Rozdzielność majątkowa a kredyt – jaki ma wpływ?

Powrót 28 lutego, 2022

Zdecydowałeś się na rozdzielność majątkową? Nie wiesz, czy masz szanse na kredyt? Jak złożyć wniosek? Dowiedz się, czy rozdzielność majątkowa a kredyt wzajemnie się wykluczają i jak możesz starać się o dodatkowe pieniądze.

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Niegdyś rozdzielność majątkowa kojarzyła się z brakiem zaufania wobec współmałżonka lub planowanym rozwodem. Dzisiaj jest to przejaw rozsądku i zabezpieczenia na wypadek problemów finansowych jednej ze stron. Decydują się na nią nie tylko zamożne osoby, ale również małżeństwa z klasy średniej. Spośród nich można znaleźć też sporo przedsiębiorców, którzy na co dzień podejmują ryzykowne decyzje finansowe.

Według prawa podpisanie intercyzy powoduje powstanie rozdzielności majątkowej. Kiedy zarówno Ty, jak i Twój współmałżonek decydujecie się na nią, macie odrębne prawa do majątku. Dzięki temu nie tylko stajesz się jedynym właścicielem tego, co do Ciebie należy, ale również długi współmałżonka na obciążają Twojego konta.

Co również ważne, intercyzę można podpisać nie tylko przed ślubem. Jest ona możliwa w każdym momencie. Jeśli zatem po kilku latach chcesz zdecydować się na rozdzielność majątkową, wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty do notariusza i gotowe.

Rozdzielność majątkowa a kredyt – czy jest możliwy?

Wiele osób zastanawia się, czy rozdzielność majątkowa a kredyt się wykluczają. Co zrobić w takiej sytuacji, gdy chcecie oboje starać się o kredyt hipoteczny, ale podpisaliście intercyzę? Na szczęście banki są przygotowane na taką opcję.

Istnieje możliwość, aby starać się wspólnie o kredyt hipoteczny w przypadku rozdzielności majątkowej. Wtedy należy ustalić podział udziału nieruchomości. Nie musi on być równy. Współmałżonek o wyższych zarobkach i lepszej zdolności kredytowej może złożyć wniosek o większy udział. Pomoże to w uzyskaniu pozytywnej opinii ze strony banku.

W przypadku, gdy tylko jedna ze stron stara się o kredyt hipoteczny, procedura przebiega standardowo. Oznacza to, że bank weźmie pod uwagę tylko przychody i zdolność kredytową jednej strony.

Rozdzielność majątkowa a pożyczka

Czymś innym jest rozdzielność majątkowa a pożyczka. Z reguły jest ona zawierana na niższą kwotę. Nie wymaga też wielu formalności oraz spełniania trudnych warunków. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego jest łatwiejsza do uzyskania.

Czy można się na nią zdecydować przy rozdzielności majątkowej? Nie ma takiego problemu. Pamiętaj tylko, że wnioski o pożyczkę są zawsze rozpatrywane indywidualnie. Oznacza to, że nie możesz się nią starać z drugą osobą.

Kredyty i pożyczki do 200 tysięcy złotych można zawierać bez podpisu i zgody współmałżonka. W razie rozdzielności majątkowej ewentualne zadłużenie, jakie powstanie, będzie tylko na Twoim koncie. Tym samym uchroni to drugą stronę od problemów finansowych i pogorszenia jej zdolności kredytowej.

Rozdzielność majątkowa a kredyt. Podsumowanie

Jak widzisz, rozdzielność majątkowa a kredyt mogą iść ze sobą w parze. Podpisanie intercyzy wcale nie pogrąży Twoich planów o zakupie domu czy mieszkania. W wielu przypadkach jest to rozsądne rozwiązanie, aby zabezpieczyć sytuację finansową drugiej strony. Natomiast obecna oferta banków i firm pożyczkowych pozwala na takie rozwiązanie.