Wakacje kredytowe 2024 – co musisz wiedzieć?

Powrót 23 czerwca, 2024

Wakacje kredytowe to rozwiązanie, które pozwala na tymczasowe zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego. Jest to opcja, która może przynieść ulgę w trudnych momentach finansowych. Nowe przepisy dotyczące wakacji kredytowych weszły w życie 1 czerwca 2024 roku. Oto, co warto wiedzieć o tym programie.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe pozwalają na zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego w ciągu roku. W 2024 roku można zawiesić dwie raty w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz kolejne dwie od 1 września do 31 grudnia. Co jednak istotne, jest to opcja dostępna wyłącznie dla kredytów zaciągniętych w złotówkach.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny przed 1 lipca 2022 roku i kończą spłatę co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Jak działają wakacje kredytowe?

Korzystając z wakacji kredytowych, możesz zawiesić zarówno część kapitałową, jak i odsetkową raty kredytu. Ważne jest, aby pamiętać, że okres kredytowania zostanie automatycznie przedłużony o czas zawieszenia spłat. Tym samym, jeśli nie zdecydujesz się na nadpłatę, okres spłaty wydłuży się o te kilka miesięcy, które były zawieszone w ramach wakacji kredytowych.

Nowe warunki wakacji kredytowych 2024 roku

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że wprowadzono wskaźnik „rata do dochodu” (RdD), który wynosi 30%. Oznacza to, że wakacje kredytowe przysługują, jeśli rata kredytu hipotecznego przekracza 30% miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za ostatnie trzy miesiące. Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej trójką dzieci – w ich przypadku kryterium RdD nie obowiązuje.

Program obejmuje kredyty hipoteczne zaciągnięte na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, których wartość nie przekracza 1,2 miliona złotych.

Wakacje kredytowe – czy warto?

Wakacje kredytowe pozwalają na tymczasowe zawieszenie spłaty rat, co może przynieść ulgę w domowym budżecie. Ponadto, w czasie trwania wakacji kredytowych nie są naliczane dodatkowe odsetki. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na nadpłatę kredytu, co automatycznie skróci okres jego spłaty.

Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się na zawieszenie spłaty rat, okres kredytowania zostanie automatycznie przedłużony o czas wakacji kredytowych. Co więcej, w przyszłości stopy procentowe mogą wzrosnąć, co wpłynie na wysokość rat po zakończeniu wakacji kredytowych.

Podsumowanie

Wakacje kredytowe 2024 to doskonała okazja, by podreperować domowy budżet w trudnych czasach. Pamiętaj jednak, że choć wakacje kredytowe mogą przynieść ulgę, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i rozważyć wszystkie za i przeciw. Pamiętaj bowiem, że zawieszenie kredytu może wiązać się z wydłużeniem okresu kredytowania i innymi konsekwencjami finansowymi.