Kredyt konsorcjalny – co to jest? Na czym polega?

Powrót 28 listopada, 2023

Kilka, a może kilkanaście milionów złotych. Z pomocą kredytu konsorcjalnego firmy mogą liczyć na finansowanie nie z jednego, a z kilkunastu banków. Na czym polega ta usługa? Dowiedz się, czym jest kredyt konsorcjalny i z czym się on wiąże.

Czym jest kredyt konsorcjalny?

Kredyt konsorcjalny to forma finansowania, która jest udzielana przez syndykat banków (konsorcjum) dla jednego kredytobiorcy. Dzieje się tak, kiedy kwota kredytu jest zbyt duża dla jednego banku. W takiej sytuacji pożyczki udziela kilka instytucji. Dzięki temu może on opiewać na wysokie kwoty, sięgające kilku, a nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

Kredyt konsorcjalny – kto może z niego skorzystać?

Kredyt konsorcjalny to naprawdę duże zobowiązanie, którego wysokość najczęściej wynosi minimum 50 milionów złotych. Tym samym jest on przeznaczony dla dużych firm, które potrzebują tego rodzaju finansowania.

Firmy sięgają po taki kredyt z kilku powodów. Przede wszystkim umożliwia on realizację znacznych projektów inwestycyjnych, które przekraczają możliwości finansowe jednego banku, zwiększając tym samym potencjał rozwojowy przedsiębiorstwa. Po drugie, rozkładanie ryzyka pomiędzy kilka instytucji finansowych sprawia, że jest to bezpieczniejsza opcja dla samych banków.

Koszty i wymagane dokumenty – co musisz wiedzieć?

Decydując się na taki kredyt, musimy być świadomi, że związane z nim koszty mogą być wyższe niż w przypadku standardowych produktów kredytowych. Dlaczego? Wynika to z większej złożoności i ryzyka, a także z konieczności pokrycia dodatkowych opłat administracyjnych.

W przypadku kredytów konsorcjalnych mogą występować dodatkowe opłaty za zarządzanie kredytem, wynikające z konieczności koordynacji pomiędzy wieloma instytucjami. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę prowizję, marżę i oprocentowanie.

A co z dokumentacją? Przygotowanie się do uzyskania kredytu konsorcjalnego to proces, który wymaga m.in.:

  • wniosku o kredyt,
  • dokumentacji finansowej firmy,
  • LMA (dokumentacja związana z planowaną inwestycją).

Pamiętajmy, że kredyt konsorcjalny zazwyczaj wymaga solidnych zabezpieczeń. Dlatego banki będą chciały znać szczegóły dotyczące majątku firmy, który może być użyty jako zabezpieczenie.

Tym samym jest on doskonałym rozwiązaniem dla realizacji większych projektów, wymaga on szczegółowego przygotowania zarówno w sferze dokumentacji, jak i gotowości na pokrycie wyższych kosztów.

Podsumowanie

Kredyt konsorcjalny prezentuje się jako skuteczne narzędzie dla przedsiębiorstw, które chcą realizować kosztowną inwestycję. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie, które jest bardziej skomplikowane od pozostałych kredytów formalnych. Dobrze jest się zatem do niego przygotować przed złożeniem wniosku.