Karencja spłaty kredytu – co to jest?

Powrót 24 sierpnia, 2023

Kiedy opłacenie kolejnej raty kredytu staje się coraz trudniejsze, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które pomogą uniknąć długów i karnych odsetek. Jednym z nich jest karencja spłaty kredytu. Dowiedz się, na czym ona polega i kiedy warto z niej skorzystać.

Czym jest karencja w spłacie kredytu?

Karencja spłaty kredytu to nic innego jak przerwa, podczas której kredytobiorca jest zwolniony z płacenia części kapitałowej kredytu przez określony czas. Każda rata bowiem składa się z dwóch części:

  • kapitałowej;
  • odsetkowej.

Karencja pozwala nam nie opłacać części kapitałowej. Zostaje nam tylko wtedy część odsetkowa. Po tym czasie jednak termin spłaty ulega wydłużeniu. Niezapłacone raty nie są zapominane. Wciąż należy je spłacić w późniejszym terminie. W zależności od decyzji banku istnieją dwa rozwiązania:

  1. Wydłużenie terminu spłaty zobowiązania.
  2. Zwiększenie rat po okresie karencji.

Niemniej jednak karencja to często stosowane rozwiązanie, warto zatem przyjrzeć się mu bliżej.

O czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że skorzystanie z karencji kredytowej nie zależy tylko od nas, ale od banku, który musi wyrazić na to zgodę. Aby otrzymać taką możliwość, należy złożyć wniosek, w którym warto podać takie informacje jak oczekiwany czas karencji, a także uzasadnienie.

Zanim otrzymasz pozytywną lub negatywną decyzję, bank sprawdzi, czy spełniasz określone wymagania, aby otrzymać karencję. Dotyczy to głównie Twojej historii kredytowej, w tym wcześniejszych zobowiązań i terminowej spłaty rat.

Na odpowiedź zwykle trzeba poczekać około 14 dni. Jeśli jednak Twoja zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, bank ma prawo odmówić karencji. Warto wtedy pomyśleć o innych rozwiązaniach, takich jak wakacje kredytowe, kredyt konsolidacyjny czy refinansowanie. Taki wybór jest jednak uzależniony od Twojej sytuacji finansowej i indywidualnych potrzeb.

Jakie są wady i zalety karencji spłaty kredytu?

Niewątpliwie karencja kredytowa może dać ulgę kredytobiorcy, który ma chwilowe problemy w spłacie zobowiązania. Dzięki niej nie musi się martwić karnymi odsetkami oraz pogorszeniem historii kredytowej.

Takie rozwiązanie nie jest jednak wolne od wad. Pamiętajmy, że w dalszym ciągu trzeba spłacać część odsetkową. Z kolei czas kredytowania wydłuży się, co może wpłynąć na całkowity koszt kredytu.

Ponadto nie zawsze takie rozwiązanie jest dobre w każdym przypadku. Jeśli część kapitałowa raty nie jest wysoka, karencja kredytowa może nie przynieść takiej ulgi, jakiej byśmy się spodziewali.

Karencja kredytu a wakacje kredytowe

Pisząc o karencji kredytowej, należy odróżnić jeszcze jedno pojęcie, z jakim jest ona najczęściej mylona. Mowa o wakacjach kredytowych, które także polegają na zawieszeniu płatności. Jednak w tym przypadku kredytobiorca nie płaci zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu.

Podsumowanie

Niewątpliwie karencja spłaty kredytu to ułatwienie dla osób, które mierzą się z różnymi problemami finansowymi. Jednakże, zanim się na nią zdecydujemy, warto wiedzieć dokładnie, na czym ona polega oraz jakie niesie ze sobą wady i zalety.