Przedawnienie długu — jak sprawdzić?

Powrót 22 kwietnia, 2023

Długi są częścią życia wielu ludzi. Kiedy jest ich za dużo, trudno jest śledzić wszystkie zobowiązania finansowe. Przedawnienie zaś to termin, po którym wierzyciel traci możliwość dochodzenia roszczeń wobec dłużnika. W naszym artykule dowiesz się, jak sprawdzić, czy dług uległ przedawnieniu oraz jakie warunki muszą zostać spełnione.

Czym jest przedawnienie długu?

Osoby, które mają zadłużenie, mogą interesować się tym, po jakim czasie przedawniają się długi. Dzięki temu nie będą dłużej obarczone obowiązkiem spłaty zobowiązania. Jednak sprawa jest trudniejsza, niż mogłoby się wydawać.

O przedawnieniu możemy mówić dopiero wtedy, kiedy wierzyciel nie podejmie żadnych działań w celu odzyskania długu. Musi zatem minąć odpowiednio dużo czasu, co jest regulowane w polskim prawie. Jednak jak się możesz domyślić, to się zdarza rzadko. Firmy pożyczkowe, banki, a nawet osoby prywatne zdają sobie z tego sprawę i nie rezygnują z egzekucji długu.

Po jakim czasie przedawniają się długi?

Przedawnienie dług zależy od rodzaju powstałego zadłużenia. Jaki okres musi minąć? Sprawdź:

  • jeden rok — np.: mandaty za przejazd komunikacją miejską;
  • dwa lata — np.: dług z powodu debetu na koncie, nieuregulowane rachunki telekomunikacyjne
  • trzy lata — np.: czynsz, długi na karcie kredytowej, odsetki od pożyczki lub kredytu, alimenty;
  • pięć lat — VAT, PIT oraz niezapłacone składki ZUS (powstałe po 2012 roku);
  • 6 lat — długi związane z przyjęciem spadku;
  • 10 lat — niezapłacone składniki ZUS (powstałe przed 2012 rokiem).

Przedawnienie długu wynika z Kodeksu cywilnego, który reguluje terminy przedawnienia różnych rodzajów zobowiązań. Warunek jest jeden, wierzyciel nie może w tym czasie ubiegać się o swoją należność. Mowa tutaj nie tylko o wezwaniu do sądu, ale również o wysyłaniu ponagleń, monitów czy innych sposobów komunikacji związanej z długiem. W takim przypadku bieg przedawnienia zaczyna się na nowo.

Gdzie sprawdzić, czy dług jest przedawniony?

Chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy dług jest przedawniony? Możesz to zrobić samemu:

  1. Sporządź listę wszystkich swoich długów wraz z datami, kiedy powstały.
  2. Sprawdź przepisy dotyczące przedawnienia dla każdego rodzaju długu na liście.
  3. Oblicz, ile czasu minęło od zaciągnięcia długu, a następnie porównaj tę liczbę z terminem przedawnienia.
  4. Jeśli dług jest przedawniony, wierzyciel nie ma prawa domagać się jego zapłaty, chyba że przedawnienie zostało zawieszone lub przerwane.

Podsumowanie

Przedawnienie długu to ważny aspekt, który może wpłynąć na Twoją sytuację finansową zarówno wtedy, kiedy jesteś dłużnikiem, jak i wierzycielem. Warto być świadomym swoich długów i terminów ich przedawnienia. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych problemów. Pamiętaj jednak, że terminowe regulowanie swoich zobowiązań jest najlepszą praktyką dla Twojej sytuacji finansowej. Do przedawnienia długu dochodzi bowiem bardzo rzadko.