Ocena punktowa BIK – czym jest scoring BIK?

Powrót 1 września, 2021

Ocena punktowa BIK jest ważnym czynnikiem, który decyduje o tym, czy zostanie przyznany nam kredyt, czy też nie. Dlatego warto dowiedzieć się, ile wynosi nasz scoring i co on oznacza. Przeczytaj, jak sprawdzić swoją ocenę punktową BIK.

Jak sprawdzić ocenę punktową BIK?

Aby sprawdzić scoring BIK, wystarczy wygenerować raport Biura Informacji Kredytowej. Możesz zrobić to bezpłatnie przez stronę internetową BIK. Po założeniu konta i potwierdzeniu tożsamości dostaniesz dostęp do danych na temat swojej historii kredytowej.

BIK pozwala wygenerować darmowy raport raz na pół roku. Nie znajdziesz w nim jednak oceny punktowej. Żeby ją sprawdzić, potrzebujesz raport z pełną informacją na temat scoringu. Koszt takiej usługi to zaledwie 39 złotych i pozwala Ci błyskawicznie zobaczyć swoją ocenę.

Nowa ocena punktowa BIK

Przez długi czas ocena punktowa BIK nie należała do najprostszych. Jej skala nie była intuicyjna i dla wielu konsumentów nie była jasna. Na czym polegała? Do końca 2017 roku można było otrzymać od 192 do 630 punktów. Do tego poszczególne przedziały były oznaczane za pomocą gwiazdek.

Od 2018 roku wiele uległo zmianie. Przede wszystkim zmieniła się skala na łatwiejszą i przejrzystszą w odbiorze. Teraz ocena punktowa BIK jest wyrażana w skali od 1 do 100 punktów. Co więcej, zamiast gwiazdek, punktacja jest dodatkowo przedstawiona za pomocą koła otaczającego zapis punktacji.

Jaka jest dobra ocena punktowa BIK?

Zastawiasz się, czy Twoja ocena punktowa BIK jest dobra? Jeśli otrzymałeś już raport z punktacją, możesz sprawdzić, czy posiadasz wystarczającą zdolność, aby otrzymać kredyt lub pożyczkę. Jak się pewnie domyślasz, im niższa punktacja, tym trudniej jest o przyznanie zgody. Warto jednak rozróżnić kilka poziomów.

O niskiej skali mówimy wtedy, kiedy ocena punktowa BIK jest na poziomie od 1 do 59. Dla banku lub firmy pożyczkowej jest to sygnał, że pożyczenie pieniędzy może wiązać się z ryzykiem. Dlatego przy wyższych kwotach nasz wniosek może zostać odrzucony.

Jeśli ocena punktowa wynosi od 60 do 80, możemy pochwalić się dobrym scoringiem BIK. Ma on miejsce najczęściej wtedy, kiedy zapomnimy uregulować wszystkich rat na czas, ale nie mamy większych problemów finansowych. Jest zatem spora szansa na pozytywne rozpatrzenie przez bank naszego wniosku.

Bardzo dobrą zdolnością kredytową możemy cieszyć się, kiedy nasza ocena punktowa BIK wynosi od 80 do 100. Przyda się ona zwłaszcza wtedy, kiedy będziemy starać się o wyższą kwotę kredytu na przykład hipotecznego.

Scoring BIK a pożyczka

Twoja ocena punktowa BIK nie jest najlepsza? Niespłacona rata kredytu i ciągnące się za nami długi, obniżają naszą zdolność kredytową. W efekcie szanse na otrzymanie kredytu są coraz mniejsze. Im wyższa kwota, o jaką się staramy, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz wniosek zostanie odrzucony.

Inaczej jest w przypadku pożyczek, które nie wymagają wysokiego scoringu BIK. Niejednokrotnie mamy szansę na otrzymanie dodatkowej gotówki przy niskiej ocenie punktowej BIK. Dlatego warto starać się o pożyczkę, nawet jeśli bank odmówił nam przyznania kredytu, a nasz scoring nie jest wystarczająco wysoki.