Trener personalny. Część pierwsza

Powrót 21 października, 2019


Dobry trener personalny w dalszym ciągu pozostaje w sferze marzeń i aspiracji wielu osób dbających o kondycję i sylwetkę na siłowni. Warto jednak rozważyć małą inwestycję we wsparcie eksperta szczególnie, jeśli rozpoczynamy właśnie przygodę z ciężarami, chcemy ćwiczyć bezpiecznie i uzyskiwać spektakularne efekty.

Pomysł na skorzystanie z wiedzy i sugestii trenera personalnego jest doskonałą opcją, która daje nie tylko komfort efektywnego korzystania z zasobów siłowni, ale nade wszystko eliminuje błędy mogące skutkować kontuzjami. Dobry trener będzie w stanie pracować z nami w każdej sferze treningu, a więc zarówno w obszarze czysto fizycznym, jak i mentalnym. To istotne zwłaszcza, jeśli rozpoczynamy właśnie zajęcia, a w dodatku naszym hobby nie był dotychczas ruch na świerzym powietrzu.

Planowanie

Plan, który przygotuje wraz z nami trener będzie zawierał dostosowany do naszych możliwości zestaw ćwiczeń, dietę oraz program motywacyjny. Trener zadba również o to, aby wszystkie aktywności z przyrządami i bez wykonywane były prawidłowo oraz poprawnie technicznie. Dzięki temu w założonym czasie przyniosą pozytywne rezultaty, a my nie doświadczymy bolesnych przeciążeń, czy też zwykłych urazów mięśni i stawów. Systematycznie realizowany plan zajęć wpłynie również na dotychczasowe przyzwyczajenia i częstokoroć nie do końca pozytywne nawyki. Właściwie dobrane aktywności będą w stanie wpływać również na nasze samopoczucie, co również jest istotą treningu i może okazać się jednym z najtrwalszych czynników pozwalających na utrzymanie systematyczności. Przy odrobinie dobrej woli i zaangażowania będziemy równieżw stanie zmienić z czasem styl życia na zdrowszy.

Dostosowanie

Trener, a przyjmujemy, iż wybieramy do pomocy profesjonalistę, będzie w stanie przeprowadzić konsultacje dietetyczne i ustalić dietę, która powiązana być powinna ze stylem naszego treningu. W zależności od celu, dla którego przyszliśmy na siłownię, zarówno portfolio naszych aktywności fizycznych, jak i styl żywienia powinien zostatać dopasowany indywidualnie. Inny zatem będzie wówczas, gdy zdecydowaliśmy się budować muskulaturę Arnolda, inny zaś, gdy zależy nam na zbiciu wagi i sylwetce sprintera.

Generalnie, dobry trener personalny powinien być w stanie rozwijać naszą wiedzę także w ramach aspektów wiedzy o anatomii. Pozwoli to w pewnym momencie na samodzielne budowaniu planu treningowego oraz aktywności sportowych poza siłownią, z jednoczesnym przekonaniem, że nie zrobimy sobie krzywdy.

Holistyczne podejście profesjonalisty powinno być czynnikiem, którym kierować będziemy się przy wyborze trenera. Nasze oczekiwania powinny zostać zdefiniowane zanim jeszcze rozpoczniemy jego poszukiwania. Zastanówmy się więc, czy chcemy uzyskać kompleksowe prowadzenie, czy może tylko kilka praktycznych wskazówek na początku. Ustalmy, jak często będziemy gośćmi na siłowni i jak często oraz w jakim zakresie będziemy chcieli korzystać z sugestii trenera. Kolejna kwestia, również determinująca poszukiwania dotyczy celu, który stawiamy przed trenerem, ale i przed sobą. Co chcemy osiągnąć poprzez wsparcie trenera personalnego? Ta kwestia z kolei wywołuje pytanie o osobowość i sposób bycia trenera, z którym spędzać będziemy przecież czas.

Wybór

Outfit trenera jest w stanie odpowiedzieć nam błyskawicznie na pytanie, czy to właśnie ten człowiek, który będzie w stanie nam pomóc? Strój w którym porusza się na siłowni trener wskazuje zazwyczaj poziom jego zaangażowania. Trudno wyobrazić sobie bowiem sytuację, gdy ubrany w jeansy oraz koszulę trener personalny będzie pokazywał nam, w jaki sposób wykonać prawidłowo dane ćwiczenie. To również pokazuje jego stosunek do ćwiczących.

Wspominaliśmy już o tym nieco wcześniej, ale to jeden z kluczowych aspektów wyboru profesjonalnego trenera osobistego – czy jest w stanie zaproponować właściwe prowadzenie treningu? Pytanie to ma szerszy oczywiście aspekt, albowiem zawierają się w nim elementy dyskusji o naszych celach, możliwościach, przyzwyczajeniach dietetycznych, modelu pracy i naturalnie oczekiwaniach. Jeśli trener od tych właśnie kwestii rozpocznie spotkanie, możemy przyjąć, iż jest to pierwszy dobry krok w kierunku dalszej współpracy.

Koszty

Zajęcia na siłowni są formą usługi, dlatego też wsparcie trenera będzie nas kosztowało odpowiednią kwotę. W zależności od klasy trenera i siłowni, zakresu wsparcia oraz miejscowości, ceny będą bardzo zróżnicowane. Przeciętny koszt jednej godziny z trenerem personalnym to 80-120PLN. Niektórzy trenerzy liczą sobie jednak kwoty sięgające powyżej 200PLN. Pamiętajmy, iż cena niekoniecznie stanowi proste odzwierciedlenie w jakości usługi i kompetencjach trenera.

Na cenę treningu oraz wsparcia trenera, wpływ ma również miejsce, gdzie odbywają się zajęcia. Czym zatem wyższa pozycja danego klubu, jego prestiż i klasa, tym wyższych cen za możliwość uczestnictwa w zajęciach możemy się spodziewać. Nie ma się zatem co dziwić, że w klubie typu premium, dysponującym najnowszym sprzętem i położonym w dogodnej lokalizacji ceny będą kilkukrotnie czasem wyższe niż w lokalnym klubie z nieco oldschool’owym wyposażeniem.

Ważne

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze ‘prestiż’ posiadania karty wstępu do klubu premium pozwoli nam na korzystanie z usług najlepszych trenerów. Częstokroć bowiem dobre przygotowanie trenera personalnego wynika z lat doświadczenia i obycia w trendach, nie zaś popularności zdobytej w social mediach.