Rata balonowa – co to jest?

Powrót 27 czerwca, 2022

Nie posiadasz środków na zakup samochodu? Dzisiaj to żaden problem. Wystarczy złożyć wniosek o kredyt. Rata balonowa pozwoli Ci korzystać z nowego pojazdu i nie obciąży domowego budżetu. Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania.

Co to jest rata balonowa?

Jeśli przymierzasz się do zakupu samochodu, na pewno znasz to pojęcie. Rata balonowa to wyjątkowy schemat spłacania rat, który różni się od tego, co znamy z tradycyjnych kredytów.

Kiedy decydujesz się na kredyt z ratą balonową, na początek wpłacasz opłatę wstępną. Najczęściej wynosi ona 10% wartości samochodu. Może jednak być ona wyższa w zależności od oferty.

Następnie płacisz raty według harmonogramu. Nie są one jednak w takiej samej wysokości. Przez większość okresu kredytowania płacisz tylko odsetki, czyli niewielką część zobowiązania. Część kapitałową spłacasz zaś na sam koniec. Z tego powodu ostatnia rata jest wysoka, a poprzednie – niskie.

Taki model jest niezwykle popularny. Pozwala na płacenie rat o niewielkiej wysokości przez prawie cały okres kredytowania. Nie można jednak zapominać o tym, że ostatnia rata jest wysoka i trzeba być na nią przygotowanym.

Przed wyborem kredytu z ratą balonową, sprawdź, ile będzie Cię on kosztował. Może się okazać, że takie rozwiązanie będzie droższe niż tradycyjny model. Banki bowiem mogą zabezpieczyć się przez większą prowizję czy dodatkowe ubezpieczenie.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt z ratą balonową?

Specyficzny schemat spłaty rat nie jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich. Sprawdzi się za to wtedy, kiedy nie chcesz jeździć długo danym samochodem. W takiej sytuacji wystarczy sprzedać auto dealerowi przed zakończeniem kredytu. Otrzymane środki zaś możesz przeznaczyć na raty przy kolejnym pojeździe.

Kredyt z ratą balonową jest rozwiązaniem droższym niż tradycyjny kredyt samochodowy. W niektórych sytuacjach jednak odnajduje zastosowanie i można na nim skorzystać. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić dostępne opcje i obliczyć, ile będą one nas kosztowały.

Jaka jest alternatywa do raty balonowej?

Nie zawsze rata balonowa jest najlepszym rozwiązaniem. Wąska oferta banków oraz wysokie RRSO sprawiają, że wiele osób szuka atrakcyjnych alternatyw. Z jakiej oferty mogą skorzystać?

Alternatywą do raty balonowej jest tradycyjny kredyt, jaki otrzymasz w banku. W jego przypadku wysokość kolejnych rat nie zmienia się, a utrzymuje na stałym poziomie. Może być korzystny wtedy, kiedy chcesz korzystać z samochodu przez dłuższy czas. 

Kredyt w banku może nie być dostępny w przypadku złej historii kredytowej. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się po ofertach firm pożyczkowych. Dzięki nim możesz w szybki i prosty sposób uzyskać dodatkową gotówkę. Wystarczy złożyć wniosek online. Pieniądze powinny być na koncie jeszcze tego samego dnia. 

Podsumowanie

Rata balonowa jest atrakcyjna dla wielu kredytobiorców. Trzeba jednak pamiętać, że z ostatnią ratą trzeba oddać cały kapitał. Z tego powodu ostateczny koszt może nie być taki niski. Dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić różne rozwiązania i obliczyć, które będzie najkorzystniejsze.