Na czym polega zawieszenie spłaty kredytu?

Powrót 1 marca, 2022

Problemy ze spłatą kredytu nie muszą kończyć się komornikiem. Jeśli odpowiednio wcześniej porozumiesz się z bankiem, możesz uniknąć dalszych konsekwencji. Jednym z rozwiązań jest zawieszenie spłaty kredytu. Sprawdź, na czym ono polega i czy jest ono opłacalne.

Jak działa zawieszenie spłaty kredytu?

Czy możesz bezkarnie nie spłacać rat kredytu? Tak, jeśli złożysz wniosek do banku o tak zwane wakacje kredytowe. Jest to nic innego niż zawieszenie na określoną liczbę miesięcy rat – całych lub tylko części odsetkowej, lub kapitałowej.

Dokładne zasady zawieszania spłaty kredytu ustala bank. To on również decyduje o tym, czy możesz skorzystać z takiej możliwości. Jeśli przyjmie Twój wniosek o wakacje kredytowe, nie musisz obawiać się działań windykacyjnych z jego strony.

Czy możesz skorzystać z wakacji kredytowych?

Jeśli chcesz wykorzystać zawieszenie spłaty kredytu, sprawdź w umowie ze swoim bankiem, czy jest w ogóle przewidziana taka możliwość. Pamiętaj również, że bank zweryfikuje Twój wniosek na podstawie Twojej historii kredytowej.

Jeśli do tej pory udawało Ci się płacić wszystkie raty w terminie, masz większe szanse na wakacje kredytowe, niż w przypadku wcześniejszych opóźnień. Postaraj się również jak najszybciej poinformować bank o swoich kłopotach finansowych, zanim na Twoim koncie pojawi się dług.

Czy warto zawieszać spłatę kredytu?

Niekiedy zawieszenie spłaty kredytu jest jedyną możliwością, aby uniknąć powstania zadłużenia i odsetek karnych. Nie zawsze jednak jest to opłacalne. Od czego to zależy?

Przede wszystkim pamiętaj, że odroczenie rat może wpływać na ostateczny koszt kredytu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy zawiesisz całą ratę, a nie tylko część odsetkową lub kapitałową.

To, jak dużo będzie Cię kosztowało zawieszenie spłaty kredytu, zależy od tego, ile rat zdecydujesz się odroczyć. Im więcej, tym wyższe koszty poniesiesz w przyszłości.

Miej jednak na uwadze, że jest to zdecydowanie o bardziej opłacalne rozwiązanie, niż zignorowanie problemu. Kiedy nie poinformujesz banku o tym, że nie będziesz spłacać zobowiązania, zostaną Ci naliczone nie tylko kolejne raty, ale także odsetki karne. Będzie to znacznie boleśniejsze od zawieszania spłaty kredytu.

Jak zawiesić spłatę pożyczki?

Kredyt nie jest jedyną formą pomocy finansowej, z jakiej możesz skorzystać. W przypadku niewysokich sum wiele osób decyduje się na ofertę pożyczek krótkoterminowych. Pozwalają one w prosty sposób na zdobycie dodatkowych środków.

Czasami jednak ich spłata może okazać się problemem. Co wtedy? Na pewno nie warto odkładać tego w czasie. Poinformuj jak najszybciej pożyczkodawcę o swoich obawach. Dzięki temu możesz skorzystać z przygotowanych rozwiązań, takich jak przesunięcie terminu spłaty.

Podsumowanie

Wakacje kredytowe brzmią kusząco. Mogą uratować Cię w czasie problemów finansowych. Unikniesz dzięki nim karych odsetek, a także wpisu do bazy dłużników. Pamiętaj, że w obliczu kłopotów ze spłatą kredytu, warto skontaktować się z bankiem jak najszybciej i znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie.