Mam kredyt i straciłem pracę – co teraz?

Powrót 7 czerwca, 2023

Utrata pracy, zwłaszcza nagła, może być stresującym wydarzeniem w Twoim życiu. Co jeśli oprócz rachunków do spłaty są jeszcze raty kredytu? Czy należy o tym poinformować bank? Z jakimi konsekwencjami musisz się zmierzyć? Dowiedz się co zrobić, kiedy masz kredyt, a straciłeś pracę.

Utrata pracy – co teraz?

Niewielu z nas jest przygotowany na takie zawirowania jak utrata pracy, a uczucie niepewności i stresu mogą być wtedy przytłaczające. Sytuacja staje się tym samym bardziej skomplikowana, gdy na Twoich barkach jest kredyt do spłacenia.

Dlatego tak istotne jest, aby wiedzieć, jakie masz opcje, żeby zminimalizować negatywne skutki utraty dochodu; czy poprzez znalezienie nowej pracy, negocjacje warunków kredytu czy skorzystanie z zewnętrznego wsparcia. Istnieje bowiem wiele możliwości, które mogą pomóc Ci przejść przez ten trudny czas. Dowiedz się z dalszej części artykułu, co zrobić w takiej sytuacji. 

Czy o utracie pracy trzeba informować bank?

Utrata pracy wpływa na całe nasze życie, w tym także na zdolność do spłacenia zobowiązań finansowych. Naturalne jest zatem, że chcesz wiedzieć, czy masz obowiązek poinformować bank o tej zmianie.

Jak się okazuje, nie warto z tym zwlekać. Banki często bowiem stosują odpowiednie zapisy w swoich umowach, w których mowa jest o zmianie sytuacji majątkowej i osobistej kredytobiorcy. Dotyczy to zarówno kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych.

Co w przypadku kiedy starasz się o kredyt? Utrata pracy oznacza mniejszą zdolność kredytową. W takiej sytuacji otrzymanie nowego zobowiązania może być niemożliwe, jeśli nie masz dodatkowych źródeł dochodu.

Utrata pracy a kredyt

Wcześniejsze poinformowanie banku lub firmy pożyczkowej o utracie pracy czy wypowiedzeniu, kiedy masz kredyt, jest mądrym posunięciem z kilku powodów. Przede wszystkim daje Ci więcej czasu na znalezienie rozwiązania. Zaczynając rozmowy z bankiem z wyprzedzeniem, zanim zaległości są problemem, zwiększasz swoje szanse na uniknięcie konsekwencji prawnych i finansowych. 

Po drugie bank w takiej sytuacji może dostosować warunki kredytu. Twoja transparentność i szczerość zaś może znacznie ułatwić i przyśpieszyć ten proces. Nowe warunki mogą obejmować wydłużenie kredytowania lub wakacje kredytowe. Dzięki temu comiesięczne raty nie będą obciążeniem Twojego domowego budżetu. Jednocześnie unikniesz narastania odsetek, które mogą znacznie pogorszyć Twoją sytuację.

Podsumowanie

Kredyt lub pożyczka to zobowiązanie, które może być szczególnym obciążeniem, kiedy tracisz pracę. Warto o tym jednak o tym poinformować wierzyciela, nawet jeśli jeszcze jesteś na wypowiedzeniu. Dzięki temu możesz negocjować i liczyć na zmianę warunków, które zapobiegną odsetkom i innym negatywnym konsekwencjom rosnącego zadłużenia.