Dłużnik wekslowy – kim jest?

Powrót 1 września, 2021

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż możemy spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie dodatkowej gotówki.

Co to jest weksel?

Wekslem posługujemy się od bardzo dawna. Wywodzi się on z Włoch i pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z XII wieku. Trafił również na ziemie polskie. Z czasem objęły go regulacje prawne, które obowiązują do dzisiaj. Główny dokument o wekslu w Polsce powstał jeszcze w 1936 roku i nazywa się go Prawem wekslowym. Przepisy stworzone ponad 80 lat do dzisiaj są obowiązujące i warto je znać, jeśli jest się dłużnikiem wekslowym lub planuje się podpisanie takiego dokumentu.

Na początek warto też podkreślić, że weksel to nie jest przypadkowy dokument. Tak naprawdę według prawa jest to papier wartościowy, tak samo jak pieniądz. Natomiast jego podpisanie wiąże sie z pewnymi konsekwencjami, którymi warto być świadomym na samym początku. Przejdźmy zatem do tego, kim jest dłużnik wekslowy.

Kim jest dłużnik wekslowy?

Podpisując weksel, zobowiązujesz się do spłaty zobowiązania, tak samo jak w przypadku umowy o kredyt czy pożyczkę. Aby stać się dłużnikiem wekslowym, wystarczy przyjąć wypełniony weksel i złożyć na nim podpis. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy trzeba wziąć na siebie obowiązek spłaty zobowiązania.

Oprócz tradycyjnego weksla własnego istnieje jeszcze weksel trasowany. Polega on na tym, że trasant, czyli wystawca weksla podaje, że sumę wekslową zapłaci reminentowi druga osoba. Pełni ona tym samym rolę poręczyciela. W takim przypadku ona również jest dłużnikiem wekslowym, ponieważ ma obowiązek zapłaty zobowiązania.

Weksel in blanco – czym jest?

Warto również wspomnieć o wekslu in blanco. Różni się od innych rodzai weksli tym, że nie posiada on wpisanej sumy wekslowej. Występuje on bardzo często na przykład przy pożyczkach prywatnych, kiedy ostateczna kwota nie jest znana, ponieważ mogą zostać naliczone do niej odsetki karne za zwłokę.

Pomimo tego, że weksel in blanco nie posiada sumy wekslowej, zostajesz jego dłużnikiem, kiedy go podpiszesz. Pamiętaj jednak, że szczegóły takiej pożyczki na weksel powinny być zawarte w deklaracji wekslowej. Sprawdź, czy zawiera ona wszystkie informacje, aby uchronić się od nadużyć wystawcy weksla.

Jak nie weksel, to co?

Z wekslem możemy się spotkać najczęściej przy pożyczkach prywatnych. Pomimo że są ogólnodostępne, są one obarczone ryzykiem pojawiania się nadużyć. Dlatego większa część osób korzysta z ofert firm pożyczkowych. Do zawarcia umowy nie jest wymagany weksel. Wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie internetowej i potwierdzić swoje dane, aby otrzymać pieniądze na koncie jeszcze tego samego dnia. Z pewnością jest to pewny i bezpieczny sposób na otrzymanie dodatkowej gotówki, kiedy zależy nam na czasie.