Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie dodatkowej gotówki.

Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba podpisana na wekslu. Może nim być:

  • wystawca weksla  — osoba zobowiązująca się do zapłaty określonej kwoty na rzecz beneficjenta,
  • indosant weksla — osoba przekazująca prawa wynikające z weksla innej osobie (w takiej sytuacji sam staje się dłużnikiem wekslowym),
  • poręczyciel weksla — osoba zobowiązująca się do uregulowania płatności weksla, jeśli wystawa nie wywiąże sie ze swojego zobowiązania,
  • akceptant weksla — osoba gwarantująca zapłatę weksla trasowanego w sytuacji, gdy wystawca nie wywiąże się ze swojego zobowiązania. 

Warto wiedzieć, czym różni się weksel trasowany od własnego. Pierwszy z nich jest wydawany dłużnikowi, który ma zwrócić należność na rzecz wierzyciela — jest to polecenie zapłaty. Natomiast weksel własny zobowiązuje do zapłaty jego wystawcę.

Weksel in blanco – czym jest?

Warto również wspomnieć o wekslu in blanco. Różni się od innych rodzajów weksli tym, że nie ma on wpisanej sumy wekslowej. Występuje bardzo często na przykład przy pożyczkach prywatnych, kiedy ostateczna kwota nie jest znana, ponieważ mogą zostać naliczone do niej odsetki karne za zwłokę.

Pomimo że weksel in blanco nie ma sumy wekslowej, podpisując go, automatycznie zostajesz dłużnikiem. Pamiętaj jednak, że szczegóły takiej pożyczki powinny być zawarte w deklaracji wekslowej. Sprawdź, czy zawiera ona wszystkie informacje, aby uchronić się od nadużyć wystawcy weksla.

Jakie są prawa i obowiązki dłużnika wekslowego?

Dłużnik wekslowy jest zobowiązany do terminowej spłaty zobowiązania, którego zabezpieczeniem jest weksel. Jeśli dłużnik nie wywiąże się z tego obowiązku, wierzyciel ma prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Uruchamiana jest procedura windykacyjna, która ma na celu wyegzekwowanie należności. Co ważne, wierzyciel może żądać nie tylko niezapłaconej sumy widniejącej na wekslu, ale także odsetek za powstałe opóźnienia.

Dłużnik wekslowy ma prawo do obrony przed pozwem z weksla i egzekucją długu. Może przedstawić przed sądem swoją argumentację obejmującą zarzuty do nakazu zapłaty, przede wszystkim w sytuacji, gdy w zawartej umowie były nieprawidłowości. Jeśli od dnia wymaganej płatności minęły 3 lata, to dłużnik może skorzystać z przedawnienia roszczenia.

W jaki sposób przebiega windykacja należności z weksla?

Pierwszym etapem uzyskiwania należności z weksla jest windykacja polubowna. Polega ona na kontakcie z dłużnikiem drogą elektroniczną, tradycyjną lub telefoniczną w celu wyegzekwowania należności. Zanim sprawa zostanie skierowana na drogę sądową, należy wystawić wezwanie do zapłaty, załączając do niego weksel.

Kolejnym etapem, gdy próby polubownego odzyskania należności nie przyniosą efektów, jest postępowanie egzekucyjne. Wierzyciel może je rozpocząć już po upływie 14 dni od przekroczenia terminu przewidzianego na zapłatę. Dług może więc zostać przekazany do odzyskania komornikowi znacznie wcześniej niż w przypadku innych zobowiązań. Po złożeniu przez wierzyciela wniosku o wszczęcie postępowania na podstawie nakazu zapłaty, komornik może rozpocząć działania egzekucyjne, które toczą się w standardowy sposób. 

Warto wiedzieć, że komornik prowadzący egzekucję wobec dłużnika niewywiązującego się z obowiązku zapłaty na podstawie nakazu z weksla może m.in.: zająć wynagrodzenie otrzymywane za pracę czy nieruchomość i sprzedać ją na licytacji.

Innym rozwiązaniem, z którego może skorzystać wierzyciel, jest cesja praw z wierzytelności. To nic innego, jak sprzedaż długu na rzecz nowego wierzyciela.

Jak nie weksel, to co? Inne sposoby na uzyskanie dodatkowych pieniędzy

Z wekslem można się spotkać najczęściej przy pożyczkach prywatnych. Pomimo że są ogólnodostępne, to jednocześnie obarczone ryzykiem pojawiania się nadużyć. Dlatego większa część osób korzysta z ofert firm pożyczkowych.

Do zawarcia umowy nie jest wymagany weksel. Wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie internetowej i potwierdzić swoje dane, aby otrzymać pieniądze na konto jeszcze tego samego dnia. Jest to pewny i bezpieczny sposób na otrzymanie dodatkowej gotówki, kiedy zależy nam na czasie. 

Weksel to skuteczne zabezpieczenie niosące ze sobą poważne konsekwencje. Jeśli masz zamiar go podpisać, dobrze przemyśl tę decyzję, aby uniknąć problemów w razie niewywiązania się z długu. 

Zobacz też

Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

30 czerwca, 2025

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku. Czym jest zaświadczenie o dochodach? Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na […]

Czytaj dalej...

Kredyt konsorcjalny — na czym polega i kto może go uzyskać?

24 czerwca, 2025

Duże inwestycje najczęściej wiążą się z dużymi kosztami rzędu kilku, a nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów złotych. Uzyskanie takiej kwoty w ramach jednego kredytu jest praktycznie niemożliwe. Jednak pomioty planujące realizację kosztownego przedsięwzięcia mogą skorzystać z pewnego rozwiązania. Jest nim kredyt konsorcjalny. Dowiedz się, na czym dokładnie polega oraz z czym się wiąże jego uzyskanie.  […]

Czytaj dalej...

Jak i skąd szybko pożyczyć pieniądze na pilne wydatki?

19 czerwca, 2025

Życie pisze różne scenariusze, często zmuszające do szukania szybkiego źródła gotówki. . Szybkie pożyczki oferują dziś banki i tzw. parabanki. Gdzie szukać wsparcia, jeżeli pieniądze są potrzebne „na już”?

Czytaj dalej...