Gdzie jest numer karty?

Powrót 1 marca, 2022

Robisz zakupy w internecie, korzystasz z bankowości online, przelewasz komuś pieniądze. Sytuacji, kiedy potrzebujesz numeru karty, jest wiele. Czy wiesz jednak, jak go znaleźć? Podpowiemy Ci, gdzie jest numer karty bankowej oraz jak go chronić przed oszustami.

Gdzie znajduje się numer karty?

Jeśli posługujesz się rachunkiem bankowym w internecie, numer karty jest Ci niezbędny. Bez niego możesz nie zrobić najprostszych operacji takich jak przelew za zakupy. Z tego powodu nietrudno go znaleźć.

Znajduje się on na awersie karty pod jej chipem. Wyróżnia się tym, że jest on wytłoczony, czyli wypukły. Po dotknięciu karty od razu go wyczujesz.

Zapewne wiesz, że Twój numer karty jest unikalny. Jego poszczególne numery mają jednak swoje znaczenie. Składają się na niego:

  • numer operatora karty;
  • numer banku;
  • identyfikator konta;
  • cyfra kontrolna.

Dzięki temu można ustalić jego autentyczność.

Numer karty kredytowej lub debetowej to nie wszystko, co możesz na niej znaleźć. Pamiętaj, że znajduje się tam także: Twoje imię i nazwisko, data ważności karty oraz kod CVC/ CVV. Unikaj zatem robienia i publikowania zdjęć, gdzie są widoczne takie informacje.

Kod CVC/CVV – gdzie go znaleźć?

Kiedy robisz przelewy online, możesz być poproszony o podanie kodu CVC lub CVV. Nie jest on tym samym, co numer karty i znajduje się w innym miejscu. Gdzie zatem go szukać?

CVC lub CVV to nic innego jak dodatkowy kod weryfikacyjny karty. Najczęściej są to 3 liczby wydrukowane na odwrocie karty kredytowej lub debetowej. Wyjątkiem jest American Express. W przypadku tej karty 4-cyfrowy kod CVC znajdziesz na przedniej stronie.

Kod weryfikacyjny ma zapewniać Ci bezpieczeństwo przed kradzieżą. Bardzo często jest wymagany, zanim zrobisz zakupy online lub przelew pieniędzy. Dlatego warto, abyś był jedyną osobą, która go zna.

Aby chronić Twoją prywatność, kod CVC/CVV nie jest zapisany w wypukły sposób, jak ma to miejsce przy numerze karty. Nie pojawia się on również na potwierdzeniach transakcji. Nie podawaj go zatem, kiedy nie ma takiej potrzeby.

Jak chronić swoją kartę?

Twoja karta bankowa to nie tylko przepustka do świata zakupów online i szybkich płatności. To również nowe zagrożenia i możliwości wyłudzenia pieniędzy. Dlatego powinno się jej chronić jak oka w głowie.

Czego nie powinno się robić? Przede wszystkim nie podawaj nikomu kodu CVC/CVV i danych do logowania do bankowości. Unikaj również udostępniania zdjęć karty w internecie. Jest to nic innego jak podanie na tacy swoich danych złodziejom.

Zwróć także uwagę na swoją bankowość w internecie. Czy logujesz się z właściwego adresu URL? Oszuści potrafią podrobić stronę internetową, aby do złudzenia przypominała Twój bank. Patrz zatem na adres www i zamkniętą kłódkę obok.

Podsumowanie

Twoja karta bankowa to nie tylko środek płatniczy. To również dojście do Twojego konta bankowego i informacji o Tobie. Dlatego nie podawaj informacji na jej temat publicznie i nie dziel się takimi danymi. Może to uchronić pieniądze i dane osobowe przed złodziejami.