Na czym polega zawieszenie spłaty kredytu?

Problemy ze spłatą kredytu nie muszą kończyć się komornikiem. Jeśli odpowiednio wcześniej porozumiesz się z bankiem, możesz uniknąć dalszych konsekwencji. Jednym z rozwiązań jest zawieszenie spłaty kredytu. Sprawdź, na czym ono polega i czy jest ono opłacalne.

Jak działa zawieszenie spłaty kredytu?

Czy możesz bezkarnie nie spłacać rat kredytu? Tak, jeśli złożysz wniosek do banku o tak zwane wakacje kredytowe. Jest to nic innego niż zawieszenie na określoną liczbę miesięcy rat – całych lub tylko części odsetkowej, lub kapitałowej.

Dokładne zasady zawieszania spłaty kredytu ustala bank. To on również decyduje o tym, czy możesz skorzystać z takiej możliwości. Jeśli przyjmie Twój wniosek o wakacje kredytowe, nie musisz obawiać się działań windykacyjnych z jego strony.

Czy możesz skorzystać z wakacji kredytowych?

Jeśli chcesz wykorzystać zawieszenie spłaty kredytu, sprawdź w umowie ze swoim bankiem, czy jest w ogóle przewidziana taka możliwość. Pamiętaj również, że bank zweryfikuje Twój wniosek na podstawie Twojej historii kredytowej.

Jeśli do tej pory udawało Ci się płacić wszystkie raty w terminie, masz większe szanse na wakacje kredytowe, niż w przypadku wcześniejszych opóźnień. Postaraj się również jak najszybciej poinformować bank o swoich kłopotach finansowych, zanim na Twoim koncie pojawi się dług.

Czy warto zawieszać spłatę kredytu?

Niekiedy zawieszenie spłaty kredytu jest jedyną możliwością, aby uniknąć powstania zadłużenia i odsetek karnych. Nie zawsze jednak jest to opłacalne. Od czego to zależy?

Przede wszystkim pamiętaj, że odroczenie rat może wpływać na ostateczny koszt kredytu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy zawiesisz całą ratę, a nie tylko część odsetkową lub kapitałową.

To, jak dużo będzie Cię kosztowało zawieszenie spłaty kredytu, zależy od tego, ile rat zdecydujesz się odroczyć. Im więcej, tym wyższe koszty poniesiesz w przyszłości.

Miej jednak na uwadze, że jest to zdecydowanie o bardziej opłacalne rozwiązanie, niż zignorowanie problemu. Kiedy nie poinformujesz banku o tym, że nie będziesz spłacać zobowiązania, zostaną Ci naliczone nie tylko kolejne raty, ale także odsetki karne. Będzie to znacznie boleśniejsze od zawieszania spłaty kredytu.

Jak zawiesić spłatę pożyczki?

Kredyt nie jest jedyną formą pomocy finansowej, z jakiej możesz skorzystać. W przypadku niewysokich sum wiele osób decyduje się na ofertę pożyczek krótkoterminowych. Pozwalają one w prosty sposób na zdobycie dodatkowych środków.

Czasami jednak ich spłata może okazać się problemem. Co wtedy? Na pewno nie warto odkładać tego w czasie. Poinformuj jak najszybciej pożyczkodawcę o swoich obawach. Dzięki temu możesz skorzystać z przygotowanych rozwiązań, takich jak przesunięcie terminu spłaty.

Podsumowanie

Wakacje kredytowe brzmią kusząco. Mogą uratować Cię w czasie problemów finansowych. Unikniesz dzięki nim karych odsetek, a także wpisu do bazy dłużników. Pamiętaj, że w obliczu kłopotów ze spłatą kredytu, warto skontaktować się z bankiem jak najszybciej i znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Zobacz też

Wypowiedzenie umowy pożyczki – jak bezboleśnie zrezygnować z zaciągniętej pożyczki?

25 marca, 2025

Podpisanie umowy pożyczki jest warunkiem, aby otrzymać pieniądze. Jest to wiążący dokument, który zobowiązuje nas do terminowej spłaty według opisanych zasad. Jakie jednak zapisy powinna zawierać umowa i jakie są nasze prawa?

Czytaj dalej...

Ryzyko kredytowe – jak sprawdzić czy jesteś dla banku klientem wysokiego ryzyka?

24 marca, 2025

Klienci, u których poziom ryzyka niespłacenia zobowiązania jest wysoki, mogą napotkać trudności z uzyskaniem finansowania. Kwestie takie jak zła historia kredytowa oraz niskie zarobki często sprawiają, że banki niechętnie udzielają im kredytów. Masz podejrzenia, że należysz do grupy osób o niekorzystnym profilu ryzyka? Co zrobić w takiej sytuacji? I skąd wziąć pieniądze? Przeczytasz o tym […]

Czytaj dalej...

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...