Jak szybko spłacić kredyt gotówkowy i hipoteczny?

Powrót 9 października, 2023

Kredyt to skuteczny sposób na zdobycie dodatkowej gotówki na nieprzewidziane wydatki lub realizację marzeń. Nie zawsze jednak chcemy, aby jego spłata ciążyła na naszym domowym budżecie przez wiele lat. Jak szybko spłacić kredyt gotówkowy oraz hipoteczny? Dowiedz się z naszego artykułu.

Jak szybko spłacić kredyt gotówkowy? Nadpłacaj

Jednym z najprostszych sposobów na szybsze spłacenie kredytu gotówkowego jest nadpłacanie comiesięcznych rat. Polega to na wpłacaniu wyższej kwoty niż minimalna wymagana wysokość raty.

Tym samym każda dodatkowa złotówka przeznaczona na spłatę kredytu przyspiesza jego spłatę. Im szybciej uda nam się to zrobić, tym mniej odsetek zapłacimy bankowi. Co więcej, szybsza spłata kredytu może poprawić naszą zdolność kredytową.

Pierwszym krokiem do wcześniejszej spłaty kredytu jest analiza Twojego budżetu. Zobacz, ile dodatkowych środków możesz przeznaczyć na nadpłatę rat. Warto również przeznaczyć w tym celu niespodziewane zastrzyki gotówki, takie jak premie czy zwrot podatku. Pamiętaj, że nawet niewielkie kwoty skracają Twój okres kredytowania, przybliżając Cię do upragnionej wolności finansowej.

Przedterminowa spłata kredytu gotówkowego – co musisz wiedzieć?

Według prawa bank nie może odmówić przedterminowej spłaty kredytu. Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto wiedzieć, z czym wiąże się taka decyzja.

Skupmy się na odsetkach oraz pozostałych kosztach związanych z kredytem. Zgodnie z przepisami, bank jest zobowiązany do zwrotu prowizji oraz innych opłat administracyjnych proporcjonalnie do czasu, o który skrócono zobowiązanie.

Warto jednak sprawdzić umowę kredytową. Może się bowiem okazać, że bank zabezpieczył się przed spłatą kredytu przed terminem dodatkową prowizją. Taka opłata zdarza się rzadko w przypadku kredytów gotówkowych, jednak jest powszechna przy kredytach hipotecznych. Jak wygląda ich wcześniejsza spłata?

Jak szybko spłacić kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to dla wielu ludzi jedno z największych zobowiązań finansowych w życiu. Chociaż większość kredytów hipotecznych jest zaplanowana na długi okres, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, jeśli zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę kredytu.

Warto tutaj jednak pamiętać, że może zostać naliczona dodatkowa opłata. Dotyczy to kredytów ze zmienną stopą procentową, które są spłacane maksymalnie 3 lata. Dodatkowa opłata nie powinna jednak przekroczyć 3% wartości kredytu.

Podsumowanie

Wiele osób szuka sposobów na to, jak szybciej spłacić kredyt. Dla wielu z nich to droga do wolności finansowej. Zanim jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto sprawdzić, jakie wiążą się z nim konsekwencje. Z jednej strony przysługuje nam zwrot prowizji oraz poprawa zdolności kredytowej, a z drugiej strony możemy być obarczeni opłatą za wcześniejszą spłatę. Wszystko jednak zależy od podpisanej umowy z bankiem. Warto ją sprawdzić, aby wiedzieć, jakie mamy prawa.