Kredyt gotówkowy czy hipoteczny

Powrót 3 września, 2022

Wydatki związane z zakupem mieszkania mogą przekraczać budżet nie tylko Ciebie. Dlatego wiele osób decyduje się na dodatkowe finansowanie przy pomocy kredytu. Masz przed sobą kilka możliwości. Którą wybrać? Kredy gotówkowy czy hipoteczny? A może pożyczka pozabankowa? Poznaj różnicę w naszym artykule.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Różnice

Zastanawiasz się, co wybrać? Kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Pomimo tego, że są to produkty, o które starasz się w banku, jest między nimi sporo różnic. O czym warto wiedzieć?

Cel kredytowania

Zacznijmy od celu, na jaki możesz przeznaczyć środki. Jeśli myślisz, że dla banku jest to obojętne, wyprowadzamy Cię z tego błędu. Kredyt hipoteczny może zostać wydany tylko w celach związanych z nieruchomościami. Są to np.:

  • zakup działki;
  • zakup nieruchomości;
  • budowa lub remont domu;
  • wykończenie nieruchomości.

Za pomocą kredytu hipotecznego nie sfinansujesz zatem nowego auta lub wycieczki za granicę. Co więcej, nie zawsze banki pozwalają na zakup sprzętu lub mebli do mieszkania. Takie wydatki mogą być za to pokryte kredytem gotówkowym.

To, co wyróżnia kredyt gotówkowy to cel finansowania. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego może być on dowolny. Nie musisz zatem przejmować się ograniczeniami ze strony banku. Otrzymane środki możesz wydać tak, jak tylko chcesz.

Formalności

Przyjęło się, że staranie się o kredyt w banku związane jest z wieloma formalności. Jednak wszystko zależy od tego, o jaki kredytu wnioskujesz. Kiedy musisz przygotować najwięcej dokumentów?

Jak możesz się domyślić, największą ilością formalności obarczony jest kredyt hipoteczny. Bank bowiem musi sprawdzić nie tylko Twoją zdolność kredytową, ale również nieruchomość. W tym celu potrzebuje m.in.:  umowę wstępną sprzedaży. Niezbędny jest także wkład własny. Najczęściej wynosi on 20% wartości nieruchomości.

W przypadku kredytu gotówkowego formalności jest mniej. Pamiętaj jednak, że bank dalej musi sprawdzić Twoją zdolność kredytową. W tym celu potrzebuje zweryfikować Twoje przychody, miejsce zatrudnienia oraz wydatki. 

A może pożyczka pozabankowa?

Jeszcze innym produktem jest pożyczka pozabankowa. Jak wskazuje nazwa, nie jest ona dostępna w bankach. Można za to uzyskać ją w firmach pożyczkowych, od osób prywatnych lub rodziny. Czym się ona charakteryzuje?

Jej zaletą jest prostota, z jaką jest ona przyznawana. Firmy pożyczkowe działają bowiem na innych zasadach niż banki. Nie są one zobligowane przepisami Prawa bankowego i wymagają znacznie mniej formalności. Z tego powodu są dostępne dla większej ilości klientów. Pieniądze na koncie mogą być jeszcze tego samego dnia.

Czy pożyczka pozabankowa może zastąpić kredyt gotówkowy? W wielu przypadkach tak. Jeśli potrzebujesz pożyczyć kilka tysięcy złotych na dowolny cel, warto sprawdzić ofertę firm pożyczkowych. Za ich pomocą sfinansujesz swoje plany i marzenia.

Kiedy pożyczka zbanować nie jest najlepszym pomysłem? Oferta firm pożyczkowych może być niewystarczająca dla osób, które potrzebują pożyczyć kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Maksymalna kwota chwilówki bowiem wynosi kilka tysięcy złotych. Z kolei maksymalna kwota kredytu gotówkowego to 255 500 zł.