Harmonogram spłaty kredytu – czym jest?

Chociaż jest często pomijany i wyrzucany z innymi dokumentami, w rzeczywistości jest niezwykle ważny. Mowa tutaj o harmonogramie spłaty kredytu, który informuje o kolejnych ratach. Dowiedz się, czym on jest i dlaczego trzeba go przestrzegać.

Co to jest harmonogram spłaty kredytu?

Kiedy zawierasz umowę o kredyt lub pożyczkę dostajesz nie tylko umowę, ale także inne dokumenty, które zawierają szczegóły i plan spłaty. Pośród nich powinien znajdować się harmonogram spłaty. Czym on on jest i jak wygląda?

Harmonogram spłaty kredytu to nic innego jak prosta tabela, która pokazuje kolejne kwoty rat wraz z datami ich płatności. Dzięki niej wiesz dokładnie ile i kiedy zapłacić bankowi, aby uniknąć ponagleń i monitów.

Na otrzymanym harmonogramie najczęściej znajduje się nie tylko wysokość raty i data spłaty. Oprócz tego mogą się na nim znaleźć takie informacje jak część kapitałowa i część odsetkowa. Dzięki temu wiesz, co się składa na Twoją ratę i dlaczego jej wysokość ulega zmianie. Dotyczy to zwłaszcza kredytów z ratami malejącymi, gdzie część odsetkowa maleje z każdym miesiącem, a część kapitałowa jest taka sama.

Pamiętaj, że harmonogram spłaty nie dotyczy tylko kredytów. Możesz się z nim spotkać również w przypadku pożyczki. Firmy pożyczkowe załączają takie dokumenty, aby poinformować swoich klientów, kiedy mają oni spłacić chwilówkę lub zapłacić ratę. Nieprzestrzeganie harmonogramu spłaty pożyczki wiąże się z takimi samymi konsekwencjami jak w przypadku kredytu.

Czy harmonogram spłaty kredytu może ulec zmianie?

Harmonogram spłaty kredytu traktujemy jako coś stałego, co nie ulega nigdy zmianie. Prawda jest jednak inna. Dotyczy to zwłaszcza kredytów z oprocentowaniem zmiennym.

Kiedy decydujesz się na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, musisz być przygotowany na to, że jego raty mogą się zmienić. Wpływ na nie ma bowiem wysokość stóp procentowych, które są zmieniane pod wpływem sytuacji gospodarczej i inflacji.

Zmienić się również może system spłacania rat – na przykład z równych na malejące. Wpływ także mają wakacje kredytowe, w trakcie których harmonogram zostaje zawieszony i nie płacisz ani kapitału, ani odsetek. Pamiętaj jednak, że wakacje kredytowe przedłużają czas trwania kredytu. Jeśli zatem nie płacisz rat przez 3 miesiące, okres kredytowania zostanie o tyle przedłużony.

Innym przypadkiem zmiany harmonogramu rat może być nadpłata kredytu. Kiedy zapłacisz większą część, niż przewiduje harmonogram, ilość rat automatycznie się zmniejsza, a Twój kredyt trwa krócej.

Harmonogram spłaty kredytu – podsumowanie

Po zawarciu umowy o kredyt lub pożyczkę, otrzymujesz harmonogram spłaty rat. Jego wzór zależy od danego kredytu i systemu spłacania. Aby uniknąć naliczenia karnych odsetek, należy trzymać się go przez cały okres kredytowania. Dzięki temu spłacisz kredyt zgodnie z umową i uchronisz swoje finanse od ewentualnych problemów.

Zobacz też

Kredyt a umowa na czas określony w 2025 roku – jakie są szanse?

21 marca, 2025

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać. Umowa na czas określony a kredyt: czy to możliwe?  Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować […]

Czytaj dalej...

Raty annuitetowe (równe) – na czym dokładnie polegają i czy warto je wybrać?

20 marca, 2025

Wybór rodzaju rat ma ogromny wpływ na to, jak będą się kształtowały koszty zobowiązania w każdym miesiącu spłaty. Jedną z najpopularniejszych opcji są raty annuitetowe – na czym polegają? Czym się różnią od rat malejących? Podpowiadamy.  Raty annuitetowe, równe czy malejące? Zaciągając zobowiązanie hipoteczne, możesz wybrać sposób, w jaki będziesz spłacać raty kredytu. W przeciwieństwie […]

Czytaj dalej...

W jakiej pracy zarabia się najwięcej w 2025 roku? Ranking 7 zawodów

19 marca, 2025

Praca powinna dawać nie tylko satysfakcję, ale i dobre pieniądze – by móc się swobodnie utrzymywać, a przy okazji mieć przestrzeń i finanse na realizację marzeń. Dowiedz się, które stanowiska oferują obecnie najwyższe wynagrodzenia w Polsce. Poznaj 7 najbardziej opłacalnych zawodów i znajdź swój pomysł na pracę.  Jak wygląda ranking najlepiej płatnych zawodów w Polsce? […]

Czytaj dalej...