Czy jesteś klientem wysokiego ryzyka?

Powrót 6 września, 2023

Klient wysokiego ryzyka nie może starać się o kredyt. Zła historia oraz zdolność kredytowa sprawiają, że banki odmawiają pożyczenia pieniędzy. Masz podejrzenia, że należysz do tej grupy? Co zrobić w takiej sytuacji? Skąd wziąć pieniądze? Czytaj w naszym artykule.

Kim jest klient wysokiego ryzyka?

Nie ma jednej definicji klienta wysokiego ryzyka. Jednakże można go określić jako osobę, która nie ma najlepszej oceny kredytowej, przez co bank może jej odmówić udzielenia kredytu.

Banki za każdym razem weryfikują potencjalnego kredytobiorcę, aby ograniczyć ryzyko kredytowe. Dzięki temu są w stanie określić, którzy klienci nie będą płacić rat w terminie, a którzy będą wywiązywać się ze swojego zobowiązania.

W ten sposób możemy wyróżnić 4 kategorie, takie jak:

  • klient niskiego ryzyka – posiada wzorową zdolność kredytową i ma 100% szans na otrzymanie kredytu;
  • klient średniego ryzyka – nie ma idealnej zdolności kredytowej, ale wciąż ma szansę na otrzymanie kredytu;
  • klient podwyższonego ryzyka – w ramach kredytu bank może mu zaproponować gorsze warunki lub dodatkowe ubezpieczenie;
  • klient wysokiego ryzyka – nie ma szans na otrzymanie kredytu.

Czy jesteś klientem wysokiego ryzyka?

Każdy bank stosuje swoją własną politykę. Z tego powodu ta sama osoba może dostać odmowę w jednej instytucji, a otrzymać kredyt w innej. Skąd zatem wiedzieć, czy jest się klientem wysokiego ryzyka?

Bank w tym celu bierze pod uwagę m.in. zdolność kredytową, która sprawdza zarobki, bieżące oraz wcześniejsze zobowiązania, wydatki związane z utrzymaniem, a także inne parametry pozwalające określić sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy.

Jeśli zatem na Twoim koncie jest wiele zaległości w spłacie rat oraz rachunków, a Twoje zobowiązania rosną ze względu na niespłacone długi, szanse na otrzymanie kredytu są niskie. Dotyczy to nie tylko kredytów, ale również rachunków, alimentów czy mandatów.

Klient podwyższonego ryzyka a pożyczka

Nie zawsze otrzymanie kredytu w banku jest możliwe. Zła historia kredytowa, długi i zaległości w spłacie rat czy rachunków sprawiają, że dla instytucji jesteśmy klientami wysokiego ryzyka. Jednakże zawsze jest nadzieja. Odmowa w banku nie oznacza tego, że nie masz szansy na pożyczkę w innej instytucji.

Firmy pożyczkowe nie mają takich samych wymagań co banki. Dzięki temu ich oferta jest dostępna dla większej liczby osób. Dotyczy to również tych klientów, którzy otrzymali odmowę przyznania kredytu.

Mimo że większość pożyczkodawców zastrzega sobie możliwość sprawdzenia pożyczkobiorcy w bazach dłużników, otrzymanie pożyczki jest znacznie łatwiejsze w porównaniu do banku.

Wystarczy spełnić podstawowe warunki, które dotyczą wieku, konta bankowego i miejsca zamieszkania na terenie Polski. Firmy pożyczkowe akceptują różne źródła dochodów, w tym nie tylko umowy zlecenia czy umowy o dzieło, ale również stypendia, renty i emerytury. Dlatego nie musisz martwić się tym, czy Twoje zarobki są wystarczająco wysokie. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie internetowej i zaczekać na decyzję online. Zobacz na LendOn.pl.