Smartwatch, czy warto kupić?

Powrót 25 października, 2019

Smartwatch, to z definicji inteligentny zegarek zawierający w niewielkiej obudowie szereg ciekawych i użytecznych funkcji, jakie na codzień wykorzystujemy w smartfonie. Dzięki obsłudze połączeń Bluetooth, inteligentny zegarek łączy się z naszym równie inteligentnym telefonem, aby wymieniać dane, wykonywać połączenia, odbierać wiadomości tekstowe, czy nawet przeglądać powiadomienia z serwisów społecznościowych. Technologia sprawia, iż w obudowach smartwatchy upakować można coraz to i bardziej zaawansowane komponenty. To właśnie w oparciu o nie zegarek jest nam coraz częściej w stanie zastąpić kompas, barometr, czy też GPS. Wszystko naturalnie znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie urządzenia.

Smartwatch działa tak, jak każdy minikomputer, a więc dzięki systemowi operacyjnemu oraz oprogramowaniu, które obsługuje poszczególne funkcje urządzenia. Zyskuje pełną funkcjonalność po połączeniu go ze smartfonem. Urządzenia łączą się ze sobą za pośrednictwem technologii Bluetooth. Dla zapewnienia efektywności połączeń, powinna być to wersja co najmniej 4.0 z uwagi między innymi na energooszczędne rozwiązanie.

Rozważając zakup smartwatcha pamiętajmy, iż modele reprezentujące poszczególnych producentów, a więc działające w oparciu o specyficzne systemy operacyjne mogą być kompatybilne jedynie z wybranymi smartfonami. Najlepszym przykładem jest Apple. Jego urządzenia z uwagi na zamkniętą architekturę mogą współpracować jedynie ze sobą. Zupełnie odmienne podejście prezentuje z kolei firma Samsung, której smartwatche działające w oparciu o system Tizen mogą współpracować ze smartfonami funkcjonującymi w oparciu o system operacyjny android, jak też iOS.

Jaki powinien być smartwatch?

Oczywiście, powinien być inteligentny. To jednak dość ogólne stwierdzenie szczególnie, że każdy z nas może mieć własną opinię bazującą na specyficznych oczekiwaniach.

Jeśli chcemy być ‘trendy’, zapewne nasz nadgarstek ozdobi urządzenie z ‘jabłuszkiem’, z którego słuchać będziemy muzyki, odbierać wiadomości, dzwonić a nawet dokonywać płatności dzięki modułowi NFC. Jeśli nasze społeczne predyspozycje osiągają poziom powyżej średniej, zapewne korzystać będziemy ze smartwatcha do monitorowania wpisów na Facebook’u oraz w innych mediach. Wykonywać i przeglądać zdjęcia oraz korzystać z komunikatorów. Jeżeli natomiast mamy duszę sportowca, smartwatch przyda się w codziennych aktywnościach fizycznych do kontrolowania wydolności organizmu. Z tą jednak funkcja smartwatch należy postępować raczej ostrożnie pamiętając, iż nie jest to profesjonalne urządzenie medyczne, a jedynie gadżet pozwalający zorientować mniej więcej się w podstawowych parametrach związanych z wykonywanymi ćwiczeniami.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup smatwatcha, zwrócić powinniśmy uwagę na wyświetlacz, który definjuje poziom komfortu użytkowania sprzętu. Na dziś do dyspozycji mamy cztery podstawowe i typy wyświetlaczy LCD, OLED, Amoled i Super Amoled oraz E-Ink. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są wyświetlacze wykonane w technologiach właściwych wyświetlaczom naszych smartfonów, a więc LCD i OLED/AMOLED. Ich atutem jest niewątpliwie doskonała jakość nasycenia barw, głęboki kontrast i wysoka szczegółowość wyświetlanych elementów. Nieco inną technologią jest E-Ink, czyli ta spotykana w elektronicznych czytnikach książek. Zaletą nie do przecenienia w tym przypadku jest perfekcyjna czytelność w słońcu i bardzo duża energooszczędność. Słabszą stroną rozwiązania jest brak obsługi zaawansowanych aplikacji oraz monochromatyczność wyświetlacza.

Ze względów funkcjonalnych zakup urządzenia z nieco większym wyświetlaczem (1.5 cala) może być zdecydowanie uzasadniony. Pamiętać jednak należy, że im większa przekątna wyświetlacza, tym większe zapotrzebowanie urządzenia na energię. Z tym związana jest zazwyczaj także wyższa cena.

Bateria. Podobnie, jak wszystkie współczesne urządzenia, tak i smartwatch nie obejdzie się bez źródła energii. W trakcie rozważań nad optymalnym z funkcjonalnego punktu widzenia modelem zwróćmy zatem uwagę na baterię, której pojemność nie powinna być niższa niż 200 mAh. Oczywiście, nawet najbardziej pojemna bateria poradzi sobie w dłuższym czasie jedynie z ograniczoną liczbą aplikacji. W większości przypadków przyjąć należy więc, iż smartwatch będzie wymagał codziennego ładowania. Coraz liczniejsze modele wyposażone są jednak w opcję ładowania bezprzewodowego, toteż proces ten nie jest nadto skomplikowany. Aby jednak oszczędzić baterię, warto pamiętać, że najwięcej energii pobierają włączone moduły komunikacji via Wi-Fi oraz LTE, Bluetooth o ile mamy do czynienia z wersją poniżej 4.0. Aktywne funkcje ‘sportowe’, a także GPS, synchronizacje ze smartfonem i pocztą oraz wszelakiego rodzaju powiadomienia.

Czy smartwatch jest drogi?

Ceny urządzeń rozpoczynają się poniżej 100PLN, a całkiem rozsądne modele możemy nabyć już za 400-500PLN.
Naturalnie, na rynku znajdziemy całkiem długą listę urządzeń, których ceny rozpoczynają się powyżej 2000PLN, ale zanim podejmiemy decyzję o zakupie, dobrze byłoby przemyśleć temat. Koszt zakupu uzależniony jest od funkcji, jakie oferuje smartwatch, modelu oraz logo, jaki widnieje na jego obudowie. Droższe zapewniają nam więcej użytecznych opcji, mają wbudowany GPS, Wi-Fi, system Android, lub inny system operacyjny dedykowany specyficznie dla smartwatcha.

Modele w przedziale cenowym 250-400PLN oferują portfolio funkcji przydatnych na codzień. Poza standarowym Wi-Fi, GPS, odbieranie połączeń głosowych, wysyłanie i odbieranie sms-ów, wyświetlanie powiadomień z serwisów społecznościowych, dostarczają na przykład aplikację pulsometru.

Znakomta większość urządzeń, nawet tych budżetowych obsługiwana jest poprzez ekran dotykowy. To naturalne rozwiązanie ułatwiające i przyspieszające interakcję z urządzeniem. Pamiętamy, iż smartwatch z założenia przygotowany został do współpracy ze smartfonem. Coraz więcej jednak modeli stanowi samodzielne urządzenia pozwalające na obsługę niemalże wszystkich serwisów dostępnych dla smartfonów.