Jak wziąć coś na raty?

Powrót 1 marca, 2022

Pilne wydatki, marzenia i plany – jest wiele sytuacji, kiedy potrzebujemy coś kupi, pomimo braku wystarczających środków na koncie. Z pomocą przychodzą wtedy zakupy na raty. Dowiedz się, jak wziąć coś na raty oraz jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Zakupy na raty – zalety i wady

Zakupy na raty to coraz częściej wybierana opcja dla wielu klientów, którzy nie chcą lub nie mogą zapłacić całej kwoty od razu. Mają one wiele zalet, ale także wad. Warto poznać je, zanim dokonasz decyzji o zakupach.

Sporą zaletą zakupów na raty jest to, że nie musisz płacić od razu. Koszt jest rozłożony na kilka lub kilkanaście miesięcy, dzięki czemu tak bardzo go nie odczuwasz. Zakupy na raty są zatem wyjściem w sytuacji, kiedy brakuje Ci środków na pilny zakup. Z kolei atrakcyjne oferty 0% sprawiają, że nic na tym nie tracisz.

Wadą takiego rozwiązania jest jednak możliwość zadłużenia się. Zakupy na raty są realizowane przez banki. Jeśli się na nie zdecydujesz i nie oddasz kwoty w terminie, nie tylko zostaną naliczone Tobie odsetki, ale również zostaniesz wpisany do bazy dłużników.

Jak sprawdzić, czy mogę wziąć coś na raty?

Nie tak łatwo jest sprawdzić, czy można wziąć coś na raty. Nie ma programu, który w 100% odzwierciedla Twoją zdolność kredytową. Oszacować jednak zawsze łatwo i są na to sposoby.

W internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pokażą Ci, czy masz szanse na kredyt w danej wysokości. Uwzględniają one nie tylko kwotę, o jaką się starasz, ale również wysokość Twoich dochodów. Nie mają one jednak dostępu do informacji o Twojej historii kredytowej. Mogą zatem nie uwzględnić niespłaconych rat ze wcześniejszych zobowiązań, a te mogą zaważyć na decyzji banku.

Możesz także samemu dowiedzieć się, czy możesz wziąć coś na raty. W tym celu wystarczy sprawdzić, czy posiadasz negatywne wpisy w bazach dłużników takich jak BIK. Niezapłacone raty, faktury czy mandaty wpływają na Twoją zdolność kredytową i mogą uniemożliwić Ci wzięcie czegoś na raty.

Jak wziąć coś na raty bez pracy?

Jak już wiesz, zakupy na raty to nic innego jak staranie się o kredyt w banku za pośrednictwem sklepu. Procedura jednak pozostaje taka sama jak w placówce. Dlatego, jeśli nie masz stałego zatrudnienia i źródła utrzymania, wzięcie czegoś na raty bez pracy jest praktycznie niemożliwe.

Pożyczka zamiast rat?

Brak stabilnego zatrudnienia może zniweczyć plany zakupowe. Nie warto jednak rezygnować z marzeń. Są bowiem sposoby na to, aby zrealizować wymarzony zakup, nawet w przypadku odmowy banku.

Nie tylko banki mogą pożyczać pieniądze, Zajmują się tym także firmy pożyczkowe, które udzielają tak zwanych chwilówek. Są to krótkoterminowe pożyczki na niewysokie kwoty – najczęściej kilka tysięcy złotych.

Zaletą pożyczek jest to, jak mało potrzeba, aby je uzyskać. Wystarczy bowiem wypełnić wniosek online i poczekać chwilę na decyzję. W tym celu potrzebne są tylko podstawowe dane osobiste oraz własne konto bankowe.

Co również ważne, firmy pożyczkowe akceptują różne formy dochodu. Dlatego, jeśli nie mogłeś wziąć czegoś na raty bez umowy o pracę, teraz może być inaczej. Aby otrzymać chwilówkę, wystarczy mieć stały dochód taki jak: umowa o pracę, zlecenie, o dzieło, stypendia, zasiłki, emeryturę czy rentę. Umowa o pracę nie jest wymagana, co otwiera możliwości dla wielu osób.