Umorzenie postępowania komorniczego – kiedy jest możliwe?

Powrót 31 sierpnia, 2021

Postępowanie komornicze może trwać aż do chwili ściągnięcia całego zadłużenia lub jego umorzenia. Kiedy egzekucja komornicza musi się zakończyć? Na czym polega umorzenie i jakie niesie konsekwencje? Dowiedz się, kiedy ma to miejsce i co oznacza dla Ciebie ten proces.

Czym jest postępowanie komornicze?

Zaciągając pożyczkę lub decydując się na kredyt, mało kto z nas planuje go nie spłacać. Życie jednak pisze różne scenariusze. Niekiedy podwinie nam się noga i oddanie zobowiązania będzie niemożliwe. Zostajemy wtedy dłużnikami, którzy mają do spłaty nie tylko kapitał, ale także odsetki karne.

Jeśli nie porozumiemy się z windykatorem jeszcze na samym początku, może nam być potem trudno wynegocjować dobre warunki spłaty. Z czasem musimy się liczyć z tym, że sprawa trafi do sądu. Ten zaś może zadecydować o rozpoczęciu egzekucji komorniczej. W trakcie jej trwania może zostać zajęty nasz majątek, mieszkanie, czy nawet wynagrodzenie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy proces ten jest wstrzymywany. Czym jest umorzenie postępowania komorniczego i kiedy jest możliwy?

Kiedy ma miejsce umorzenie postępowania komorniczego?

Do umorzenia postępowania komorniczego może dojść z wielu powodów. Polskie prawo przewiduje nie jedną taką sytuację, kiedy cały proces jest zatrzymywany. My zaś skupimy się na najczęstszych takich przypadkach.

Umorzenie postępowania komorniczego na mocy prawa

Do umorzenia postępowania komorniczego dochodzi z reguły, kiedy dłużnik nie ma jak oddać długu. W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej wszystkie postępowania wobec niego są umarzane na mocy prawa. Do takiej sytuacji może dojść w każdym momencie, kiedy dłużnik stanie się niewypłacalny.

Umorzenie postępowania komorniczego na wniosek wierzyciela lub dłużnika

Inną sytuacją, kiedy ma miejsce umorzenie postępowania komorniczego, jest złożenie wniosku przez wierzyciela lub dłużnika. Kiedy składa go wierzyciel, najczęściej sprawa dotyczy ugody z dłużnikiem. Jeśli więc zawrzesz porozumienie z firmą, w której masz dług, Twoje postępowanie komornicze zostanie umorzone.

Jako dłużnik również masz prawo złożyć wniosek o umorzenie. Dzieje się tak, kiedy dług został przedawniony jeszcze przed rozpoczęciem postępowania. Według przepisów muszą minąć 3 lata bez przerwania biegu przedawnienia.

Umorzenie postępowania komorniczego z urzędu

Jest jeszcze jeden rodzaj umorzenia postępowania komorniczego – z urzędu. Prawo mówi o kilku takich sytuacjach jak:

  • tytuł wykonawczy postępowania stracił moc lub został uchylony;
  • kiedy suma z egzekucji nie pokryje nawet jej kosztów;
  • w razie nie podjęcia wymaganych czynności przez wierzyciela w określonym terminie;
  • jeśli egzekucja komornicza jest prowadzona wobec nie tej osoby.

Umorzenie postępowania komorniczego. Podsumowanie

Postępowanie komornicze to często długi i nieprzyjemny proces. Są jednak sytuacje, kiedy następuje jego umorzenie. Upadłość konsumencka, ugoda, czy przedawnienia długu wstrzymuje takie postępowanie. Pamiętaj jednak, że umorzenie nie jest spłatą długu i nie uniemożliwia ponowne wszczęcia egzekucji, jeśli jest taka możliwość według prawa.