Jak sprawdzić swoje długi w internecie?

Powrót 1 marca, 2022

Myślisz, że masz długi? Obawiasz się, że ktoś wziął na Ciebie kredyt? Dostałeś niepokojące pismo? Takie sprawy warto wyjaśnić jak najszybciej. Dowiedz się, jak sprawdzić swoje długi w internecie i jakie kroki podjąć dalej, aby się od nich uwolnić.

Jak sprawdzić swoje długi w BIK?

Kiedy zastanawiasz się, jak sprawdzić swoje długi w internecie, najczęściej do głowy przychodzi Ci strona BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. Jest to jedna z najpopularniejszych baz, do której spływają informację dotyczące spłaty naszych pożyczek i kredytów.

Raz na 6 miesięcy możesz za darmo pobrać raport BIK. W tym celu wystarczy wejść na stronę internetową, założyć konto i potwierdzić swoją tożsamość. Istnieje również możliwość wykupienia alertów BIK, dzięki którym dowiemy się od razu, kiedy zostaniemy wpisani do bazy, jak też wtedy, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na nasze dane.

Jak sprawdź swoje długi w KRD?

Kolejnym sposobem na to, jak sprawdzić swoje długi w internecie jest Krajowy Rejestr Dłużników – KRD. Na pierwszy rzut oka może przypominać BIK. Jednak jego baza obejmuje nie tylko instytucje finansowej. Do KRD spływają także informacje z firm usługowych, administracji, ubezpieczeń, telekomunikacji itd.

W bazie KRD możesz znaleźć się nie tylko za niespłaconą pożyczkę, ale także za fakturę za telefon czy mandat. Aby sprawdzić, czy tak się nie stało, trzeba założyć konto i pobrać raport, który jest darmowy raz na pół roku.

Jak sprawdzić swoje długi w BIG Monitorze?

Kiedy sprawdzasz swoje długi w internecie, zwróć uwagę także na Biuro Informacji Gospodarczej “InfoMonitor”. BIG zbiera nie tylko informacje o długach od firm i osób fizycznych. Posiada również dane z Biura Informacji Kredytowej, a także ze Związku Banków Polskich.

Sprawdzenie raportu w BIG InfoMonitor odbywa się w podobny sposób jak w przypadku BIK i KRD. Tutaj również potrzebujesz założyć konto i zweryfikować swoją tożsamość. Z darmowego wygenerowania raportu możesz skorzystać raz na 6 miesięcy.

Mam długi, co dalej?

Posiadanie długów to nie koniec świata. Jednak bycie zadłużonym to nic przyjemnego i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Wszystko zależy od tego, co zrobisz, kiedy te długi powstaną. Czy postarasz się je jak najszybciej uregulować, czy puścisz w niepamięć?

Nieuregulowane długi mszczą się pod postacią rosnących odsetek. Nagle z 1000 złotych robi się 2000 tysiące złotych itd. Co więcej, możesz spodziewać się wizyty firmy windykacyjnej, a w późniejszym czasie także komornika. Co zatem zrobić?

Najprościej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto zastanowić się dwa razy, czy będziemy mieli środki na spłatę pożyczki lub kredytu. Kiedy jednak dług już jest, nie można pozostawać głuchym. Bank lub firma pożyczkowa jest chętna, aby dojść do porozumienia i odzyskać swoją należność. Warto skorzystać z tej okazji, zanim sprawa trafi do sądu.

Jak sprawdzić swoje długi w internecie – podsumowanie

Nie wiesz, czy masz długi? Warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy nie widniejesz w jednej z baz dla dłużników. Unikniesz dzięki temu nie tylko niepotrzebnego stresu, ale także będziesz mieć szansę, aby spłacić szybko długi lub wyjaśnić nieporozumienie.