Zaświadczenie a oświadczenie o zarobkach – czym się różnią?

Powrót 2 września, 2021

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, jesteśmy proszeni o podanie różnych dokumentów. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku.

Czym jest zaświadczenie o dochodach?

Jeśli kiedykolwiek składałeś wniosek o kredyt do banku, na pewno słyszałeś pojęcie zaświadczenie o zarobkach. Co to jest? Kiedy bank prosi Cię o zaświadczenie o dochodach, chce otrzymać oficjalną informację o Twoich zarobkach. W tym celu musisz dostarczyć odpowiedni dokument.

Zaświadczenie o dochodach jest udzielane przez pracodawców. Podają oni dane o Twojej formie zatrudnienia, takie jak wynagrodzenie, rodzaj umowy czy czas pracy. Taka informacja jest dla banku cenną wskazówką i pomaga w ustaleniu Twojej zdolności kredytowej.

Co to jest oświadczenie o dochodach?

Czymś innym jednak jest oświadczenie o dochodach. Tutaj nie potrzebujesz zwracać się bezpośrednio do swojego pracodawcy. Zamiast tego wystarczy, że samodzielnie zadeklarujesz wysokość swojego wynagrodzenia, jakie otrzymujesz co miesiąc z wykonywanej pracy.

Pamiętaj jednak, aby nie podawać nieprawdy. Jest to nie tylko niezgodne z prawem, ale również może być szybko zauważone. W trakcie weryfikacji wniosku o kredyt lub pożyczkę, sprawdzane jest także konto bankowe i dochody, jakie się na nim znajdują. Dlatego zbyt wysoka kwota podana w oświadczeniu o dochodach może wzbudzić podejrzenie.

Oświadczenie a zaświadczenie – różnice

Kiedy potrzebne jest oświadczenie, a kiedy zaświadczenie o dochodach? Wszystko zależy od tego, gdzie składamy wniosek. W końcu inne są wymagania dotyczące krótkoterminowych chwilówek, a inne kredytów hipotecznych. Niekiedy oświadczenie o dochodach w zupełności wystarczy. Innym razem trzeba dostarczyć zaświadczenie od swojego pracodawcy.

Przykładem takiej sytuacji może być ubieganie się o kredyt hipoteczny. Jest to duże zobowiązanie, gdzie wiążemy się z bankiem na wiele lat. Bank zatem będzie starać się ograniczyć ryzyko finansowe, z jakim związane jest pożyczenie nam pieniędzy na zakup mieszkania. W tym celu będzie potrzebować oficjalnych dokumentów o naszych zarobkach.

Inaczej wygląda to, gdy staramy się o niższe kwoty. Pożyczkę krótkoterminową dostaniemy przy łagodniejszych warunkach niż przy kredycie hipotecznym. Firmy pożyczkowe najczęściej proszą tylko o oświadczenie o dochodach. Nie jest też wymagany wyciąg z konta ani wysoka zdolność kredytowa. Z tego powodu pożyczki cieszą się tak dużą popularnością wśród osób z niskimi dochodami lub niepracującymi na umowę o pracę.

Zaświadczenie a oświadczenie to dwa różne terminy, które odwołują się do informacji o naszych dochodach. Zaświadczenie to oficjalny dokument wystawiany przez naszego pracodawcę. Z kolei oświadczenie jest podawane przez nas samych. To, który z nich jest wymagany, zależy od rodzaju kredytu lub pożyczki, o które się staramy.