Opóźnienia w spłacie kredytu – czym grożą?

Powrót 1 marca, 2022

Zapomniałeś o zapłaceniu raty kredytu lub pożyczki? A może masz problemy finansowe, przez które nie masz jak uregulować zobowiązań? Dowiedz się, czym grożą opóźnienia w spłacie kredytu i co się stanie, kiedy zapomnisz o racie.

Ile można się spóźnić z zapłaceniem raty?

Jeden, dwa, a może 30 dni. Jak myślisz, ile dni możesz spóźnić się z zapłaceniem raty kredytu? W idealnym świecie takie opóźnienia nie mają miejsca. Jednak życie jest życiem. Każdemu z nas może się zapomnieć o wysłaniu przelewu. Czy grożą nam za to jakieś konsekwencje?

Oczywiście najlepiej unikać w ogóle opóźnień w spłacie kredytu. Jeśli jednak już się one zdążą, warto, aby były one jak najkrótsze. Jeden dzień jeszcze nic złego nie powoduje. Co innego, kiedy opóźnienie wynosi ponad tydzień. W takiej sytuacji można się spodziewać odpowiedniej reakcji ze strony banku.

Najczęściej bank upomina się o niezapłaconą ratę w ciągu 7-14 dni od upłynięcia terminu wpłaty. Najpierw możesz otrzymać upomnienia oraz monity. Pamiętaj jednak, że mogą one być płatne zgodnie z tabelą opłat, jaka znajduje się w umowie Twojego kredytu. Nie warto zatem czekać na to, jak się pojawią, tylko czym prędzej spłacić zaległość.

Co się stanie, jeśli nie zapłacę raty kredytu?

Jeśli nie odpowiesz na wysyłane ponaglenia oraz monity ze strony banku, możesz spodziewać się dalszych kroków. Co się stanie, jeśli nie zapłacisz raty kredytu lub pożyczki?

Przede wszystkim zostaną naliczone odsetki karne. Ich wysokość jest ustalana z góry na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Sprawiają one, że Twoje zadłużenie powiększa się z każdym dniem zwłoki.

Równolegle bank lub firma pożyczkowa może także rozpocząć proces windykacji. W trakcie niego firma windykacyjna będzie próbowała się z Tobą porozumieć i znaleźć sposób na oddanie długu, jaki będzie odpowiedni dla obu stron. W skrajnych przypadkach sprawa może trafić do sądu, który ma prawo zadecydować o egzekucji komorniczej.

Czym jest windykacja i egzekucja komornicza

Windykacja i egzekucja komornicza to dwa różne procesy. Mają jednak wspólną genezę – długi. Opóźnienia w spłacie kredytu powodują, że wierzyciel szuka sposobów na odzyskanie należności. W tym celu może skorzystać z firmy windykacyjnej, która działa w polubowny sposób, aby porozumieć się z dłużnikiem.

Jeśli jednak nie podejmiesz się współpracy z bankiem lub windykatorem, sprawa trafia do sądu. Po jej pozytywnym rozpatrzeniu możesz zostać poddany egzekucji komorniczej. W trakcie niej komornik zajmuje część Twojego majątku, aby pokryć długi.

Opóźnienia w spłacie kredytu – podsumowanie

Nie zwlekaj z opłacaniem rat kredytu na czas. Opóźnienia mogą być bardzo bolesne dla Ciebie, jak i Twojego portfela. W przypadku problemów finansowych pamiętaj, aby poinformować o tym jak najszybciej bank lub firmę pożyczkową i ustalić plan spłaty zadłużenia. Dzięki temu unikniesz nie tylko windykacji czy komornika, ale również wysokich odsetek i niepotrzebnego stresu.