Podwyżki cen gazu – ile wyniosą?

Powrót 22 maja, 2024

Od 1 lipca 2024 r. planowane są znaczne podwyżki cen gazu, które będą miały istotny wpływ na gospodarstwa domowe. Wynikają one z zakończenia obowiązywania tarczy ochronnej i wprowadzenia nowych przepisów prawnych. Nic zatem dziwnego, że budzą one obawy wśród Polaków. Czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach?

Nowe ceny za gaz

Od 1 lipca 2024 r. ceny gazu w Polsce wzrosną nawet o 60%. Podwyżka cen najbardziej dotknie te gospodarstwa domowe, które korzystają z gazu do ogrzewania i gotowania. Nowe stawki za gaz wysokometanowy grupy E wzrosną z 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto, natomiast dla gazu zaazotowanego (grupa taryf Z i S) cena wzrośnie odpowiednio z 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto i do 36,29 gr/kWh brutto. Ponadto wzrosną również opłaty abonamentowe oraz opłaty dystrybucyjne.

Skąd taka seria podwyżek?

Głównym powodem podwyżek jest zakończenie obowiązywania tarczy ochronnej, która do tej pory zamrażała ceny gazu na poziomie około 200 zł/MWh. Po 30 czerwca 2024 r. ceny gazu będą ustalane na podstawie taryf oraz kosztów zakupu gazu poniesionych przez sprzedawców.

Przewiduje się, że miesięczne rachunki za gaz wzrosną znacząco, co może wpłynąć na codzienne życie Polaków. Świadczą o tym m.in. pierwsze informacje od sprzedawców gazu. PGNiG Obrót Detaliczny, największy sprzedawca gazu w Polsce, wysłał listy do swoich klientów z informacją o planowanych podwyżkach cen gazu od 1 lipca 2024 r. W związku z tym wiele osób obawia się, jak sobie poradzi z wyższymi rachunkami.

Wsparcie finansowe w postaci Bonu Energetycznego

W związku z przewidywanym wzrostem cen gazu i energii, rząd planuje wprowadzenie bonu energetycznego, który ma na celu wsparcie finansowe dla najbardziej potrzebujących rodzin. Bon energetyczny będzie świadczeniem jednorazowym, które ma na celu złagodzenie skutków podwyżek cen energii po 30 czerwca 2024 r.

Wprowadzenie bonu energetycznego jest skierowane do rodzin, które borykają się z wysokimi rachunkami za prąd, gaz i ciepło. Jego wysokość zależy od liczby osób w rodzinie oraz osiągniętego dochodu.

Aby zakwalifikować się do otrzymania bonu, dochód za rok 2023 nie może przekroczyć:

  • 2,5 tys. zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym.
  • 1,7 tys. zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

W obliczu nadchodzących podwyżek cen gazu bon energetyczny może stanowić istotną pomoc dla wielu polskich rodzin, pozwalając im lepiej poradzić sobie z rosnącymi kosztami życia.

Wysokość bonu energetycznego zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i może wynosić od 300 do 1200 zł. Dzięki temu najbardziej potrzebujące gospodarstwa domowe będą miały szansę na utrzymanie stabilnego budżetu i złagodzenie skutków podwyżek cen gazu.

Podsumowanie

Podwyżki cen gazu oznaczają znaczący wzrost kosztów ogrzewania domów i gotowania, co bezpośrednio przełoży się na budżet domowy w wielu gospodarstwach. Z tego powodu rząd wprowadzi dodatkowe wsparcie finansowe pod postacią bonu energetycznego, który jest skierowany do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych.