Od czego zależy zdolność kredytowa?

Powrót 31 sierpnia, 2021

Dlaczego jedna osoba dostanie kredyt, a druga nie? Jak banki decydują o tym, komu przyznać pieniądze? Jak uzyskać najlepszą ofertę? Odpowiedzią na te pytania jest zdolność kredytowa. Czy wiesz od czego ona zależy i co ją może obniżyć? Dowiedz się tego z naszego poradnika.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa dotyczy każdego z nas, kiedy staramy się o kredyt lub pożyczkę. Polega ona na analizie możliwości finansowych do spłaty potencjalnego zadłużenia. Jeśli kwota, o jaką się staramy, jest zbyt wysoka, musisz liczyć się z odmową lub z większymi wymogami dotyczącymi zabezpieczenia kredytu.

Zdolność kredytowa a scoring

Kiedy starałeś się już wcześniej o kredyt lub pożyczkę, mogłeś słyszeć o scoringu, czyli ocenie punktowej wydawanej przez bank. Jest ona ściśle związana ze zdolnością kredytową, która decyduje o tym, o jak wysoką kwotę możesz wnioskować. Określa ona ryzyko kredytowe w porównaniu do innych kredytobiorców.

Zdolność kredytowa – od czego zależy?

Słaba zdolność kredytowa może zamknąć furtkę przed potrzebnym kredytem lub pożyczką. Masz jednak wpływ na to, aby ją poprawić. Jak to zrobić? Na początek warto wiedzieć, od czego zależy zdolność kredytowa.

Na ocenę banku wpływa między innymi:

  • miesięczny dochód – liczy się nie tylko wysokość, ale też źródło. Stabilne źródło zatrudnienia jest milej widziane niż praca na umowę zlecenie.
  • koszty utrzymania – to, ile wynoszą Twoje miesięczne wydatki, są ważne dla banku przy ocenie zdolności kredytowej. Kluczowa jest przy tym kwota, jaka przypada na jedną osobę w gospodarstwie domowym.
  • zadłużenia – nie ma co ukrywać, zadłużenie na Twoim koncie nie jest najlepszą reklamą zdolności kredytowej. Pamiętaj, że zadłużenie to także obecnie spłacane kredyty, a także posiadane karty kredytowe czy limity na koncie.

Co obniża zdolność kredytową?

Wiesz już od czego zależy zdolność kredytowa. Pora dowiedzieć się, co ją obniża. O to niestety nietrudno. Wiele osób popełnia błędy, które utrudniają późniejsze staranie się o kredyt lub pożyczkę. Omówmy najważniejsze z nich.

Co obniża zdolność kredytową? Przede wszystkim zbyt wiele kosztów stałych. Opłata za mieszkanie, leasing auta czy posiadane kredyty znacznie uszczuplają domowy budżet. Po ich spłacie, na życie zostaje już znacznie mniej. Bank może więc mieć obawę, czy dodatkowa rata kredytu nie przekroczy naszych możliwości finansowych.

Na zdolność kredytową wpływa także karta kredytowa. Już samo jej posiadanie może być odbierane negatywnie. Podobnie jest z limitem debetowym na koncie. Jeśli posiadasz zadłużenie z ich tytułu, postaraj się o ich spłatę. W innym razie zastanów się nad zrezygnowaniem z tych usług przed złożeniem wniosku o kredyt.

Od czego zależy zdolność kredytowa? Podsumowanie

Zdolność kredytowa zależy nie tylko od Twoich dochodów, ale także od miesięcznych wydatków oraz posiadanych długów. Jeśli Twoja obecna sytuacja nie pozwala Ci na kredyt w banku, rozważ pożyczkę pozabankową. Przystępniejsze warunki oraz duża przyznawalność pomogą Ci w uzyskaniu dodatkowych środków i zrealizowaniu swoich celów.