Skąd wziąć pieniądze na wkład własny?

Powrót 27 grudnia, 2022

Chcesz kupić mieszkanie? Potrzebujesz pieniędzy na wkład własny, ale w portfelu pusto? Sprawdź, skąd wziąć pieniądze. Poznaj sposoby na to, jak oszczędzać, aby zrealizować swoje marzenie o własnym domu.

Ile wynosi wkład własny na mieszkanie?

Jeszcze kilka lat temu nie brakowało ofert kredytów hipotecznych bez wkładu własnego. Jednak wraz z wprowadzeniem Rekomendacji S z 1 stycznia 2014 roku, banki zaczęły udzielać kredytów, których wartość zobowiązania była odpowiednia niższa od wartości nieruchomości.

Obecnie wkład własny na mieszkanie wynosi najczęściej 20%. Banki jednak dają możliwość obniżenia tej opłaty nawet do 10%. Warunkiem wtedy jest zdecydowanie się na dodatkowe ubezpieczenie.

Pożyczka na wkład własny?

Niekiedy nasza sytuacja finansowa staje się bardziej skomplikowana i potrzebujemy pomocy w uzbieraniu na wkład własny. Jednakże zdecydowanie się na kredyt lub nawet pożyczkę pozabankową w tym przypadku jest niemożliwe. Zamiast tego możesz rozważyć pożyczkę rodzinną.

Pożyczenie pieniędzy od najbliższych to rozwiązanie, które dla wielu osób jest najłatwiejsze. Zanim się na to zdecydujesz, pamiętaj jednak o spisaniu umowy pożyczki. Jeśli przekroczy ona 9 637 złotych, należy ją zgłosić do Urzędu Skarbowego i złożyć deklarację PCC-3. W ten sposób unikniesz konsekwencji i podatku od pożyczki od rodziny.

Oszczędzanie to podstawa

Oszczędzanie na wkład własny może być trudne. Wymaga bowiem odkładania pieniędzy i rezygnacji z wydatków, które mogą wydawać się niezbędne w danym momencie. Jednak pamiętaj, że im większy wkład własny posiadasz, tym mniej musisz pożyczyć.

Istnieje kilka sposobów, które mogą nam pomóc w oszczędzaniu na wkład własny. Po pierwsze, zacznij od ustalenia budżetu. Zastanów się, gdzie możesz zmniejszyć wydatki. Dobrze jest rozważyć zrezygnowanie z drogich przyjemności, aby odłożyć jak najwięcej pieniędzy. Innym sposobem jest podjęcie dodatkowej pracy. Niezależnie od decyzji ważne jest, aby skupić się na celu i być wytrwałym. W ten sposób przybliżasz się do wymarzonego mieszkania.

Jak oszczędzać na wkład własny?

Oszczędzanie na wkład własny możliwe jest poprzez wiele sposobów. Po pierwsze, warto rozpisać swój budżet i ustalić, ile pieniędzy jest wydawane na różne cele. Warto od razu zwrócić uwagę na to, na jakie kategorie wydajesz najwięcej. Kiedy już to zrobisz, spójrz na to, jak możesz zaoszczędzić. Możesz np. zacząć gotować w domu, zamiast jeść na mieście, czy też zrezygnować z niektórych niepotrzebnych wydatków, takich jak nowe ubrania czy kosmetyki.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie jest inwestowanie pieniędzy. Możesz zrobić to poprzez lokaty bankowe, ubezpieczenia inwestycyjne czy też akcje. Pamiętaj jednak pamiętać, że takie inwestycje wiążą się z pewnym ryzykiem, dlatego warto dobrze zapoznać się z ofertami. Z drugiej strony jednak inwestowanie pieniędzy pozwala nie tylko na oszczędzanie, ale również na ich pomnażanie.