Płatność odroczona – co to jest, jak z niej skorzystać?

Powrót 1 marca, 2022

Kup teraz, a zapłać później. Idea odroczonych płatności zdobywa popularność na całym świecie. Jest coraz powszechniejsza także w Polsce. Dowiedz się, na czym ona polega i jakie są jej wady oraz zalety.

Czym jest płatność odroczona?

Cieszące się sporym zainteresowaniem płatności odroczone są dostępne w coraz większej ilości sklepów. Na czym polegają? To nic innego jak model płatności oferowany przez operatorów płatniczych. Dają oni możliwość zapłaty za zakupiony towar po jego zamówieniu. W zależności od dostawcy czas ten może trwać nawet do 30 dni.

Cały proces nic nie kosztuje, a w dniu zapłaty płacisz tyle, ile wynosiła cena w dniu zamówienia. Pamiętaj jednak, że kiedy nie wywiążesz się z opłacenia zakupów, zostaniesz obciążony odsetkami.

Płatność odroczona rozwiązuje także kwestię zwrotów. Nawet kiedy odeślesz jeden z zakupionych produktów, nie zostaniesz z zamrożonymi środkami na koncie.

Zalety i wady zakupów z odroczoną płatnością

W krajach europejskich zakupy z odroczoną płatnością są bardzo popularne. Szacuje się, że 30% zakupów dokonywana jest właśnie w taki sposób. Skąd bierze się ich tak duża popularność? Warto przyjrzeć się ich zaletom.

Za odroczoną płatnością może przemawiać brak konieczności zapłaty za zakupy w momencie ich kupowania. Operatorzy umożliwiają opóźnienie nawet do 30 dni. Jeśli zatem potrzebujesz pilnie kupić daną rzecz, a czekasz na przelew z wypłatą, odroczona płatność może pomóc Ci wyjść z sytuacji.

Zakupy z odroczoną płatnością mają jednak swoje wady. Kiedy nie trzeba płacić od razu, może pojawić się pokusa, aby kupić więcej, niż potrzebujemy. W efekcie możemy nie mieć wystarczających środków, aby pokryć kupione wcześniej zakupy. Dlatego warto decydować się na nie z rozwagą.

Jak dostać pieniądze na zakupy?

Nie zawsze płatność odroczona jest możliwa. Jest to bowiem dobra wola sklepu i jego polityki sprzedażowej. Niekiedy jednak potrzebujemy zrobić zakupy, pomimo tego, że przekraczają one nasz budżet. Nagła awaria lodówki, pilny remont czy popsuty komputer nie mogą czekać. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Masz kilka rozwiązań do wyboru. Możesz pożyczyć brakujące środki od swoich najbliższych. Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, warto rozważyć zakup z ratami 0%. W tym celu jednak potrzebujesz posiadać zdolność kredytową, aby sklep nie odrzucił Twojego wniosku.

Najprostsze wydaje się zatem wzięcie pożyczki na dowolny cel. Firmy pożyczkowe nie mają wysokich wymagań i większość wniosków jest rozpatrywana pozytywnie. Po wypełnieniu prostego formularza online i weryfikacji Twoich danych osobowych dostaniesz odpowiedź jeszcze tego samego dnia tak, jak też pieniądze na swoim koncie. Dzięki chwilówce zrealizujesz swoje zakupy jeszcze szybciej.

Płatność odroczona – podsumowanie

Płatności odroczone są coraz popularniejsza w naszym kraju. Polacy doceniają możliwość zapłaty za zakupy później i wygodniejszy zwrot towaru. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie decydować się na rzeczy, na które nas nie będzie stać. Brak uregulowanej płatności będzie prowadził do powstania długu, co pogorszy Twoją sytuację finansową. Przed zakupami z odroczoną płatnością warto zastanowić się dwukrotnie.