Przedawnienie odsetek – kiedy jest możliwe?

Powrót 1 września, 2021

Temat przedawnienia odsetek interesuje przede wszystkim te osoby, które mają na swoim koncie zaległość i chciałyby uwolnić się od ciążącego nad nimi długu. Jeśli jesteś jedną z nich, sprawdź, czym jest przedawnienie odsetek, kiedy następuje i czy masz szansę na umorzenie zaległości. Podpowiemy Ci najlepsze rozwiązania na wyjście z długu.

Kiedy następuje przedawnienie odsetek?

Na początek kilka słów o tym, czym jest przedawnienie odsetek. Jest to bowiem nic innego jak termin, do którego Twój dług jest ważny. Po jego upłynięciu zostaje on przedawniony. Tym samym przestajesz być dłużnikiem, a nad Tobą nie wisi już obowiązek zapłaty. Aby tak się jednak stało, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Podstawowym wymogiem do tego, aby nastąpiło przedawnienie odsetek, jest czas, jaki powinien minąć od upłynięcia dnia wymagalności, a tym samym powstania długu. Co do zasady odsetki przedawniają się po 3 latach. Tak też dzieje się w przypadku pożyczek lub kredytów. Ale już odsetki od pożyczki prywatnej przedawniają się po 6 latach.

O przedawnieniu możemy mówić także w wypadku zobowiązań podatkowych, zapisów w testamencie czy należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. W ich przypadku przedawnienie odsetek następuje po 5 latach.

Dlatego sprawdź, do jakiej kategorii kwalifikuje się Twój dług. Być może okres 3 lat jest za krótki lub za długi od tego, który Cię faktycznie zobowiązuje.

Przerwanie biegu przedawnienia odsetek

Niestety, przedawnienie odsetek nie ma miejsca za każdym razem. Aby do tego doszło, wierzyciel musiałby zaniechać ubiegania się o swoją należność. Zdarzy się tak, jeśli w ciągu 3 lat nie otrzymałeś:

  • wniosku do sądu;
  • wniosku o wszczęcie postępowanie egzekucyjne;
  • monitów;
  • ponagleń.

Pamiętaj także, że przedawnienie odsetek od pożyczki następuje po upływie 3 lat od dnia wymagalności. Taką datą może być więc dzień, kiedy udało Ci się spłacić główną należność, czyli pożyczony kapitał, a naliczone odsetki są wciąż niespłacone. Warunek jest jeden, wierzyciel nie może w tym czasie ubiegać się o swoją należność. Czy dzieje się to często? Niekoniecznie.

Czy warto czekać na przedawnienie odsetek

Mając długi, zapewne przeszła Ci przez myśl, aby na razie nie robić niczego i zaczekać na samoistne przedawnienie odsetek. Czy to dobry pomysł? Chociaż zniknięcie zadłużenia brzmi kusząco, lepiej nie nastawiać się na nie optymistycznie.

Nie zapominaj, że przedawnienie odsetek następuje dopiero wtedy, kiedy wierzyciel zaniecha ubieganie się o swoją należność. Jak często się to dzieje? Niestety dość rzadko i to głównie z powodu zaniechania, aniżeli ze świadomie podjętej decyzji.

Z tego powodu, jeśli jesteś dłużnikiem i ciąży nad Tobą obowiązek zapłaty, nie zwlekaj, aby to zrobić. Z każdym dniem Twoje odsetki rosną, a szansa na to, że będą przedawnione, są niewielkie. Firmy pożyczkowe oraz banki chętnie zgodzą się na ustalenie dogodnego dla Ciebie planu spłaty, aby odzyskać swój kapitał. Skorzystaj więc z tego i uwolnij się od długu.