Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Powrót 28 czerwca, 2022

Chcesz otrzymać kredyt gotówkowy, ale nie wiesz, ile trzeba zarabiać? Dowiedz się, jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać pozytywną odpowiedź. Na co bank zwraca uwagę? Jak prosto i szybko otrzymać dodatkowe pieniądze? Dowiedz się z naszego artykułu.

Zarobki a kredyt gotówkowy

Jeszcze do niedawna banki musiały przestrzegać Rekomendacji T, która była wydawana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zakładała ona, że stosunek zobowiązań do dochodów netto nie mógł być wyższy niż 50%. W przypadku zarobków powyżej średniej krajowej wartość ta wynosiła 65%.

Na szczęście dzisiaj banki nie są zobowiązane do przestrzegania tej rekomendacji. Z tego powodu stosunek zobowiązań może być niższy niż 50% w stosunku do zarobków. Banki zaś stosują obecnie własne algorytmy, które szacują, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy.

W tym celu posługują się one między innymi danymi z Głównego Urzędu Statystycznego. Na ich podstawie wiedzą, ile przeciętnie wynoszą opłaty związane z utrzymaniem. Zakłada się, że jedna osoba potrzebuje w tym celu 1000-1300 zł. Kolejne osoby w gospodarstwie zwiększają tę kwotę o 800-1000 zł.

Tym samym bank może oszacować, czy daną osobę będzie stać na spłatę raty kredytu. Pamiętajmy jednak, że wysokość dochodów nie jest jedyną rzeczą, która jest brana pod uwagę przez bank.

Co jeszcze jest brane pod uwagę przed przyznaniem kredytu?

Zanim bank podejmie decyzję o przyznanie kredytu, musi sprawdzić zdolność kredytową niedoszłego kredytobiorcy. Co jest wtedy brane pod uwagę? Analizę można podzielić na jakościową i ilościową.

Podczas analizy ilościowej sprawdza się:

  • dochód;
  • koszty utrzymania;
  • obecne zadłużenie.

Z kolei do analizy jakościowej zaliczamy:

  • wiek;
  • historię kredytową;
  • wykonywany zawód;
  • stan cywilny;
  • wykształcenie;
  • liczbę osób na utrzymaniu.

Jak widzisz, żeby dostać kredyt gotówkowy, trzeba nie tylko zarabiać określoną kwotę. Ważne są obecne i przeszłe zobowiązania, a także to, jaki zawód wykonujemy i ile osób utrzymujemy.

Co więcej, brak historii kredytowej również nie działa na naszą korzyść. Bank nie wie bowiem, czy może nam zaufać. Dlatego warto budować swoją zdolność jak najwcześniej. Niewielkie chwilówki czy zakupy na raty mogą nam w tym pomóc.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać pożyczkę?

Aby otrzymać pożyczkę, trzeba spełnić inne kryteria niż w przypadku kredytu. Firmy pożyczkowe mają bowiem mniejsze wymagania, a także formalności. Dlatego o pożyczkę mogą starać się również osoby, które nie pracują na umowę pracę. Pożyczkodawcy akceptują bowiem inne źródła dochodów jak umowa o dzieło, zlecenie, stypendia, emerytury czy renty.

Wystarczy spełnić minimalne wymagania dotyczące wieku, przebywania na terenie kraju i posługiwania się numerem PESEL. Pamiętaj, że do zawarcia umowy potrzebujesz także swojego konta bankowego oraz numeru telefonu.

Podsumowanie

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ważny jest bowiem nie tylko dochód, ale także jego źródło i inne zobowiązania. W przypadku pożyczki wymagania są mniejsze i łatwiej jest otrzymać dodatkowe pieniądze.