Trener personalny. Część druga.

Powrót 23 października, 2019

Kontynuując temat trenera personalnego i związanych z tym benefitów, staramy się zdefiniować poziom kosztów, które z punktu widzenia klienta – ćwiczącego, byłyby zasadne. Na cenę treningu z trenerem personalnym wpływa kilka aspektów, warto zastanowić się, co tak naprawdę z punktu widzenia naszych potrzeb będzie najistotniejsze.

Za co płacimy?

Informacje o kosztach zajęć z trenerem personalnym są dostępne w sieci, na stronach klubów, siłowni oraz portalach ogłoszeniowych. Rozpiętość cen jest bardzo duża, tak więc teoretycznie jest z czego wybierać. Z drugiej zaś strony, posługując się jedynie cennikiem i komentarzami w sieci możemy dokonać zupełnie nietrafionego wyboru. Fakt, że trener, który ogłasza swoje usługi na stronie popularnego portalu oferuje godzinne zajęcia w cenie 25-30PLN, nie oznacza, że powinniśmy z tej oferty skorzystać. Z dużym prawdopodobieństwem możemy natomiast przyjąć, iż jest to początkująca osoba i prawdopodobnie niewiele skorzystamy. Oczywiście, nie ujmujemy tu wiedzy teoretycznej rozpoczynających swoją karierę trenerów, lecz podkreślamy istotę i wagę doświadczenia oraz praktyki. Te zaś nabywa się poprzez lata pracy. To bardzo istotne, albowiem każdorazowo, gdy podchodzimy do sztangi, narażeni jesteśmy na wszelakiego rodzaju kontuzje. W przypadku trenera z doświadczeniem, otrzymamy nie tylko właściwą instrukcję wraz z prezentacją, jak dane ćwiczenie powinno zostać poprawnie wykonane, ale przede wszystkim odpowiedni zestaw ćwiczeń na rozgrzewkę. Rozgrzewka natomiast jest jednym z najistotniejszych elementów wszystkich zajęć. Niezależnie od tego, czy koncentrują się na obszarze ogólnorozwojowym bez wykorzystania obciążeń, czy też ćwiczeniach z ciężarami. To właśnie prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka wpływa zarówno na bezpieczeństwo realizacji głównej fazy treningu, jak i jego efektywności.

Trener z ‘fejsbuka’

Śledząc aktywności i dokonania trenerów personalnych, którymi chwalą się gremialnie w social mediach, takich jak Facebook, Instagram, czy Twitter, możemy dojść do wniosku, iż stanowią elitę zawodu. Zanim jednak zdecydujemy się zapisać na zajęcia do takiego trenera i zapłacić minimum 200PLN za godzinę treningu, zastanówmy się, czy ma to sens. Social media są bowiem miejscem, gdzie prowadzący biznes trenerzy budują swój wizerunek, zainteresowanie społeczności i zdobywają klientów. Reklamując usługi i produkty starają się sugerować i udawadniać swoją klasę i szczególną wartość dostarczanego serwisu. Tak więc przemyślmy dobrze temat wyboru trenera personalnego z ‘fejsbuka’ zanim podejmiemy decyzję, która może być bolesna nie tylko dla portfela.

Młodość, czy doświadczenie?

Teoria mówi, iż trener doświadczony nie będzie tani. Czym bardziej doświadczony zaś, tym wyższa kwota związana będzie z wynajęciem jego usług. Tyle teoria. Praktyka natomiast wskazuje nieco inny zestaw czynników określających stawkę, za którą tener personalny stanie się naszym doradcą. Poza wymienionymi już elementami składającymi się na koszt usługi trenera personalnego, takimi jak prestiż i kalsa siłowni, jej lokalizacja i zakres świadczonych usług, do portfolio czynników dochodzi kolejny w postaci subiektywnej samooceny danego trenera. Oznacza to, iż może zdarzyć się, że trener o niewielkim starzu ‘ceni się’ podobnie, jak profesjonalista, który spędził na siłowni 10 lat. Pamiętajmy więc dokonując wyboru, że wysoka cena nie gwarantuje wysokiej jakości usług.

Duże miasta podbijają stawkę

Jednym z czynników wpływających również w stopniu istotnym na cenę usług jest wielkość i specyfika miasta w którym trener prowadzi zajęcia. Zdecydowanie najdroższym miastem spośród tych dużych jest na dziś Warszawa. Godzina zajęć z trenerem personalnym to koszt (uśredniony) na poziomie 100PLN.

Kwota taka powinna wydawało by się przekładać się na jakość nie tylko trenera, ale i sali treningowej. I tu niespodzianka. Co prawda w osiedlowych klubach z nieco starszym wyposażeniem zapłacimy mniej, ale cena nie będzie nadto odstawać od średniej. Za to w dużych, sieciowych siłowniach pośród, których wybierać możemy dowolnie, cena pomiędzy 80, a 120PLN będzie normą. Skąd zatem tak wysoka średnia? Otóż skala klubów tworzących duże sieci sprawia, że uczęszcza do nich statystycznie najwięcej ćwiczących.

Czy ceny będą w związku z coraz większym zainteresowaniem spadać? Istnieje takie prawdopodobieństwo. Ma to związek z coraz większą świadomością zainteresowanych, którzy edukują się samodzielnie dzięki dostępności szerokiej gamy materiałów dydaktycznych, ale również dzięki nowej koncepcji siłowni. Otóż od pewnego czasu, w ślad za automatyzacją kolejnych sfer naszego życia, powstają niskokosztowe kluby z minimalną liczbą zatrudnionych tam osób. Ciekawym jest, że kluby te wyposażone są w dobrej klasy sprzęt i znakomitą infrastrukturę. W ich przypadku, trenerzy personalni posiadają zazwyczaj bardzo dużą autonomię działania, co przekłada się na indwidualnie negocjowane stawki.

Czy można optymalizować koszty?

Odpowiedź brzmi: można. Powstaje jednak kwestia, w jaki sposób. Otóż najprościej jest znaleźć tańszego trenera. Tańszy jednak, jak już wiemy, nie zawsze oznacza lepszy. Innym sposobem jest zakup pakietu treningowego na kolejnych kilka lub kilkanaście sesji. Innym modelem może być stworzenie niewielkiej grupy ćwiczących, która płacić będzie wspólnie za opiekę trenera. Co prawda w takim przypadku nikt z ćwiczących nie będzie miał trenera na wyłączność, z drugiej jednak strony będzie on w stanie dedykować każdej z osób więcej czasu niż w normalnych warunkach. Jeszcze innym modelem pozwalającym na optymalizację kosztów związanych z usługami trenera personalnego są dobrze znane większości z nas negocjacje. Biorąc od uwagę, iż trener personalny może pomóc nam w ustaleniu diety oraz całej gamy zajęć fizycznych poza siłownią, prawdoodobnie będzie to optymalne podejście.