Zaświadczenie a oświadczenie o dochodach — czym się różnią?

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, musisz przedstawić różne dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach. Czym się one różnią i kiedy są wymagane? Sprawdź, co należy przygotować przy składaniu wniosku.

Czym jest zaświadczenie o dochodach?

Zaświadczenie o dochodach to powszechnie używana nazwa zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Jest wydawane przez pracodawcę na wniosek pracownika. Zawiera ono informację o otrzymywanym wynagrodzeniu najczęściej w okresie ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Ten dokument jest niezbędny do obliczenia zdolności kredytowej. Aby uzyskał on wiarygodność, musi widnieć na nim podpis pracodawcy.

Jakie informacje powinno zawierać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach wystawione przez pracodawcę?

Jak już wiesz, najważniejszą informacją zawartą w omawianym zaświadczeniu jest wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia. Zanim udasz się do pracodawcy z prośbą o jego wystawienie, dowiedz się w banku, jaki okres powinno ono obejmować.  „Data ważności” to kwestia indywidualna każdego banku, która zależy m.in. od rodzaju kredytu oraz kwoty finansowania. 

W tym dokumencie powinny znaleźć się następujące informacje:

  • dane personalne pracownika,
  • numer PESEL,
  • zajmowane stanowisko,
  • datę zatrudnienia,
  • datę wygaśnięcia umowy.

Niekiedy banki wymagają tego, aby zaświadczenie było wydane na specjalnym druku (wówczas można je pobrać np. ze strony internetowej banku). Pamiętaj o tym, że na sporządzenie zaświadczenia najczęściej trzeba poczekać kilka dni. Warto więc zgłosić konieczność jego wystawienia z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak długo ważne jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

To, jak długo ważne jest zaświadczenie o dochodach, zależy od polityki banku. Najczęściej zawarte w nim dane są respektowane przez okres od 1 do 3 miesięcy. Po tym czasie konieczne może być uzyskanie kolejnego zaświadczenia. 

Co to jest oświadczenie o dochodach?

Zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu często jest mylone z oświadczeniem o dochodach. W tym drugim przypadku nie musisz wnioskować o dokument u pracodawcy, ponieważ możesz stworzyć je samodzielnie. Wystarczy, że zadeklarujesz wysokość swojego wynagrodzenia, jakie otrzymujesz co miesiąc z wykonywanej pracy. 

Pamiętaj jednak, aby nie fałszować danych. Jest to niezgodne z prawem, a podanie nieprawdziwych informacji może być traktowane jako próba wyłudzenia kredytu lub pożyczki, za co grozi nawet kara pozbawienia wolności. 

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie, a kiedy oświadczenie o dochodach?

Kiedy potrzebne jest oświadczenie, a kiedy zaświadczenie o dochodach? Wszystko zależy od tego, gdzie składasz wniosek. Inne wymagania dotyczą chwilówek udzielanych przez firmy pozabankowe, a inne – kredytów hipotecznych. W przypadku pierwszych z nich bardzo często wystarczy samo oświadczenie o dochodach. Jest to związane ze stosunkowo niską kwotą pożyczki, jaką można uzyskać. Firmy pożyczkowe najczęściej proszą tylko o oświadczenie o dochodach. Nie jest też wymagany wyciąg z konta ani wysoka zdolność kredytowa. Z tego powodu pożyczki cieszą się tak dużą popularnością wśród osób z niskimi dochodami lub niepracującymi na umowę o pracę.

Z oświadczeniem o dochodach możesz spotkać się także podczas ubiegania o kredyt gotówkowy na niewielką kwotę np. kilkunastu tysięcy złotych czy przy składaniu wniosku o kartę kredytową. Taki dokument może być wystarczający, jeśli korzystasz z oferty danego banku, np. masz w nim aktywny rachunek.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach jest potrzebne przede wszystkim podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Jest to zobowiązanie zaciągane najczęściej na wysoką sumę oraz kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Aby zmniejszyć ryzyko finansowe związane z niewypłacalnością kredytobiorcy, bank zabezpiecza się, m.in. dokładnie weryfikując zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. W tym celu potrzebuje oficjalnych dokumentów o zarobkach. 

Zaświadczenie może być ci potrzebne także przy składaniu wniosku o udzielenie:

  • kredytu gotówkowego,
  • kredytu samochodowego,
  • kredytu konsolidacyjnego.

Zaświadczenie i oświadczenie o dochodach to dwa różne dokumenty, które bardzo często są ze sobą mylone. Pierwszy z nich wystawia pracodawca, drugi jest sporządzany bezpośrednio przez przyszłego kredytobiorcę. 

Zobacz też

W co warto inwestować małe kwoty pieniędzy? 5 bezpiecznych pomysłów

8 lipca, 2025

Coraz więcej osób systematycznie oszczędza, aby mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Budowanie poduszki finansowej to sposób na to, aby w pewnym stopniu zabezpieczyć przyszłość swoją i najbliższych. Jeśli chcesz, aby twoje oszczędności zarabiały, musisz wiedzieć, w jaki sposób je rozsądnie zainwestować. Sprawdź 5 bezpiecznych pomysłów na to, aby nieco pomnożyć swoje oszczędności, nawet jeśli są […]

Czytaj dalej...

Kim jest dłużnik wekslowy? Jakie ma prawa i jak przebiega windykacja?

6 lipca, 2025

Weksel to papier wartościowy, który jest w obiegu już od kilku wieków. Chociaż jego rola zdążyła zmaleć, wciąż można spotkać się z nim u niektórych pożyczkodawców. Podpisując weksel, stajesz się jednocześnie dłużnikiem wekslowym. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy możesz nim zostać. Dowiedz się, kim jest dłużnik wekslowy. Poznaj także alternatywne sposoby na otrzymanie […]

Czytaj dalej...

Kredyt konsorcjalny — na czym polega i kto może go uzyskać?

24 czerwca, 2025

Duże inwestycje najczęściej wiążą się z dużymi kosztami rzędu kilku, a nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów złotych. Uzyskanie takiej kwoty w ramach jednego kredytu jest praktycznie niemożliwe. Jednak pomioty planujące realizację kosztownego przedsięwzięcia mogą skorzystać z pewnego rozwiązania. Jest nim kredyt konsorcjalny. Dowiedz się, na czym dokładnie polega oraz z czym się wiąże jego uzyskanie.  […]

Czytaj dalej...