłaty za zakupy w momencie ich kupowania. Operatorzy umożliwiają opóźnienie nawet do 30 dni. Jeśli zatem potrzebujesz pilnie kupić daną rzecz, a czekasz na przelew z wypłatą, odroczona płatność może pomóc Ci wyjść z sytuacji.

Zakupy z odroczoną płatnością mają jednak swoje wady. Kiedy nie trzeba płacić od razu, może pojawić się pokusa, aby kupić więcej, niż potrzebujemy. W efekcie możemy nie mieć wystarczających środków, aby pokryć kupione wcześniej zakupy. Dlatego warto decydować się na nie z rozwagą.

Jak dostać pieniądze na zakupy?

Nie zawsze płatność odroczona jest możliwa. Jest to bowiem dobra wola sklepu i jego polityki sprzedażowej. Niekiedy jednak potrzebujemy zrobić zakupy, pomimo tego, że przekraczają one nasz budżet. Nagła awaria lodówki, pilny remont czy popsuty komputer nie mogą czekać. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Masz kilka rozwiązań do wyboru. Możesz pożyczyć brakujące środki od swoich najbliższych. Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, warto rozważyć zakup z ratami 0%. W tym celu jednak potrzebujesz posiadać zdolność kredytową, aby sklep nie odrzucił Twojego wniosku.

Najprostsze wydaje się zatem wzięcie pożyczki na dowolny cel. Firmy pożyczkowe nie mają wysokich wymagań i większość wniosków jest rozpatrywana pozytywnie. Po wypełnieniu prostego formularza online i weryfikacji Twoich danych osobowych dostaniesz odpowiedź jeszcze tego samego dnia tak, jak też pieniądze na swoim koncie. Dzięki chwilówce zrealizujesz swoje zakupy jeszcze szybciej.

Płatność odroczona – podsumowanie

Płatności odroczone są coraz popularniejsza w naszym kraju. Polacy doceniają możliwość zapłaty za zakupy później i wygodniejszy zwrot towaru. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie decydować się na rzeczy, na które nas nie będzie stać. Brak uregulowanej płatności będzie prowadził do powstania długu, co pogorszy Twoją sytuację finansową. Przed zakupami z odroczoną płatnością warto zastanowić się dwukrotnie.

Zobacz też

Wypowiedzenie umowy pożyczki – jak bezboleśnie zrezygnować z zaciągniętej pożyczki?

25 marca, 2025

Podpisanie umowy pożyczki jest warunkiem, aby otrzymać pieniądze. Jest to wiążący dokument, który zobowiązuje nas do terminowej spłaty według opisanych zasad. Jakie jednak zapisy powinna zawierać umowa i jakie są nasze prawa?

Czytaj dalej...

Ryzyko kredytowe – jak sprawdzić czy jesteś dla banku klientem wysokiego ryzyka?

24 marca, 2025

Klienci, u których poziom ryzyka niespłacenia zobowiązania jest wysoki, mogą napotkać trudności z uzyskaniem finansowania. Kwestie takie jak zła historia kredytowa oraz niskie zarobki często sprawiają, że banki niechętnie udzielają im kredytów. Masz podejrzenia, że należysz do grupy osób o niekorzystnym profilu ryzyka? Co zrobić w takiej sytuacji? I skąd wziąć pieniądze? Przeczytasz o tym […]

Czytaj dalej...

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...