Kredyt a umowa na czas określony

Powrót 26 września, 2022

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest najkorzystniejsza w oczach banku. Co jednak w przypadku umowy na czas określony? Czy masz szansę na otrzymanie kredytu? Dowiedz się, na jakich warunkach bank może Ci go przyznać.

Czy można otrzymać kredyt przy umowie na czas określony?

Zanim bank przyzna kredyt, jest zobowiązany do tego, aby zweryfikować zdolność kredytową. Jednym z czynników, które się na nie składają, jest forma zatrudnienia. Dla banku ważne jest bowiem nie tylko wynagrodzenie, ale również miejsce pracy i rodzaj umowy.

Na zdolność kredytową wpływa też:

  • wiek
  • wykształcenie
  • miesięczne wydatki
  • ilość zobowiązań finansowych
  • liczba osób na utrzymaniu w gospodarstwie
  • historia kredytowa.

Nie od dzisiaj wiadomo, że banki najprzychylniej patrzą na umowy na czas nieokreślony. Jest to dla nich większa gwarancja stabilnego zatrudnienia. Co jednak z umowami o pracę na czas określony?

W takich przypadkach wymagania wobec kredytobiorcy mogą być większe. Dowiedz się, jakie są warunki kredytu przy umowie na czas określony.

Jakie warunki może narzucić bank?

Pierwszą rzeczą, na jaką banki zwracają uwagę, jest staż w pracy. Jak możesz się domyślić, im jest on dłuższy, tym lepiej. To jednak nie wszystko. Najczęściej minimalny okres zatrudnienia powinien wynosić co najmniej 3 miesiące.

Kolejnym aspektem jest ilość umów z danym pracodawcą. Jeśli pracujesz w jednej firmie od dłuższego czasu i jest to Twoja 2 lub 3 umowa na czas określony, masz większe szanse na kredyt.

Warto przy tym pamiętać, że okres zatrudnienia na umowie o pracę na czas określony nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Z kolei łączna ilość tych umów nie może być większa niż 3. Jeśli pracujesz u danego pracodawcy dłużej, powinna zostać podpisana umowa na czas nieokreślony.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Twoje szanse na otrzymanie kredytu jest większe, jeśli okres umowy jest dłuższy lub taki sam jak okres kredytowania. Nie dotyczy to kredytów hipotecznych, które są zawierane na wiele lat. W ich przypadku bank musi wziąć pod uwagę inne czynniki wpływające na zdolność kredytową.

Alternatywa dla kredytów

Otrzymanie kredytu przy umowie na czas określony nie zawsze jest możliwe. Bank może narzucić inne warunki i wymagania. Czasami ich spełnienie jest poza naszym zasięgiem. Co wtedy?

Warto pamiętać o tym, że są różne sposoby na to, skąd wziąć pieniądze. Nie zawsze bowiem potrzebujesz podpisywać umowy z bankiem. Gotówkę możesz użyć także od firm pożyczkowych, które działają na innych zasadach. Dzięki nim więcej osób może liczyć na finansowe wsparcie.

Pożyczkodawcy akceptują różne formy zatrudnienia. Nie musi to być umowa o pracę. Sprawdzi się także umowa zlecenie i umowa o dzieło. Akceptują też inne źródła przychodu jak: stypendia, zasiłki, renty czy emerytury.

Podsumowanie

Otrzymanie kredytu na umowie na czas określony nie jest niemożliwe. Trzeba jednak przygotować się na dodatkowe wymagania ze strony banku. Warto pamiętać również o innych alternatywach otrzymania dodatkowej gotówki jak np.: pożyczki.