Ktoś wziął na mnie kredyt – co robić?

Powrót 1 marca, 2022

Tylko w pierwszym kwartale 2021 roku doszło do 1,8 tys. prób wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 83,3 mln zł. To nawet 20 kredytów w ciągu dnia! Masz obawy, że ktoś wziął na Ciebie kredyt? Chcesz zadbać swoje bezpieczeństwo? Zobacz, co zrobić!

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Krótkoterminowe pożyczki i kredyty cieszą się dużym powodzeniem. Można je uzyskać w kilka chwil, bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności. Niestety to, co jest ich zaletą, w rękach złodziei może być przekleństwem.

Prosta droga do uzyskania pieniędzy kusi nieuczciwe osoby. Wystarczy, że zdobędą Twoje dane osobowe oraz uzyskają dostęp do konta i mogą złożyć wniosek w każdej firmie i banku. Oni cieszą się dodatkową gotówką, a Ty śpisz beztrosko. Do czasu. Pewnego dnia przychodzi do Ciebie niepokojący list, do drzwi puka windykator, a przez telefon słyszysz o rosnącym zadłużeniu.

Możesz być zmieszany i zdenerwowany. W końcu nic nie wiesz na temat żadnego kredytu lub pożyczki. Ostatnie raty za telewizor spłaciłeś ponad rok temu i nie zalegasz z żadnym rachunkiem.

Co robić? W pierwszej kolejnej ostudź swoje nerwy i upewnij się, że zaległość na pewno nie powstała po Twojej stronie. Jeśli masz pewność, że cała ta sytuacja to nieporozumienie, zawiadom o oszustwie policję. Zgłoś się również do firmy, która żąda od Ciebie spłaty długu, aby złożyć odwołanie i poinformować, że nie masz nic wspólnego z całą sprawą.

Jak się zabezpieczać przed wyłudzeniem kredytu?

Chociaż oszuści chcą być zawsze o krok przed nami, dobrze znać podstawowe praktyki, dzięki którym możemy ustrzec się przed kradzieżą tożsamości. Z tej wiedzy warto skorzystać, zanim ktoś weźmie na nas kredyt.

Miej na oku swoje dane osobowe

Podstawowa zasadą jest pilnowanie dokumentów, gdzie znajdują się nasze dane osobowe. Jeśli zgubiłeś dowód osobisty, niezwłocznie zgłoś się do urzędu, aby go zastrzec i wyrobić nowy.

Nie podawaj także swoich danych osobom trzecim i nie udostępniaj ich publicznie w internecie. Bądź ostrożny na różnego rodzaju telefony, podczas których złodzieje podszywają się pod pracowników banku, aby wyłudzić dostęp do logowania.

Sprawdzaj bazy dłużników

Nawet kiedy nie masz żadnego zobowiązania na koncie, sprawdzaj regularnie popularne bazy dłużników. Dzięki nim możesz szybciej dowiedzieć się o wyłudzeniu, a nawet jemu zapobiec.

W ochronie swoich finansów pomogą Ci także tak zwane alerty BIK. Jest to usługa Biura Informacji Kredytowej, która poinformuje Cię, kiedy ktoś będzie sprawdzał Twoje dane w bazie. Jeśli zatem oszust będzie składał za Ciebie wniosek o kredyt, bank wyśle zapytanie do BIK-u, a Ty otrzymasz powiadomienie.

Bądź ostrożny w internecie

Bankowość internetowa jest częścią naszego życia. Chociaż zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, może być niekiedy zwodnicza. Wystarczy chwila nieuwagi, aby podać oszustwom swoje dane jak na tacy.

Co powinno zwrócić Twoją uwagę? Przede wszystkim spójrz na adres strony internetowej, na której logujesz się do banku. Złodzieje mogą wykorzystywać fałszywe formularze, a nawet podrabiać całe strony internetowe, aby uzyskać dostęp do Twojego konta.

Wskazówką jest także certyfikat SSL, który powiadamia o bezpiecznym połączeniu. Znajdziesz go na stronie internetowej jako zamknięta kłódka przy adresie domeny.

Podsumowanie

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, zanim ktoś weźmie na Ciebie kredyt. Pamiętaj, że Twoje działania zostawiają ślad w internecie. Bądź zatem ostrożny, kiedy podajesz swoje dane osobowe i udostępniasz informacje o sobie. Nigdy nie wiesz, czy ktoś ich właśnie nie szuka.